Alternatif akım 50Hz değişkenliği

Başlatan pcb, 24 Haziran 2011, 19:44:08

pcb

Merhaba arkadaşlar
Devredeki 50Hz parazit büyük problem , soru şu , alternatif akımın 50hz frekansı sabit midir yoksa bir kaç hertz aşağı yukarı değişir mi ?

z

Parazit deyimi, ne zaman ortaya cikacagi belli olmayan bozucu sinyaller icin kullanilir. Gurultu daha genis anlamlidir. Sebeke icin gurultu kaynagi demek
daha dogru olur.

50Hz sebeke frekansinin, kaya gibi saglam olmasi istenir. Fakat kucuk salinimlar yapabilir. Bu, alternatorun milini ne kadar sabit hizda cevirebildigimizle alakali.

Panolardaki frekansmetrelerin arada bir 49..51 gosterdigini hatirliyorum. Hatta 48 bile gordum fakat bu frekansmetreyi kim yapti onu da sorgulamak lazim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pcb

bunalmis hocam , adc ile okuma yaptığımda zaman zaman değerler ani değişiklikler yapıyor , 50hz de bir okuma yaptığımda ise yine daha seyrek bu değişikliklerin olduğunu osilaskopla bakarak da gördüm , 50hz de bir kayma var, pic tam 50hz de kesme yaparak okuma yapıyor.
delta-sigma 50hz de bir okuma yapan adc ler içinde aynı sorun yaşanır mı bilemiyorum , çünkü bizim 50hz pek sabit değil gibi.

z

Klein

Bu konuyla ilgili bir  makale okumuştum. Ama şimdi bulamıyorum. Bulunca linki eklerim.

Makaleden aklımda kalanlar:
Düzgün elektrik şebekesine sahip ülkelerde +- 0.02Hz  Türkiyede yaklaşık 0.1Hz.
izin verilem maksimum sapma ise +-0.8Hz. 

Buldum:
http://www.google.com.tr/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBcQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.dektmk.org.tr%2Fpdf%2Fenerji_kongresi_10%2Fmustafabircan.pdf&ei=vvUETu7PJMPesgawop2SDA&usg=AFQjCNHyqWxUrIlHGhvnk1_UMqKLn5POfw&sig2=15xvfeZy-zeWPtPuDYokOQ

pcb

pic e bağlı harici 32768khz ve timer1 ile 50hz de bir okuma yapıyorum , en son yazılanlara göre şebeke frekansının değişmesi yok denecek kadar az. o zaman harici kristal den kaynaklanan bir sapma mı var acaba ? timer1 64879 dan taşana kadar sayıyor (50hz) ve okuma yapıyor.

z

Her bir peryodda ozel bir anin voltajini mi olcuyorsunuz?
Sanki bir seyleri gereksiz yere zorlastirmissiniz gibi geldi. Fakat ne olcmek ve sonucta ne yapmak istediginizi tam anlamadim.