laptop için acil yardım lütfen ...

Başlatan emrah, 08 Haziran 2011, 22:49:58

emrah

slm,

bilgisayara bulaşan virusten dolayı internete flan giremedim ve sinirlenip pc ye sert davrandım.

daha sonrasında pc iyice kasılmaya basladı. ya virüsten dolayı yada pc ye vurdugum için mi bilmiyorum.

format atmak istedim masa üstündeki belgeleri harddiskin diger bölümüne kaydediyim dedim ve kopyalama yapmadı döngüsel hata mesajı verdi tüm dosyalar için.

dosyalardanda geçtim direk formatı baslattım. formatı attım xp kurulumu başladı ve buseferde battry,cdrom vs gibi şeylerin yüklememedigini söyledi ve xp yi kuramadım.

yapabilecegim birşey varmı yoksa servisemi götürüyüm ?

laptobun markası casper ( kesinlikle bu marka pc tavsiye etmıyorum )

peko

O şiddetle sanırım harddisk üzerinde bozulmalar meydana gelmiş (Bad Sector). Bad sector'ü onarılabilen programlar olsa da gerçekte sorun tamamen çözülmediği sürece tam sonuca ulaşamazsınız, yeniden kurulum yapsanızda verilerinizi tehlike altına atmış olursunuz...
Yani Harddisk'in değişmesi gerekebilir.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

emrah

pc calısırken dedigim gibi C: kısmından  D: kısmına herhangi dosya kopyalayamadım fakat D: den C: ye dosya kopyalanıyordu. harddıskten dosyaları kurtaramammı, herhangi bir tasınabilir sata harddısc in içine benim hdd yi taktıgım zaman?

computerboy

İnterneti araştırın direk cd-rom üzerinden açılan winxp var onunla bilgisayarınızı açıp dosylarınızı kurtarırsınız.

erkan614

pc ne yeni bi hdd al ona kurulum yap eskki hdd nin soketi ne göre sata/ıde to usb soketi al (e-sata girişin varsa oda olabilir) bu soketle eski hddni usbden pcye bağla içindeki kurtarabildiğin verileri kurtar
sonra eski hddni sök içindeki parla manyetik disk plakayı arabanın dikiz aynasına tak veya benim gibi akvaryumun içine at

emrah

buradaki siteden cd rom dan xp çalıstıran programı indirip dvd ye kopyaladım ve laptopta acılması için taktım ve  yaklaşık 10 dk dır bekledim malesef siyah bir ekran ve sol üstte yanıp sönen imlecten baska birşey olmadı. 10 dk dan sonra cd rom u okumayı braktı ve pc formatlı oldugu için  xp kurulumu yapmaya gecti.   

computerboy,  elinizde kullandıgınız bu tip program varsa gönderebilirmisiniz? yada nerede yanlıs yaptımda cd den xp yi çalıstıramadım?

computerboy

Siz nerdesiniz hocam. Cd' ler evde akşam bakarım indirme linkini bulursam direk link vereyim. bulamaz isem cdyi kargolarım.

Ruzgarbey

merhaba. harddiskinizde bad sektör oluşmuş olabilir. fiziksel bad sektörler maalesef düzeltilemiyor fakat mantıksal bad sektörleri düzeltebilirsiniz. harddiskiniz markasına göre ilgili sitesine girip hdd tool yazılımını indirin. boot cd versiyonu olanı tercih edin.cdroma yazıp bilgisayarınızı bu cd ile boot ederek açın. karşınıza çıkan menüden eğer varsa long test i çalıştırın. bu menü yok ise zero format seçeneğini seçerek hddnizi fabrika ayarlarına getirin. zero format sektör olarak silmeişlemi yaptığından dolayı bozuk olan sektör varsa size bilderecektir.hdd nin değişip değişmeyeceğinin kararını bu işlemlerden sonra verebilirsiniz.saygılarımla..
Hayatta En Hakiki Mürşid İlimdir. M.K. ATATÜRK

emrah

linki bekliyorum.

ruzgarbey, anlatımınız biraz profesyonel olmus yani birşey anlayamadım :)

hdd yi bir bilgisayarcıya götürdüm bozukmu degilmi diye, bilgisayarcı hd saglma devi verileri acıp kopyalayabiliyorum dedi ve laptopta bir sorun oldugunu söyledi ! 

laptopta ne gibi arıza olabilirki bu durumda ?

berke_42

Alıntı yapılan: emrahGS - 13 Haziran 2011, 19:52:44
linki bekliyorum.

ruzgarbey, anlatımınız biraz profesyonel olmus yani birşey anlayamadım :)

hdd yi bir bilgisayarcıya götürdüm bozukmu değilmi diye, bilgisayarcı hd saglma devi verileri acıp kopyalayabiliyorum dedi ve laptopta bir sorun oldugunu söyledi ! 

laptopta ne gibi arıza olabilirki bu durumda ?

sert davrandıgından bahsetmişsin laptopu darp ettin ise anakart zarar görmüş olabilir :)

not: bu tavsiye etmedigin marka olayına aynen katılıyorum şuan masaüstü modelini kullanıyorum  2 kez anakart degişti!!!   nerde o eski pcler 5 sene tık demezdi ::)
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

peko

HDD'den kaynaklanmayan bu şekildeki problemler genelde anakart üzerinde onboard olan ram'lerden kaynaklanır. Problem ram'in veri aktarımları sırasından hücrelerdeki arıza sebebiyle işlemini tam yerine getiremez.., Ancak ram değişim imkanı bazı notebook'larda sadece tek slot'ta mümkündür, diğer slot onboard olarak anakart üzerinde tümleşik yapıdadır.  Bu nedenle de anakart değiştirilir. Aynı anakart'ın eskisini bulursanız ram chip'lerini değiştirip sorunu düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Tabii uygun alet edavatınız var ise.. Diğer bi konu da anakart üzerinde kuzey ve güney chipset'lerinde problem yaşanmasıdır. Kuzey chipset'e Ram'ler, Güney chipset'e de hdd bağlıdır. CPU ile iletişimleri bu köprüler üzerinden sağlanır. HDD'de sorun yok ise, RAM'ler değiştirebilir yapıda ve değiştirilmesine rağmen problem devam ediyorsa, ilk olarak ram'lerin bağlı bulunduğu kuzey chipset'e müdehale edebilirsiniz. Sonra da Güney chipset'e..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

computerboy

http://perfectxp.blogspot.com/2008/07/perfect-xp-sp3vista-sp1-multi-dvd.html

Üstad indirme linki burda aynı cd ile hem xp hem vista kurabiliyorsunuz cd içindeki mini xp ile dosyaları görüp başka bir taşınabilir hdd'ye kopyalayabilirsiniz ayrıca yardımcı araçlarda mevcut hdd'nize tarama v.b işlemleri yapabilirsiniz.

emrah

fcevaplar için teşekkür ederim herkezden, en iyisi servise göstermek...

erkan614

Alıntı yapılan: emrahGS - 14 Haziran 2011, 09:02:43
fcevaplar için teşekkür ederim herkezden, en iyisi servise göstermek...
mukkemmel sonuç  ;D