simetrik smps geri besleme sorusu

Başlatan gevv, 18 Haziran 2011, 17:25:52

gevv

p güç kaynaklarındaki standart devreyi kullanıyorum  çıkıştan simetrik  2x12v  alıyorum  geri beslemeyi +  çıkışan  aldım  tl494 ve diğer elemaların şasesi çıkışın -v   bölümüne bağlı genelde  gördüğüm  örneklerde hep bu yöntem kullanılmış   fakat -v  tam  stabil değil yük üzerinde 1...2v  çöküyor  bunu  önlemek için  tl494 1 numaralı  geribesleme bacağına -v üzerinden direnç bağlayık tl494 şasesini 0v çıkışından almayı düşündüm  ama  bu direncin değerini nasıl neye göre hesaplarım bilemiyorum

resimde ilk şema standart sık kullanılan altındaki  uygulamayı düşündüğüm

z

Bu konudaki tecrübelerime dayanarak,  simetrik daha doğrusu çok çıkışlı bir güç kaynağının her bir çıkışının primer tarafından kontrol edilerek regüle edilemeyeceğini söyleyebilirim.

Eğer bir çözümü varsa ben de çok merak ediyorum. Fakat mantıken imkansız. En iyi yaklaşım, PC güç kaynaklarında olduğu gibi tüm çıkışları ortak bir nüve üzerindeki bobinlerden geçirmek. Böylece herhangi bir çıkıştan akım çekildiğinde diğer çıkışların voltaj düşüşünü yada tam tersine voltaj artışını endüktif kuplajla telafi etmeye çalışmak.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Gevv

Ilk sema cikis voltajini 24v da sabitlese bile cikislardan birisinin 13v digerinin 11v olmasina sesini cikartmaz.

Ikinci semada ise geri besleme yoluna ofset vermen kaydiyla ve ? direncinin degerinin 16 K olmasi durumunda  cikislarin +12/-12 yada +11/-11 yada +13/-13 olmasina sesini cikartmaz.

Benim inceledigim guc kaynaklarinda mesela 40v ve 5v lazimsa,  regulasyonlu 40v uretiliyor. 5v bundan step down ile ikinci bir regulatorden elde ediliyor.

Yada Reguleli +12v uretiliyor +5vda bu voltajdan elde ediliyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gevv

teşekkürler hocam

dün baya uğraştım  bir kaç örnek buldum 

şuan  en iyi çözüm  geri beslemeyi iptal ettim :)  zaten amfi beslemesinde kullanacağım  geribesleme iptal olunca  voltajlar eşit oldu  bir kaç şey dada denerim  sonrası  gelir