Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

netbook önerisi ?

Başlatan qeek, 23 Haziran 2011, 15:13:34

qeek

merhaba arkadaşlar ben netbook almak istiyorum ama mühendislik için yeterlimidir yani proteus,matlab,outocad,3dmax... gibi yazılımlarda sorun çıkartırmı çıkartırsa hangilerinde çıkartırlar bide önerileriniz varmı

şu iki model nasıl acaba sizce;

http://www.gold.com.tr/urunozelyeni.asp?ID=94010&ad=ASUS-EEEPC-1015PEM-N550-2GB-250GB-W7S-BEYAZ-Netbook%28Mini-Bilgisayar%29

http://www.gold.com.tr/urunozelyeni.asp?ID=97634&ad=ASUS-1015PEM-WHi104S-N550-2GB-320GB-W7S-Netbook%28Mini-Bilgisayar%29
şimdiden teşşekkürler

feridund

;) aman arkadaşım git en ucuz laptoptan al netbook alma. derleme işlemine başlayınca sabahı bulursun

Maxim

Netbookla olmaz o isler unutun o secenegi

computerboy

Gardaş seni i7 işlemcili bir laptop anca keser :)  3d max baya ağır bir program. ama diğerlei için core 2 duo işlemci yeterde artar bile.

My75

i7 düşünürsen sakın casper' e bulaşma..

Performans olsun diye gittim i7 740Q,6GB ram,6MB cash bellek Nirvana aldım aldığıma pişman oldum.Oyun ve ağır programlarda sorun yok ama ben oyun oynamıyorumki Proteus v.s hiç faydası yok,emin olunki 6 yıllık eski laptop'um bundan daha hızlı açıyor,klavyesi filan dandikmiş bir süre sonra anlaşılıyor,kısaca istediğin hızda pc al sonuçta kullandığın program ihtiyacı kadarını kullanıyor.

Ben proteusun simulasyonu uçar diyordum,kasılmaz diyordum ama hiç faydası yok,kısaca kazığı yedik siz yemeyin...

Üstelik PBP 64bit de çalışmıyor,proton ise mplab üzerinden derliyor..

Tavsiyem HP al,eski laptop HP NX5000 hala verimli..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

GreeN

netbook terimi genel bir ifade değil arkadaş , dizüstü bilgisayar olayını komple kapsamaz. Netbook genelde 1.6Ghz işlemci 512MB ram vs... düşük konfigirasyon içerir. Notebook ise işlemci donanım olarak güçlü bilgisayarlardır.

Notebook al , İntel i7 işlemci , 500GB HDD , 4 GB ram (MAX 8GB) , 1GB (Paylaşımsız) ATI veya NVdia Ekrankartı (İntel olmasında ) .  Marka konusunda bir yönlendirme yapamayacam , işlemci , ram , ekrankartı bunlara dikkat et . WiFİ , DVD-RW , Kart okuyucu bunlar standart oldu nerdeyse.(1 ay önce HP aldım gayet memnunum.)
Terörü Lanetliyoruz.

Sepiroth

eger kullanacagin programlar islemcinin cekirdeklerine direk erisip kullanmiyorsa (matlab/3dmax kullanabiliyor) i7 vs almanin pek alemi yok emin olabilirsin. calisan program islemcinin ozelliklerini kullanamadigi surece i3 i5 i7 hatta core2duolar hepsi ayni, ole aralarinda bariz bir fark olmuyor, en azindan sen hissetmezsin. ama vay efendim ben bi bluraydan film extract edeyim, sonra onu da DTS ile encode ediyim dersen ha iste o zaman gorursun farki:) ama netbook tarzi aletler hic bir sekilde isini gormez o da ayri:)
Either you feel it, or not...

qeek

hmm anlaşıldı 3dmax i masaüstünde yapıcaz diğerleri için bi sorun olurmu kasma tarzı (outocadide çıkarabilirim ama proteus ve matlabta kesin kasmamalı ) bu yazdığım nebooklar nasıl arkadaşlar

erkan614

matlab orcad proteus 3dmax kullanıcaksın ve bunları netbokta çalıştırıcaksın 'vay canına'
bizim bi arkadaşın sözü var "o senin dediğin gazoz ağacı" olmıycak bi iş yani

pwm.c

arkadaşım bende netbook kullanıcısıyım.
elektronik programlamları ve derleyiciler sorunsuz çalışıyor. grafik programlarıda normal çalışıyor ama birmiktar kasılma oluyor tabiki. benim yaşadığım tek sıkıntı 1080 blueray flimlerde aşırı kasılma oldu. bunun haricinde hiç sorun yaşamadım. zaten netbook alan flim ve oyun için almaz. bu netbookların en iyi yönü pil ömrü. 5 saat kesintisiz kullanabiliyorum.
şunuda ekleyim ki alacağın bilgisayarda en az 2gb ram ve 250gb hdd olsun. bunun altındaki değerler az gelebilir. birde ilerki zamanlarda çıkan programlarda daha fazla ram ve hafıza gereksimi olacağı için netbookun yetersiz konuma düşebilir. böyle bir sıkıntıya düşmek istemiyorsan 11inc boyutlu bilgisayarlardan alabilirsin. bunlarda normal notebook donanımı var ve pil ömrüde fena değil.
bu arada kendi bilgisayarıma win7 home premium kurdum. piyasadaki netbooklarda çok kısıtlı çalışan win7 starter yüklü oluyor. bu konudada sıkıntı yaşayabilirsin.  eğer imkanın varsa sende yükseltirsin.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

erkan614

bende t3500 masaüstü iş istasyonu var solid vs oldukça performanslı
ama proteus ta o performansı alamıyorsunuz çünkü program yeni işlemciler grafik çekirdekleri ve isletim sistemleri ile uyumsuz saçma sapan bi çalışma mantığı var.
elektronik çizim ve similasyon işinde yeterince kaliteli görseli üst seviyede bi program varmı proteusun 100 gömlek üstü bi program mesela

