ups ile şarj

Başlatan umutarslan, 08 Haziran 2011, 18:16:46

umutarslan

elimde tunçmatik 650lik ups var. içinde 12volt 7ah akü vardı aküsü bitti kenarda duruyordu.ben bu ups yi  yeni aldıgım 12volt 12ah aküleri şarj etmek için kullanıyorum.Sorum şu. Ups aküyü kaç amperle dolduruyor.Dolum bittikten sonra otomatik kesiyormu.Ben dolum esnasında ölçü aletini başladım ve 13.5 volt olana kadar (11saat) şarj ettim.

ups 13.6 volt veriyor ama kaç amper veriyor onu nasıl ölçebilirim.outputta 2.3a yazıyor ama onun olduğunu sanmıyorum.
ups arkasındaki veriler şöyle
input 220-240v 3.5A
output 220-240v 2.3a

remzi

Ölçü alteni DC Akıma al. Probların yerini değiştir. Akü ile kablo arasında seri olarak gireceksin. O sırada akımı ölç.
Akü doluysa ups aküyü stant-by akımında tutar. Aküyü biraz boşalt öyle ölç.

berke_42

Aküler (verdigi akım = 10/1 i akım  ) ile şarj edilirler,tunçmatikte sürekli şebeke de baglı oldugu için herhangi bir hızlı şarja gereksinim duyulmamıştır ,zaten bu  cihazlarda aşırı şarj vs devreleri vardır , cihazın teknik bilgilerinde   8 saat şarj ile 12v/7A akünün %90 seviyesinde şarja ulaştıgı belirtilmiş.  ;)
  Multimetre ile ölçer isen şarj esnasında çekilen  akım 800-850mA civarındadır

http://www.tuncmatik.com/tr-TR/productDetail.asp?RecID=121
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

umutarslan

Alıntı yapılan: berke_42 - 08 Haziran 2011, 19:43:50
Aküler (verdigi akım = 10/1 akımı ) ile şarj edilirler,tunçmatikte sürekli şebeke de baglı oldugu için herhangi bir hızlı şarja gereksinim duyulmamıştır ,zaten bu  cihazlarda aşırı şarj vs devreleri vardır , cihazın teknik bilgilerinde   8 saat şarj ile 12v/7A akünün %90 seviyesinde şarja ulaştıgı belirtilmiş.  ;)

http://www.tuncmatik.com/tr-TR/productDetail.asp?RecID=121

şuan 0.25a gösteriyor(11saatlik dolum üstüne dolum yapmaya başladım şimdi) tamamen dolduğunda sıfıra inecek değil mi?

o zaman 14saatte 12ahlık aküyü doldurur diyebiliriz.2adet akü var elimde ikisini paralel şarj edebileceğim yani(12volt 2.5amper) otomatik şarj kesmeli göstergeli bir şarj aleti tavsiye edebilirmisiniz? çok pahalı olmamak kaydıyla.

umutarslan

arkadaşlar aküyü 23saat şarjda bıraktım.ups otomatik kesiyor birşey olmaz diye. aküyü ölçüyorum 13.2volt diyor. ups 13.6volt veriyor şarj ederken.bence bu az geliyor.bir kaç yerde okudum 14.4vot diyorlar şarj etmek için. akü ilk geldiğinde doluydu 4.5küsür saat çalıştırdı laptobu.şimdi doldurduğum aküler 3.5 saat anca çalıştırıyor.akü üzerinde yazanlara bakacak olursak cycle use değerinde şarj etmelliyim çünki sürekli şarjda kalmayacaklar dolunca alıp bitircem.ups standby konumuna göre voltaj veriyor (içindeki eski akümün standby değeri 13.6v ona göre uyarlanmış)

akü üzerinde yazanlar ise şöyle

cycle use:  14.6-14.8V   (25derece)
standby use: 13.7-13.9v
initial current less than 3.6A

remzi

ups'in üzerinde trimpotla ayarlama yerleri yokmu? Belki adamlar şarj akımını, şarj kesme gerilimini trimpotla ayarlıyorlardır...