protek 506 kullananlar bakabilir mi?

Başlatan berke_42, 28 Mayıs 2011, 15:24:02

berke_42

videoda bazı multimetreler  test edilmiş  :)  18:11 dk dan itibaren  multimetreler gerilim altında test edilmiş uzun ama  güzel video ;)

http://youtu.be/3-_dUB8vy8U

http://www.youtube.com/watch?v=3-_dUB8vy8U&feature=related
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

berke_42

(birkaç   reel kullanıcı  ile   ) yaptıgım  araştırmalarıma göre brymen 80x serisinden bazı modellerin  sağlamlık konusunda sorunsuz oldugu ; ölçümlerde çileden çıkardıgını ögrendim  :)

erkan614

bende brymen bm867 aldım 6 ay oluyor aldığım gün tektronix skopla akım gerilim ölçümleri yaparak hata oranlarını inceledim virgülden sonraki hanelerde cüzi hatalar gördüm mesela 136.35mA değeri aslında 136.47mA gibi bi değer olmalı idi yani hatapayı ihmal edilebilir seviyede ayrıca çinmalı unitt ilede ölçtüğümde 139-138mA gibi değerler çıkmıştı.
açıkçası fluke alabilecek parası olmayan "elektronikçiler" için ideal.

berke_42

Alıntı yapılan: erkan614 - 26 Eylül 2011, 18:43:56
bende brymen bm867 aldım 6 ay oluyor
Sakıncası yoksa fiyat bilgisi alabilirmiyiz :)

mcan

Selamlar, benim merak ettigim nokta ve ayrica basima gelen olay genelde akim okuma pozisyonunda voltaj-direnc okumaya kalkiyorum, 10aada 20 20A pozisyonunda sigorta atiyor fakat mili amer pozisyonunda kablolar yaniyor.... Akim okuma pozisyonunda sigorta yerine tekrar kullanilabilirlik acisindan salter gibi bir korumasi olan alet biliyormusunuz? Yada 10-20A skalasinda virgulden sonra 3 hane gosteren olcu aleti biliyormusunuz,cunki eger 10-20A konumunda 3 hane gosterirse benim kullanimim icin yeterli boylelikle mA kademesinde aleti bir yere degdirip yakmam, yansa yansa sigorta yanar.

berke_42

Alıntı yapılan: mcan - 26 Eylül 2011, 20:29:28
Selamlar, benim merak ettigim nokta ve ayrica basima gelen olay genelde akim okuma pozisyonunda voltaj-direnc okumaya kalkiyorum, 10aada 20 20A pozisyonunda sigorta atiyor fakat mili amer pozisyonunda kablolar yaniyor

Hangi model d.m.m kullanıyorsunuz bilmiyorum; Bazı  cihazın Amper ve mA kademesi ayrı ayrı   sigorta ile koruma altıma alınmıştır. örnegin 0.5A e 10A  lik sigortalar vardır,Böyle bir chaz alırsanız yanmaktan kurtulur  :)

*Alıp kullanma imkanım olmadı fakat istediginiz gibi akıllı sigorta olayı  BST BS-3704 model d.m.m.lerde var olarak biliyorum;yalnız mA konumunu kapsar mı şüpheliyim  ::)

erkan614

faturasina bakip soylerim suan aklimda degil
ayrica problari akima taktiginizda volt kademesine getirirseniz alarm veriyor

berke_42

Alıntı yapılan: erkan614 - 27 Eylül 2011, 12:24:31
problari akima taktiginizda volt kademesine getirirseniz alarm veriyor
Bu özellik protekte de var ;20A  slotuna bir prob takıp komutatörü  diger kademelerde gezdirince sesli uyarı veriyor :)

