7404 HEX INVERTER DENEYİ (NOT GATE)

Başlatan carirt, 24 Haziran 2011, 19:33:03

carirt

Arkadaşlar fairchild firmasının ürettiği MM74HC04N ENTEGRESİNDEN İKİ ADET SIFIR OLARAK ELİMDE VAR İKİSİNDEDE ENTEGREYE VOLTAJ VERDİĞİM ZAMAN BÜTÜN UÇLARINDAN 5 VOLT ÇIKIYOR HATAYI NEREDE YAPTIM ACABA DATASHEET İNİ İYİCE İNCELEDİM ACABA ENTEGRENİN FARKLI KULLANIM METODUMU VAR BÜTÜN AYAKLARINDAN LOJİK 1 ÇIKIYOR

carirt

benim vardığım sonuç ya entegre patates baskı yada fabrikasyon arızalı

fahri-

girişleri boşta bırakmayın. Girişleri 0V veya 5V'a çekerek kontrol edin çıkışları.

carirt

carirt

sorunu çözdüm fairchild in ürettiği entegreyi çalıştıramadım texas instruments in entegresini aldım giriş lojik 0 demek - uca bağlamak demek oluyor and veya or kapılarında olduğu gibi boş bırakılmayacak SN74H04N kullandım

muhittin_kaplan

Biraz Sayısal Elektronik grekli her elektronikciye.
TTL entegreler yapıları gereği Boş bırakılan ucu (Ha devre tasarlayan biri ucu hiçbir BACAĞI BOŞ BIRAKMAZ)) 0 değil 1 kabul eder.
Sonucunu siz hesaplayın.
TTL Logic entegreler

74xxx-54xxx
74Lxxx-54Lxxx
74Sxxx-54Sxxx
74LSxxx-54LSxxx
74HCXXX

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ilhan_mkp

muhittin_kaplan

Doğrudur. Bir Hışımla Yazmışım.
HC serisi Cmos teknolojisi ile üretilir.

z

Alıntı yapılan: ilhan_mkp - 25 Haziran 2011, 00:52:30
Alıntı yapılan: bunalmis - 24 Haziran 2011, 21:59:35
HC serisini TTL grubuna katamazsin.

hocam sebebi nedir acaba

Iki sebepten dolayi.

1. HC serisi cipler CMOS yapisindadir. Halbuki acilimindan da anlasilacagi uzere TTL cipler transistorlu entegre devrelerdir. (Tansistor Transistor Logic)
2. TTL ciplerde lojik sinyal seviyeleri gene bu adla adlandirilmis TTL seviyesindedir. (Low=0.8v alti, High=2v ustu )
HC serisinde ise Low=1.35v alti, High=3.15v ustu. (4.5v beslemede)

Ayrica onemli bir fark TTL cipler 5v da calisirken, HC serisini 2 ila 6v besleme araliginda kullanabilirsin.

mufitsozen

Ayrica

• TTL de acik olan girisler '1' gibi gozukur
  • HC serisinde ise giris empedansi cok yuksektir, bu genelde iyi birsey olsada eger girisler bir yere baglanmazlarsa, '0' yada '1' olup olmayacaklarini kestirmek zordur. Butun kullanilmayan girisler ya +V yada 0V'ta baglanmalidir
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

carirt

DEĞİL GÖREVİ YAPMAYAN LOJİK KAPILARDA LOJİK 0 İÇİN GİRİŞ UCUNU BOŞ BIRAKMAK YETERLİ AMA NOT VEYA NAND KAPILARINDA YANİ DEĞİLLEME İŞLEMİ YAPAN KAPILARDA LOJİK 0 DEMEK O UCU - YE BAĞLAMAK DEMEK OLUYOR BEN O ŞEKİLDE ÇALIŞTIRDIM FAİRCHİLD FİRMASININ ÜRETTİĞİ ENTEGRELERİ 3,7 VOLTTA ÇALIŞTIRDIM 5 VOLTTA BİR SÜRE SONRA YANDI

@carirt
küçük harf ile yazınız

Maxim

z

Lojik sinyallerde 10 tane durum var.

High ve LOW.

Eger sinyal ne high ne de low ise tanımsız demektir. Bir lojik cipin girisi, belirsiz bir konumda birakilirsa cipin cektigi akim artar. Bazi lojik ailelerin girisleri, cip icinden yapilari geregi bir direncle high yada lowa cekilmis olabilir. Bu durum, sozu edilen akim artisina engel olur fakat sert sekilde high yada low yapilmamis bu pinler parazit kapmaya meyilli olurlar.

Lojik devre tasariminda temel kural: Bos pinler muhakkak 0 yada 1 seviyesine cekilmelidir.

Burada çip girişlerinin boşta bırakılması yerine girişe lojik seviyelerin dışında kalan aralıkta voltaj uygulama deyimini kullanmak daha iyi olur.

Örneğin HC serisi çiplerde girişi boşta bırakmak, 4.5v ile çalışırken girişe 1.35v ....3.15v  aralığında voltaj girmek, yada girişe 0 v dan (-0.7v)küçük (negatif) voltaj uygulamak yada girişe 4.5+0.7 v dan yüksek voltaj uygulamak tehlikelidir.

CMOS çipin girişleri boşta bırakıldığında çok yüksek omik dirence sahip girişin çok küçük giriş kapasitesi elektrik alanı etkisinde seviyesi belli olmayan bir değer şarj olur ve çipin çektiği akımı arttırır.

Bu olaydan bazen faydalanılır ve CMOS yada HC çiplerle elektrik alan ölçen cihazlar yapılır.