Büyük Dosyaları İndirme Hızı

Başlatan FEHMİ_ASM, 26 Haziran 2011, 22:23:14

FEHMİ_ASM

Net'ten büyük kapasiteli dosyaları daha kısa sürede indirmek için bir öneriniz var mı? Mesela dört aydır 16GB'lık bir veriyi bile parça parça vakit buldukça indiriyorum. Torrent dosyası falan deniliyor onun için de uTorrent'i indirip denedim ama yine IDM'nin hızıyla (yaklaşık 40-90 Kbit/sn) indirdi. Bunu ADSL bağlantı hızı, site hızı, yoğunluk falan etkiliyor biliyorum ama başka bir yolu falan var mı? Bu arada net hızım 1MBit.
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

Tagli

Ben de torrent kullanıyorum. Başka da yolu yok gibi. Zaten 1 Mbit bağlantı ile azami hız 110 kb/s. Torrent ile 40- 90 kb/s uygun bir hız. Elbette bu hız dosyanın yaygınlığına göre değişiyor.

Diğer bir seçenek eMule. Mantık olarak torrent'e benziyor. Genel olarak daha zengin içerikli ama çöp de çok, aradığını bulmak zor olabiliyor. Hız olarak da daha yavaş. Ben genelde torrent'te bulamadığım şeyler için eMule'e bakıyorum son çare olarak.

Rapidshare vb. sitelerde dosya indirmeyi kolaylaştıracak programlar var. Sanırım en iyisi JDownloader.
Gökçe Tağlıoğlu

timpati

evet, bir yolu var: her kapıyı açan paradan haber verin yeter ki :(

işi nette olan bir arkadaşım, hızdan şikayetçi olunca telekom ona ek ücret karşılığı 8 kat hız önerdi ve o da kabul etti "Seve Seve". siz de kendinizi iyileştirici küçük farklarla oyalamayın, bir zamanlar biz bir şarkı indirene kadar el diyarlarında albüm indiriyorlardı. bize yıllar yılı 3kb'lık hızı reva gören tekelci kuruma SS ödeyin bedelini, bakın oransal olarak hızınız nasıl artıyor?
why mr. anderson, why ?

VFR

Ben torrent kullanıyorum. 8Mbit internetle maksimum 800kbps civarı hız gördüm.
Güncel dosyaları hızlı indiriyor baya. Ortalama olarakta 300 400 kbps ile indiriyorum.

FEHMİ_ASM

Şu ana kadar sadece birkez torrent dosyası indirip kullandım. 400MB büyüklüğünde idi ve tek seferde indirdi. Sanırım hız farkı yok ya da önemsenecek derecede değil ama torrent'in rar'a göre tek ve en önemli farkı büyük dosyaları tek part sunabilmesi.
     Bu doğru mu?
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

Tagli

Tam değil. Torrent bir paylaşım sistemi. Yani internette bir adresten çekmiyorsun, senin gibi başkalarının bilgisayarından çekiyorsun, ve aynı zamanda sen de onlara yolluyorsun. Aslında torrent dosyası bir çeşit liste gibi sanırım. Sistemin ayrıntılarını bilmiyorum. Ortada bir sunucu var galiba (yanlış bilmiyorsam "tracker" olarak adlandırılıyor), ama bu sunucu sadece istemcileri buluşturuyor.

Dosyayı çekme hızın da o dosyayı sunan diğer insanların sayısı ve verme hızı ile ilgili. Torrent ile çektiğin şey tek bir dosya olmak zorunda değil. Torrent bir liste, yüzlerce dosya da içerebilir ve sen bunları küçük parçalar halinde başkalarının bilgisayarından çeker, aynı şekilde sende olan parçaları da onlara yollarsın.

Hatalı ve bencilce bir yaklaşım, gönderme hızını gereksiz yere azaltman veya kapatman olur. Bu tür programların ana fikri insanları sahip oldukları şeyi göndermeleri/paylaşmaları. Bazı torrent siteleri üyelik ile çalışıyor ve aldığın kadar da gönderme şartı koşuyor. eMule'de de benzer bir mantık var. Onda insanların gönderme sıraları var ve bir dosyayı indirmek için o dosyaya sahip birinin gönderme listesinde sıraya giriyorlar. Eğer bir kişiye gönderme yaparsan onun listesinde daha hızlı yükselip ondan almaya daha hızlı hak kazanıyorsun. Tabi bizim internet bağlantısı aldığın kadar göndermeye imkan vermiyor ama yine de elinden geleni yapman uygun olur. Örneğin benim 1 Mbit bağlantım var, programda indirme sınırını 90 kb, gönderme sınırını 18 kb olarak belirliyorum. Bu şekliyle internet üzerinde normal bir dolaşmada ciddi bir hız kaybı da olmuyor.
Gökçe Tağlıoğlu

bs

Download sitelerinden ücretsiz premium leecher siteleri üzerinden yüksek hızda indirme yapabilirsiniz. Aşağıdaki linkte çok sayıda premium leecherler var. Örneğin, rapidden bu siteleri kullanarak aynı anda birden fazla indirme yapabilirsiniz.

http://www.golgi.in/home.aspx

FEHMİ_ASM

Nasıl kullanıldığından bahseder misiniz? İndireceğim RapidShare Dosyasının linkini kopyalayacağım bir yer de göremedim.

Yeri gelmişken söyleyeyim. RapidShare ikinci indirme için (birincisi bittikten sonra) yaklaşık 1.5 saat civarında ek bekleme süresi koymuş.

bs

Örnek olarak grOwl.com sitesine tıklayalım. Sayfa açılırken 5saniye kadar bir reklam geçiyor. sonra reklamı geç yazısı geliyor. Bu yukarıda verdiğim linkten girersen oluyor. Sitenin asıl ismi bu reklamdan sonra çıkıyor.

http://hf.gr0wl.com/

Site açıldıktan sonra downloadı nereden yapacaksanız hotfile mi, rapid mi veya diğerleri mi hangisinden indirme yapacaksanız o butona tıklıyorsunuz. (RS=Rapidshare, HF=Hotfile , MU=Megaupload, FS=Filesonic, gibi)  Sonra linki yapıştırıyorsunuz. Daha sonra Generate premium link butonuna basıyorsunuz.Önce bu site kendisi indirme yapıyor. (%0 dan %100 ekadar sayıyor)Sonra size indirme linkini veriyor. Oraya tıkladığınızda istediğiniz yere indirmeye başlıyor. İndirme hızınız 1000Kb/s ye kadar çıkabiliyor.
Diğer sitelerinde indirmesi aşağı yukarı anlattığım gibi. Bazıları indirmeye başlamak için reklam ikonlarına basmanızı ve reklamı açık tutmanızı isteyebilir.Kullandıkça profesyonelleşirsiniz.