inventor

Konu çok eski sayılmaz. Bende birşeyler yazayım dedim.
Öncelikle hem kendi atölyemde hem de işyerimde protek dm506 multimetre kullanıyorum. Kendi atölyemdeki cihazı 1998 yılında aldım ve her gün mutlaka kullanıyorum.İşyerinde ise 1999 yılında kullanıma sunuldu. İşyerinde kalibrasyon ve kart tamiri işi oldukça yoğun şekilde yapılıyor ve ISO9000 kalite konusu var. Bu nedenle kullandığımız ölçü aletlerinin belli aralıklarla Kayseri de kalibrasyona gönderilmesi gerekiyor. Gönderdiğimiz ölçü aletlerinden FLuke olan 2 adet multimetre bu kalibrasyonları geçemedi ve sertifika alamadı. Model olarak 1999 yılına göre son model değillerdi ama inanın modellerini bile hatırlamıyorum. Bar grafik ektranlı bir tipti. Protekler o gün bu gündür 2 yılda bir sertifika için gönderiliyorlar ve sertifika alıp geliyorlar. Kimse bu yazılarımdan protek fluke dan iyidir gibi bir sonuç çıkarmasın. Bunu kastedmiyorum.
Arkadaşlardan bir tanesi 550 vdc ye bağladığını ve aletin bozulmadığını yazmış. Benim yanlış verdiğim en büyük gerilim omaj konmunda 380 VAC idi. Bir sorun olmadı. Değişik bir çok kademede 220 VAC vermişliğimiz vardır. Sorun çıkmadı şu ana kadar. İşyerindeki aletin kapasite kısmını yakmayı başardık. SMPS kondansatörü ( 33Uf 400V ) şarjlı kalmış. Prop değince kapasite ölçüm kısmı iptal oldu. Bunun haricinde bir sıkıntı yok. Hantallığına gelince; direnç kısmında range ayarı otomatikte iken problar kısa devre edildiğince sonuca ulaşma 2,5-3 sn arasında sürüyor. Direnç değeri büyüdükçe bu zaman kısalıyor. Bence çok da sorun edilecek bir konu değil. Alet kapasite-bobin-frekans-db ölçümü yapabiliyor. Ayrıca kare dalga sinyal çıkışları verebiliyor.Sıcaklık ölçümü yapabiliyor.Zaman ayarı koyabiliyorsunuz. Ölçtüğünüz değerleri hafızasında saklayabiliyorsunuz. Menü tuşuna basılınca ekrana çıkan seçenekleri burada yazmaya gerek yok. Manualden bakabilirsiniz.

Sonuç olarak;  protek dm506 varken gidip başka bir alete para verem. Ben 1998 de almıştım, hala daha piyasada satılan bir ölçü aleti. Demek ki alanlar memnun.

Selam

berke_42

Alıntı yapılan: inventor - 11 Ekim 2011, 11:04:54
Benim yanlış verdiğim en büyük gerilim omaj konmunda 380 VAC idi. Bir sorun olmadı. Değişik bir çok kademede 220 VAC vermişliğimiz vardır. Sorun çıkmadı şu ana kadar. İşyerindeki aletin kapasite kısmını yakmayı başardık. SMPS kondansatörü ( 33Uf 400V ) şarjlı kalmış. Prop değince kapasite ölçüm kısmı iptal oldu. Bunun haricinde bir sıkıntı yok.
Sonuç olarak;  protek dm506 varken gidip başka bir alete para verem. Ben 1998 de almıştım, hala daha piyasada satılan bir ölçü aleti. Demek ki alanlar memnun.

@inventor ,kapasite kısmı yanan cihazın tamiri mümkün değil mi ? birde cihazın  en önemli özelligi pil düşmanı olduğunu yazmamışsınız :D

Veli B.