RcALTIN

netbook denilen cihazlara takılan i5 işlemciye de aldanmamak lazım, zaten boyutunu küçültücem diye içini itiş kakış sıkıştırdıkları için masaüstündeyken bile oldukça ısınıyor(alet soğuyamıyor), kısaca netbookla iş de yaparım, nasılsa işlemci yüksek v.s derseniz aşırı ısınacaktır ve verim alamayacaksınız, şimdiden söyleyeyim. bu cihazların tasarlanma amacı uzun pil ömrü ve taşınabilirliği kolaylaştırmak, tüm gününü internette sörf yaparak geçiren kişilere hitap ediyor, hatta abartırsak facebook bağımlıları için tasarlanmış bile diyebiliriz. ısınma kasma olayları markadan markaya değişebilir belki ama tasarım amacını göz önünde bulundurmak gerekir.
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

My75

Alıntı yapılan: FxDev - 25 Haziran 2011, 13:27:10
Alıntı yapılan: My75 - 23 Haziran 2011, 17:12:19
i7 düşünürsen sakın casper' e bulaşma..

Performans olsun diye gittim i7 740Q,6GB ram,6MB cash bellek Nirvana aldım aldığıma pişman oldum.Oyun ve ağır programlarda sorun yok ama ben oyun oynamıyorumki Proteus v.s hiç faydası yok,emin olunki 6 yıllık eski laptop'um bundan daha hızlı açıyor,klavyesi filan dandikmiş bir süre sonra anlaşılıyor,kısaca istediğin hızda pc al sonuçta kullandığın program ihtiyacı kadarını kullanıyor.

Ben proteusun simulasyonu uçar diyordum,kasılmaz diyordum ama hiç faydası yok,kısaca kazığı yedik siz yemeyin...

Üstelik PBP 64bit de çalışmıyor,proton ise mplab üzerinden derliyor..

Tavsiyem HP al,eski laptop HP NX5000 hala verimli..

Klavyesi kötü yorumuna aynen katılıyorum harfler siliniyor 1 seneden sonra.
Proteus'un uçması bilgisayarla alakalı bir şey olarak gözüksede direk işlemci ile alakalı bir durum bu. Maalesef çoğu program hala çift çekirdek optimizasyonundan uzak ki 4 çekirdek optimizasyonu arıyorsunuz. PBP'nun 64bit'te çalışmamasının nedeni bilgisayar değil, PBP'nun 64bit versiyonunun olmaması ya da sizin o versiyonunu kurmamanızdır.

Bende sizin modelin bir düşüğü var, İ7-720@, 4Gb RAM. Performans testinin sonucunu farklı yerde arıyorsunuz, ben size bir örnek göstereyim;
Bir gün okulda labtayız, bir hocamız MATLAB'de bir algoritma geliştirmiş, kendi bilgisayarında çalıştır dediğinde 30dk'yı buluyordu derlenmesi ve sonuç elde etmesi, benim bilgisayarda denediğimizde bu süre 3dk'ya düştü. Onun bilgisayarı çift çekirdekli muhtemelen 2Gb ramli bir bilgisayardı.

Bir diğer performans artışı sağlayan yer ise benim gibi kullanıcılar içindir; ben bir internet gezintisine başladığımda abartmıyorum en az 50-60 tab, arkada Photoshop, yanında Proteus, arkada derleyiciler açık oluyor. Bir de müzik açmaya kalkıştığımda bilgisayar kasılmadan bunu açabiliyorsa farkı burada hissediyorsunuz.

Proteusun bence acilen çift çekirdek optimizasyonunun yapılması gerekiyor, özellikle frekans türü işlemlerde isterseniz süperbilgisayar kullanın o yine kasacaktır.

Üstünden zaman geçmiş ama cevaplamam lazım..Performans olarak sorun yok gayet iyi ama bende ilk açılış çok uzun sürüyor,açılıyor ve ikonların görünümü normalleşmeden hiç bir işlem yapamıyorum.Yani 0-100km 2Dk çıkıyor ama otobana girdimi yapıştırıyor..Diyorum ya eski pc de daha çok program var tıka basa dolu masa üstünde ikondan yer yok yinede çok daha hızlı açıyor.. Yoksa başka sıkıntım yok,çoğu zaman hazırda bekletiyorum açılmasını beklememek için..Birde bu şekilde yazı yazarken kursör bir bakıyorum bir yerlere zıplamış alakasız yerlerde yazı yazıyorum,sanırım pad'e değiyorum yada yaklaşıyorum ama beni acayip uyuz ediyor... ;D
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

lordsandman

Alienware diye bir marka var. sırf kişiye özel oyun amaçlı performans laptopları üretiyor. i7 6GB ram 11inch ekranlı modeller isteyebiliyorsunuz. kuzenim bir tane getirmiş test etme fırsatım oldu gayet hızlı. o zelliklerde o boyutta üstelik iyi şarj sürelerinde nasıl yapıyorlar hala anlayabilmiş değilim

erkan614

alianware markası Dell'in oyun tutkunları için geliştirdiği pclere verdiği alt markadır. ki dell işistasyonları ile karşılaştırıldığında iş istasyonlarının daha ayni özelliklerdeki versyonlarının daha ucuz olduğu görülür.
ki onların pilleri normal laptoplardan 3 katı buyuk