Prolific USB-to Serial Yükleme

Başlatan vitruvius, 31 Mayıs 2011, 03:15:11

vitruvius

Merhaba laptopta seri port olmadığı için çevirici almıştım. Prolific'in sitesinden PL2303_Prolific_DriverInstaller_v1417'i yükledim, yeni çıkmış Bilgisayara taktım ama bir türlü aygıt düzgün yüklenemedi. Windows 7/64 Bit kullanıyorum. Aygıt yöneticisinden baktığımda (bağlantı noktalarına) Prolific USB-to Serial Comm Port gözüküyor ancak simgesinde ünlem işareti var. Çift tıkladığımda aygıt durumunda Windows, aygıtın gerektirdiği sürücüleri yükleyemediğinden, bu aygıt düzgün olarak çalışmıyor. (Kod 31) diyor. . Sorun ne olabilir acaba? Teşekkürler.

erkan614

bendeki iki laptoptan biri w7-64 diğeri w7-32 denediğimde 64 te sorun verdi 32 de vermedi yani sorun 64bit driverde
eğer duğru driveri bulursan banada söyle başka çözümüe yok

ferdem

Prolific entegreli dönüştürücü bende de hep sıkıntı çıkarıyordu, FTDI entegreli olandan bulmak lazım veya bir tane FT232R alıp kendimize USB den UART dönüştürücü yapabiliriz, birkaç devre elemanı yeterli oluyor. Mikrodenetleyicilerle veya 3V3, 5V lojik seviye ile haberleşmek için bir kolaylık, max232 ye de gerek kalmıyor, ben bir süredir kullanıyorum, memnunum.

Rekofen

win 7/ 64 bit dizüstünde bende kullanıyorum çok şükür bir sorun olmadı hatta pic programlayabiliyorum tabi bazen takla atabiliyor.Benim kullandığım sürücü bu bunu bir dene.
https://rapidshare.com/files/725003593/USBFireWire_Win7_3264.zip
ancak eski sürücüyü tamamen kaldırmanı öneririm.Hatta başka bir usb porta takıp tekar yüklemekde bazen çözüm olabiliyor.Kolay gelsin.
Jal iyidir :)

Tagli

Satan adam "Windows Vista ve 7'de çalışmaz." demişti ama kendim denemedim. 20 TL civarındaydı normali, Vista ve 7'de çalışan başka bir cihaz gösterip 40 TL demişti. Gerçi bendeki cihaz sendekiyle aynı mı bilmiyorum ama yine Prolific idi.
Gökçe Tağlıoğlu

satilla

Alıntı yapılan: Tagli - 31 Mayıs 2011, 12:49:58
Satan adam "Windows Vista ve 7'de çalışmaz." demişti ama kendim denemedim. 20 TL civarındaydı normali, Vista ve 7'de çalışan başka bir cihaz gösterip 40 TL demişti. Gerçi bendeki cihaz sendekiyle aynı mı bilmiyorum ama yine Prolific idi.

bende birkaç yere sordum aynı şekilde muamele yapıyorlar gittigidigyordan 20 lira dedikleri şeyden 6.5 lriaya 3 tane aldım bende :) win7 de kullanıyorum hemde

vitruvius

Alıntı yapılan: erkan614 - 31 Mayıs 2011, 09:39:41
bendeki iki laptoptan biri w7-64 diğeri w7-32 denediğimde 64 te sorun verdi 32 de vermedi yani sorun 64bit driverde
eğer duğru driveri bulursan banada söyle başka çözümüe yok

Prolific dün denediğim driverı 25 Mayıs'ta eklemiş. Win7/64 Bit uyumlu da gözüküyor, all in one demişler zaten ama bende yemedi =)

Alıntı yapılan: ferdem - 31 Mayıs 2011, 11:34:28
Prolific entegreli dönüştürücü bende de hep sıkıntı çıkarıyordu, FTDI entegreli olandan bulmak lazım veya bir tane FT232R alıp kendimize USB den UART dönüştürücü yapabiliriz, birkaç devre elemanı yeterli oluyor. Mikrodenetleyicilerle veya 3V3, 5V lojik seviye ile haberleşmek için bir kolaylık, max232 ye de gerek kalmıyor, ben bir süredir kullanıyorum, memnunum.

Bahsettiğiniz devrenin şeması var mı acaba? İnternetten birkaç tane buldum ama amatör olduğum için biraz karışık geldi bana. FTDI entegrelilerde max232 gerekir mi? Bir de o kadar çok şey okudum ki konuyla ilgisi olmayabilir ama 4MHz ile çalışmam bir sıkıntı yaratır mı?

Alıntı yapılan: Rekofen - 31 Mayıs 2011, 12:37:46
win 7/ 64 bit dizüstünde bende kullanıyorum çok şükür bir sorun olmadı hatta pic programlayabiliyorum tabi bazen takla atabiliyor.Benim kullandığım sürücü bu bunu bir dene.
https://rapidshare.com/files/725003593/USBFireWire_Win7_3264.zip
ancak eski sürücüyü tamamen kaldırmanı öneririm.Hatta başka bir usb porta takıp tekar yüklemekde bazen çözüm olabiliyor.Kolay gelsin.

Hocam rapid'in açıldığına sevinemedim 5dk bekleme nedir ya =) O driver'ı yüklediğimde de aygıt durumunda Bu aygıt başlatılamıyor. (Kod 10) diyor.

Ben de alırken sormuştum çalışır demişti. Birçok malzeme aldığım için kaç TL'ye aldığımı bilmiyorum.

Alıntı yapılan: sinansinan09 - 31 Mayıs 2011, 13:19:18

bende birkaç yere sordum aynı şekilde muamele yapıyorlar gittigidigyordan 20 lira dedikleri şeyden 6.5 lriaya 3 tane aldım bende :) win7 de kullanıyorum hemde

Sen hangi driver'ı yükledin?

vitruvius

Sinan'ın yolladığı dosya ile driver'ı sildim ve yeni driver yüklemedim. Kabloyu taktım ve akışına bıraktım olayı. Windows driver'ı uzaktan kendi yükledi ve şu an düzgün bir şekilde yüklenmiş gözüküyor. Ferdem Bey'in bahsettiği konu dikkatimi çekti ama, onu da denemek isterim. O kısımdaki cevapları bekliyorum bu yüzden =) Teşekkür ederim herkese.

ferdem

vitruvius, FT232R nin örnek şemaları datasheet te verilmiş, forumda örnekler vardı.
FT232R: http://www.ftdichip.com/Products/ICs/FT232R.htm
Konu açılmışken ekleyeyim:
Birkaç hafta önce FT232RL aldım, UART çalışırken aynı zamanda 4 bit paralel GPIO imkanı(CBUS bit bang) var denmiş datasheette ancak ben CBUS bit bang modunu bir türlü çalıştıramadım, sitelerinde visual c++ ile hazırlanmış .exe çıktısı mevcut olarak verilmiş programla deneme yapmak istedim program çalışmadı, support a mail attığımda da kaynak dosyayı visual cpp ile yeniden derleyin diyor! Microsoft Visual C++ Express Ed. indirip derlemek istedim MFC library eksik hatası... Bu library ücretli midir değil midir bilemedim, microsoft library leri arasında zamanında çok zaman kaybettiğimden yaka silkmişliğim vardı, şimdilik orada bıraktım.