Kesinlikle pil düşmanı:) Ama 12 yıldır ben de ondan başkasından keyif almadım. Ma kısmını yakmıştı çocuklar. Diyot değiştirdik. Pil konusunda  sıkı filtreli dc besleme yaptık. Kritik ölçümler yoksa DC üzerinden, gerekiyorsa pil üzerinden devam ediyorum. Pc arayüzü biraz hantaldı, uzun zamandır kullanmıyorum. İnanılmaz sağlam alet. Bazen canımı sıkıyor, yavaş kalıyor ama seviyorum.

inventor

Alıntı yapılan: berke_42 - 11 Ekim 2011, 21:46:30
@inventor ,kapasite kısmı yanan cihazın tamiri mümkün değil mi ? birde cihazın  en önemli özelligi pil düşmanı olduğunu yazmamışsınız :D

Pil tüketimi diğerlerine göre gerçekten fazla. Üreticide bunu biliyormuş sanırım ki 1997 yılında otomatik kapanabilen bir ölçü aleti yapmışlar. Tüketim konusunu şöyle anlatmak lazım. Hergün kart tamiri yapan bir kişi 8 saat masada oturuyor diyelim. Bu süre zarfında aleti açıp kapatma şeklinde kullandığını varsayalım. Alkalin bir batarya 2 ay dayanıyor. Ben ölçü aletini açık bırakmayan bir kişiyim. Ortalama 2-3 ayda bir batarya değiştiriyorum. Benim için fazla sayılmaz. Ama açık unutanlar için 20 günde bir değişme gerekir diye düşünüyorum.

Tamiri tabiki mümkün denemesinide yaptık. Sorun şu ; işlemci olarak kullanılan çip bu aletin herşeyi. Ve o çipin kapasite kısmı bozulmuş. Çip değişirse tabiki çalışır. Aletin bir çok yerinde koruma var aslında. Kapasite girişide korumalı ama sanırım zenermiş, bir diyot resmen patlamış. Düşünün artık kondansatördeki voltajı. Buna rağmen sadece kapasite kısmının gitmeside benim için iyi bir özellik.

Arkadaşın dediği gibi; keyifli bir alet. Herşey var,hata düşük,pil harcaması fazla,koruma güzel. Daha ne olsun :)

berke_42

Alıntı yapılan: inventor - 12 Ekim 2011, 09:48:43
Alkalin bir batarya 2 ay dayanıyor. Ben ölçü aletini açık bırakmayan bir kişiyim. Ortalama 2-3 ayda bir batarya değiştiriyorum. Benim için fazla sayılmaz. Ama açık unutanlar için 20 günde bir değişme gerekir diye düşünüyorum.
  Tamiri tabiki mümkün denemesinide yaptık. Sorun şu ; işlemci olarak kullanılan çip bu aletin herşeyi. Ve o çipin kapasite kısmı bozulmuş. Çip değişirse tabiki çalışır. Aletin bir çok yerinde koruma var aslında. Kapasite girişide korumalı ama sanırım zenermiş, bir diyot resmen patlamış. Düşünün artık kondansatördeki voltajı. Buna rağmen sadece kapasite kısmının gitmeside benim için iyi bir özellik.
@inventor,bilgi için teşekkürler.
Pil olarak ne elime gelirse takıyorum ;  bazen cihazı ''kapanmama'' özelligine aldıgım oluyo pil 7-9 gün falan gidiyor,sonra ekran ışıgını yakınca ekranda batarya amblemi beliriyor:) ışıgı yakmayınca sorun yok
[IMG]http://i.imgur.com/L1Uwa.jpg[/img]
Sadece  bir kısmın zarar görüp  diger kısımların çalışması gerçekten çok güzel bir olay,en azından aleti çöpe atmaya gerek kalmıyor :D

erkan614

bendeki brymen cihaza + bir adet analog ibreki cihaz saırım 20-30$ arası bişydi 2-5-2011 de ikisine kdv dahil 390TL vermişim

berke_42

Alıntı yapılan: erkan614 - 12 Ekim 2011, 10:16:32
bendeki brymen cihaza + bir adet analog ibreki cihaz saırım 20-30$ arası bişydi 2-5-2011 de ikisine kdv dahil 390TL vermişim

model numaraları  nedir aceba  :)