eskiler çok iyi hatırlar

Başlatan drmp, 26 Haziran 2011, 22:02:36

drmp

bakın nette dolaşırken ne buldum belki çoğumuzun ilk bilgisayarı bazılarımız ilk programını bu bilgisayarda yazdı ....

http://www.commodoreusa.net/CUSA_FacilityVideo.aspx

z

Acaba kacimiz bugunun modern imkanlariyla boyle bir makinanin romundaki kodlari sifirdan yazabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gevv

komodor: kafa ayarı :)

amiga 500: kickstart  :)

timpati

evet, kafa ayarından çok çektik. o zaman ne multimedya vardı, ne monitör (renkli televizyonun 8 rengini kulllanırdık), ne harddisk (zaten bütün bilgisayarımız klavyenin içindeydi, 64kb (ne mega ne giga sadece kilo) ın yanlış hatırlamıyorsam 16sı rom, 48i ram idi, ne mouse ne ne cd, ne de disk... oyun programlarını teyp kasetlerine çekerlerdi. C64'ün kendi okuma teybi devre dışı kalınca bir walkmanden oyun yüklemeye çalışırken az tırmalamadık.

"read error a" derdi ya da "read error b"

heyecanlı günlerdi bence (1984-85 yılları)

why mr. anderson, why ?

Tagli

Yaşım küçük olduğundan maalesef o güzel günleri kaçırdım. Ama çocukken Amiga 500'üm vardı, onun oyunlarıyla büyüdüm :) Sanırım yoğun kullanıma dayanamayarak 1996 gibi bozuldu. Zaten 1 sene sonra da PC ile tanıştım...
Gökçe Tağlıoğlu

Klein

Commodore 64 ün teybinin kafa ayarını  kendi kasetiyle yapmak hiç iyi olmazdı.  Atardım bi Ahmet Kaya  , onunla kafa ayarı yapınca kesin tutardı :)

kudretuzuner

Merhaba
ZX81  8080 CPU 1k ram hatırlayanınız var mı? commodore 64-commodore128-1571 disk drive-orijinal monitör-orijinal printer ve flopy diskleri halen hatıra diye saklarım.Hepsi çalışır durumda.Ace of Ace benim favori oyunumdu.Yazılmış bir sürü programım var.Disketin tüm track ve sektörlerini kontrol ederdim.
Amatör

drmp

kafa ayarına bc237 lerden yaptığım vumetre ekleyerek acaib bir çözüm bulmuştum

MC_Skywalker

ozamanlar Elektor vb. dergilerde Commoder ve Amiga için RAM kartları devreleri veriliridi. PCB filmleri satılırdı.

Hiç tamir görmemiş bir Amiga 500 bulma imkanım olsa 1 tane almaya niyetim var.

ipek

zx spectrum maaşlarımı alıp götürüyordu yok currah spech driver mini driver derken en son light pen'de bıraktım çok şükür favori oyunum Manic miner idii.....

Klein

Commodore 64 severim ama , amiga500'e hep hayret etmişimdir. O zamanın şartlarında , o kadarcık bellekle grafik tabanlı işletim sitemi! PC ler herkül ekranı zor idare ederken, Oldukça iyi çözünürlüklü renkli ekran bağlanabiliyordu.   PCB programı bile vardı. Hatta ilk PCB çizim programım amiga500 üzerinde çalışan bir programdı. 
Bence gelmiş geçmiş en başarılı bilgisayar.

gevv

Alıntı yapılan: Klein - 27 Haziran 2011, 14:56:30
Commodore 64 severim ama , amiga500'e hep hayret etmişimdir. O zamanın şartlarında , o kadarcık bellekle grafik tabanlı işletim sitemi! PC ler herkül ekranı zor idare ederken, Oldukça iyi çözünürlüklü renkli ekran bağlanabiliyordu.   PCB programı bile vardı. Hatta ilk PCB çizim programım amiga500 üzerinde çalışan bir programdı. 
Bence gelmiş geçmiş en başarılı bilgisayar.

şuanda yapılır hatta şimdiki sistemler süper hızlı kullanılabilir ama  üretim, tüketim, satış olayları var insanlar yeni sistemler alacak cpu ram yetmeyecekki piyasa canlı dursun :) 

hatta  bil gate. bir konferansta ana kart cpu vs..  üreticileri ile bağlatılı olduklarını söylemişti  kasan yazılım yazacağızki insanlar sistemlerini güncellesinler...

bir bakıma  iyi  bir bakıma kötü bilgisayar sektürü milyonlara iş sağlıyor

My75

O dönemde bir bilgisayarcıda staj yapıyordum (1991-92) commodore64 lere kafa ayarı için opamplı bir devre takmaktan gına gelmişti artık,sonra amigalar çıktı vaybe diyorduk,hatta meşhur bir oyun vardı kick-off diye ne günlerdi..Bir abimiz amigalar için ram kart yapardı 1mb' ta yükselirdi ;D  o dönem parayı götürmüştü ee bizde acemiydik daha..Bir kaç sene sonra sanırım 386 diye yanlış hatırlamıyorsam pc' ler çıkmıştı emin değilim tabii belkide sonrasında..

Ama Commodore64 'ün o meşhur uçak oyununun tadıda başkaydı yanii..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...