KGK larda trafoların Paralel Bağlanması

Başlatan Pyrodigy, 21 Haziran 2011, 13:24:03

Pyrodigy

merhaba
2 adet aynı marka ve aynı model 600 VA lık Kesintisiz Güç Kaynağım var. Gücü iki katına çıkarmak istiyorum ve KGK lardan birisinden sökülen trafoyu diğerine paralel bağlandığında güç iki katına çıkarmı? Yoksa elimdemi patlar? :)
Saygılar Sevgiler
Persistance is the name of the game in this business....

z

Sürücü katı aynı kaldığı için gücü artırmış olmazsın.

Elinde mi patlar sorusuna cevap vermek zor.

Paralel bağlı trafoların her biri mıknatıslama akımı çeker ve sukunet akımını 2 ye katlar bu bir sorundur. (Giriş voltajın düşük olduğu için mıknatıslama akımı da yüksektir). Fakat yük altında bunun önemi kalmaz.

Trafolar yük akımını eşit oranda paylaşırlar. Bu durumun getireceği tek avantaj trafoları daha az yormak olacaktır.

Fakat böyle bir deneme yapmadım. Senaryonun bu şekilde olacağını düşünüyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ramazan10

trafolarda parelel bağlama şartları var, bağlantı için bu şartların sağlanması gereklidir.

Güçdevresi için birşey söyleyemem.

Küçük besleme trafolarında denedim aşırı ısınıyorlar, biraz daha çalıştırırsam belki yanabilirdi.

Üniversitede okutulan trafolarla ilgili kitaplar var bunları incelersen sorunu çözebilirsin, detaylı bir şekilde anlatılıyor.

iyi çalışmalar..

Pyrodigy

Alıntı yapılan: bunalmis - 21 Haziran 2011, 13:55:14
Sürücü katı aynı kaldığı için gücü artırmış olmazsın.

Elinde mi patlar sorusuna cevap vermek zor.

Paralel bağlı trafoların her biri mıknatıslama akımı çeker ve sukunet akımını 2 ye katlar bu bir sorundur. (Giriş voltajın düşük olduğu için mıknatıslama akımı da yüksektir). Fakat yük altında bunun önemi kalmaz.

Trafolar yük akımını eşit oranda paylaşırlar. Bu durumun getireceği tek avantaj trafoları daha az yormak olacaktır.

Fakat böyle bir deneme yapmadım. Senaryonun bu şekilde olacağını düşünüyorum.
Hocam saygılar
Trafolarda paralel bağlama şartlarını okumuştum o yüzden aynı marka ve model trafoları kullanmayı uygun görmüştüm ancak dediğiniz gibi mantıken güç kartında herhangi bir değişiklik olmadığına göre gücün artmasıda mümkün gözükmüyor...
Teşekkürler
Persistance is the name of the game in this business....