Bir trafo sorusu

Başlatan fractal, 02 Haziran 2011, 15:12:50

fractal

direkt r-s-t hattından 220 V ac (herhangi bir hattan 220 almak) kullanmak ile 380/220 V ac trafo(örneğin r-s deki 380 trafo ile 220 yapıp) ile kullanmak arasındaki fark nedir?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

pcb_desing

sadece primer sargı sipirleri değişir başka bir fark yok

fractal

hocam 1.durum hattan direkt 220 almak
2.durumda faz faz arsı 380 v olduğu için 380 trafo ile 220 ye cevrilmiş.bu secenekte  olaya sadece 1 trafo giriyor 220 için.
elimde projeler varda onları inceliyorum.hattan 220 almak varken neden araya bir priz ve lamba için 380/220 trafo konulmuş anlamadım.acaba filtre içinmi?

dhan000

kısa devre durumunda aşırı güç çekimini önleyerek ana siğortaların atmasını önlemek  olabilir veya fazlar arasındaki yük farklarını engellemek olabilir...

Klein

Bazı panolara nötr hattı çekilmiyor.  sadece fazlar ve toprak çekiliyor. Toprak aslında nötr ile bağlantılı ama saha montajı yapanlar toprak çekmeyince sorun oluyor. Bu sebeple bazı panolarda  220V yerine 400V girişli güç kaynağı kullanıp  24V veya 220V ihtiyacını buradan karşılıyoruz.

Andromeda

220 çıkışlı trafonun sekonderine dokunursak çarpılmayız..
Güvenlik amaçlı kullanım için..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

F.T

;D evet ama bir ucuna dokun.iki ucuna sakın dokunma bi faydası olmaz.cart. ;)
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

fractal

açıklayıcı bir cevap yokmu?

Andromeda

Enerjinin geldiği trafonun yıldız noktası(nötr) toprağa bağlıdır..
Faza dokunursanız akım sizden toprağa, topraktan trafoya (nötr noktasına)
geri döner.
Arada yalıtım trafosu olursa, faza dokunduğunuz zaman akım trafoya dönemez..
IT şebeke sistemini bir araştırın
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

OG

Alıntı yapılan: fractal - 02 Haziran 2011, 15:12:50
direkt r-s-t hattından 220 V ac (herhangi bir hattan 220 almak) kullanmak ile 380/220 V ac trafo(örneğin r-s deki 380 trafo ile 220 yapıp) ile kullanmak arasındaki fark nedir?

Çizim ile göstermediğin için soruyu net anlayamadım.

İlk tarafta (gelen tarafta) notr yok ise,
RST yi notr hattı olmadan da taşırsınız ama buradan 220V alamazsınız (fazlar arası voltaj 380V) (Orta Gerilim ve Yüksek gerilim hatları genelde notr hattına sahip değildir.)

RST yi notr suz taşınıyorsa, RSTN e çevirmek için (220V elde edebilmek için) araya trafo gerekir.

Soruyu yanlış anlamadı isem bu durum görünüyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.