led pano için sürücü transistör seçimi

Başlatan picman, 05 Haziran 2011, 19:40:24

picman

arkadaşlar hayırlı günler.  ışıklı led panosu yapıyorum pic li devre ve programım hazır yaklaşık her çıkış için 500 yada 1000 adet ledi sürebilecek tr konusunda kararsız kaldım normal bjt tipi transistör mü yoksa mosfet tipi bir transistör mü kullanmak daha sağlıklı olur bu konuda görüşlerinizi bekliyorum ...
Bilgi paylaştıkça artar..

berke_42

mosfet kullanman saglıklı olacaktır, örnegin IRFZ 44N  ile 1000-1500 civarı led i rahat yakabilirsin ;)
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

picman

peki arkadaşım bu mosfet transistörü direk pic ile sürersem problem olur mu yoksa sürücü mü yapmak gerek

berke_42

mosfet i  picten  direnç ile direkte sürebillirsin ama ortaya anormal bir  ısı sorunu  çıkacak olur ise (denemek gerek). Bu durumda sürücü yapman uygun olacaktır 

erkan614

mosfer driver cipleri var optolu olanlarıda var onları kullanman ürününün sağlığı için iyi olur

berke_42

Alıntı yapılan: erkan614 - 06 Haziran 2011, 10:01:42
mosfer driver cipleri var optolu olanlarıda var onları kullanman ürününün sağlığı için iyi olur
örnek entegre;
[IMG]http://i.imgur.com/p2VpD.gif[/img]

http://ww1.microchip.com/downloads/en/devicedoc/21987a.pdf  kullanılabilir

picman

elimde tc4427 var ben irfz44n yi yada irf540 ı tc4427 ile sürebilirmiyim sağlıklı bir şekilde bağlantım şöyle olacak ledler artı ile mosfet in d ucu arasına bağlı s ucu direk şase ucuna bağlı olacak tc4427 ile de mosfetleri sürecem böyle bir bağlantı yapmayı düşünüyorum nasıl olur sizce mosfet in g ucu ile sürücü entegre arasına bir direnç bağlamak gerekir mi yada direk bağlasak nasıl olur .. birde ledler bazen sürekli yanıyor birkaç saniye bu durumda 4 amperlik akımda (yaklaşık 500led) mosfet ısınır mı soğutucu bağlamasak çok problem olur bu problemi gidermek için pwm yada kare dalga gibi bir çıkış ile mi led leri sürmek gerek sürekli iletim mosfette problem çıkarırmı sizce.. birde tc4427 nin beslemesi 5v a mı 12v a mi bağlı olmalı ledler 12v ile besleniyor ...

Mucit23

Picman
Mosfet sürücüyü +12 volt ile besleyebilirsin. Çoğu mosfet yaklaşık 12-13 voltta doyuma ulaşır. Bazı nadir mosfetler(mesela IRF540) 5 volt ile doyuma ulaşabilir. Bu mosfetleri direk pic ile sürebilirsin. Ama yinede mosfet sürücü kullansan iyi olur. Hatta gürültülü birortam ise optolu olanlardan kulllanmanın sana faydası olur zararı olmaz..

picman

ilgin için çok teşekkür arkadaşım mosfet düşük bir direç ile pic e bağlı iken yada sürücü ile pic e bağlı iken uzun süre iletimde kalırsa çok ısınma problemi olur mu 4a lik akımda yoksa pwm sinyali ile sürmek icap edermi . bu devrede mosfet birkaç saniye iletimde kalacak çünki programı ona göre yaptım

Mucit23

Uygun akımlı bi mosfet ile pek fazla ısınma olacağını sanmam. Ama siz yinede ufaktan bir soğutucuya bağlamaya çalışın.

F.T

mosfetler yeterli bir voltaj seviyesinde sürülemediği zaman iç direnci yüksek oluşacagı için yada tam iletken olamayacağıiçin fazla ısınırlar.bundan dolayı mosfetleri sürme önemli.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.