HAYALİMDEKİ RTOS

Başlatan feyzi, 07 Haziran 2011, 17:31:41

feyzi

Hayalimdeki RTOS uygulaması:

"insanların hayırlısı ,onlara faydalı olandır."  (H.Ş.)

feyzi

Açıklama gerekiyor:RTOS ile yapılmış bir mikrodenetleyici kartı.LCD takılıyor ,tipini algılayıp kullanıma hazır hale getiriyor.Rx,Tx modülü takılıyor,sürücüleri yükleyip,hazır hale geliyor.Bunların hepsi,sadece hayalim...

Erhan YILMAZ

gcakici

Alıntı yapılan: feyzi - 07 Haziran 2011, 17:31:41
Hayalimdeki RTOS uygulaması:

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Feyzi arkadaş, windows'ta olan şey rastgele ürünün takılıp kullanıma hazır olması değil,bunların hepsi bir düzende oluyor USB device ID'leri,diğer donanımların nereye takıldığı, hangi sürücünün nerede bulunabileceği ,bunlar windows'un kodlarında yer alıyor,buna benzer bir RTOS yazmak aslında hiç zor değil ama bir o kadar da uğraştırıcı ve sanki biraz da gereksiz gibi olur,fakat senin kafanda tasarladığın şey olan rastgele donanımın rastgele bir RTOS'ta hiçbir ayar yapılmadan cumborlop tanınıp LCD ekrana yazılması hayal değil peri masalı kaçıyor  :P

Erol YILMAZ

Takılan her bir birim kendi içinde EEPROM veya Mcu gibi bir Bildirim aracına sahip olmalı.
O zaman bu RTOS değil, OS olur, Yaptığımız kartta kart değil, Mainboard olur :)
Kısacası bakınız : PC + OS

feyzi

Arkadaşlar! Ben sadece hayalimi yazdım.1990-2000 arası 6802 ile uğraştım.2000 'den sonra pic'e başladım.Tek başıma uğraştığımdan fazla yol alamadım.Şimdi şimdi bir çok şeyin farkındayım.Fakat yoruldum artık.Kod yazmak beni çok yoruyor.Onun için bu tür hayaller başladı.Artık anlarsınız beni.Kusura bakmayınız...

feyzi

Alıntı yapılan: Allegro - 07 Haziran 2011, 18:25:05
Takılan her bir birim kendi içinde EEPROM veya Mcu gibi bir Bildirim aracına sahip olmalı.
O zaman bu RTOS değil, OS olur, Yaptığımız kartta kart değil, Mainboard olur :)
Kısacası bakınız : PC + OS
Allegro Hocam! Zihnimde bir ışık yaktınız,aynen yazıyorum: Bir anakart ...Fakat ana işlemci pic33 serisi olsun.Tüm çevre birimler,en az pic18 serisi ile ,pic33'e bağlansın.En az 10 inç TFT ekranı olsun.USB flash disk takılabilsin.Klavye bağlanabilsin.Tüm sensör modülleri üzerinde olsun.Alıcı-verici modülü de olsun.BIOS'u flash olsunki,istenilen derleyici(C,basic,v.s.) yüklenebilsin..PC'siz derleme yapabilsin.Tüm pic serilerini programlayabilsin.
Fazla mı hayal ettim, yoksa olabilir mi?

fahri-

hepsi olurda PC siz derleme zor  ;)

Erhan YILMAZ

feyzi

Alıntı yapılan: tamirci_erhan - 08 Haziran 2011, 14:25:34
neden pic pic pic pic?
Mikrodenetleyici dünyasına pic ile girdik.Artık gözümüz, başka  denetleyici görmüyor ve  kesmiyor.Daha kolayı varsa
bizi bilgilendiriniz...

Erhan YILMAZ

Daha kolay bi tavsiyem yok herkese bildiği kolay gelir.Ama özellikle picte diretince sordum.Sizin bahsettiğiniz işletim sistemli 32bit denetleyicilere giriyor artık bi nevi küçük bilgisayar. Bunla ilgilide piyasada en çok bilinen friendly arm denen kit var üzerinde windows,linux v.s işletim sistemleri kurulabiliyor tft usb sd arm7 32bit işlemcisi şusu busu hepsi var üstünde.İncelemenizi tavsiyem ederim.Picte bi numara yok onu demeye çalışıyorum.

Erol YILMAZ

"Pic te bi numara yok" kısmına katılmıyorum.

Usta şahane kalem bahane!

Erhan YILMAZ

yok yok picte bi numara yok..

Erhan YILMAZ

Bahsedilen cihazlarla benimde çalışma imkanım oldu hatta mspyi kullandığını eklememişsin. Picte bi numara yok dediğim picin sıradan denetleyicilerden bi farkı yok şapkadan tavşan çıkarmıyor yani. Bir çok insan liseden kalma alışkanlıklarla 8 bitten 32 bite kadar pic kullanma hevesinde. Bunun doğru olmadığını savunuyorum. Yoksa bende severim pici ama microchipi sevmem.

z

Asm ile calisiliyorsa 8 bit islemcilerde 8051 ve turevlerine goz atmakda fayda var. Bu islemci mercedes ise pic serisi murat 124 gibi kalir.
Fakat yeni 8 bit serilerde microchip 8051 le mukayese edilebilir bir sey yaptimi bilmiyorum.

Bildigim kadariyla 8051 core rekora sahip. Bu rekoru alsa alsa ARM alir. (Belki de almistir)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com