12 volt akü şarj

Başlatan kotan04, 27 Haziran 2011, 13:21:53

kotan04

merhaba arkadaşlar elimde bir adet 12 volt 3 amper akü var ben bu aküyü şarj etmek istiyorum bunu ışıldak gibi kullanmak için nasıl bir yol izlemem gerekir şimdi aküye 40 adet lede bağlı olacak sürekli ledler yanık olacak şebeke elektriği kesildiğinde akü devreye girecek kesintisiz güç kaynağı gibi çalışmasını istiyorum sürekli akü şarjda olacak elektrik kesilirse akü devreye girecek nasıl bir yol izlemem gerkli ?
kkkkoootttaaannn000444

re3ii

merhaba akuyu sürekli sarjda olması problem olabilir microişlemci kontrollü  yapabilirsin işlemci kendisi kontrol edebilir akuyu  ben bu sekılde uygulama yaptım gayette iyi çalışıyor

kotan04

merhaba şöyle bir devre buldum
http://elektroinfo.blogspot.com/2008/05/otomatik-aku-sarj-devresi-tca965-li.html
sizce işim görülürmü  ayrıca maliyet açısındada düşük olması benim için iyi olacaktır
kkkkoootttaaannn000444

re3ii

kotan04

ben bu devreyi proteuste simule etmek istedim ama kütüpanede bu parça yok ne yapabilirim?
kkkkoootttaaannn000444

re3ii

lm317 ve ua741cn ile yapabilirsiniz , internette mevcut . Fakat ne kadar saglıklı olur bılemem. 

kotan04

benim bahsettiğim TCA 965 liblary dosyasıydı
kkkkoootttaaannn000444

re3ii

onu bılemıyorum fakat mıcroıslemcı ıle yapmak ıstersenız yardımcı olabılırım.

kotan04

teşekürler hocam aslında bende mikro işlemciyle yapmayı düşümdüm ama maliyeti düşürerek yapmam gerekiyor çünkü biraz fala yapacağım
kkkkoootttaaannn000444

kotan04

merhaba tca 965 fiyatı 12,86 TL pic almak daha karlı olur gibi :)
kkkkoootttaaannn000444

timpati

büyük olasılıkla beyaz ledler kullanacaksın, bunları teker teker (tabii seri akım sınırlama direnciyle birlikte) aküye bağlamak yerine üçer üçer seri bağlantılı gruplar oluşturursan, akünün elektrik kesikken çalışması sırasında daha az akım çekilir ve akü daha uzun süre dayanır.

12V kuru akülerin üretiminde 3Ah standardı var mı bilmiyorum (ben en yakın 3.2Ah gördüm), öyle olduğunu varsayarak kaba bir hesap yaparsak, 3'erli seri bağlı 40 (veya 39) ledle akün, ortalama bir led parlaklığıyla en fazla 12 saat sonra tükenecektir. ledlerden 20 değil de 10 mA geçirirsen bu süre 2 katına çıkar.

eski ışıldaklarda kullanılan 6V/4Ah akülerin neredeyse tamamı yanlış tasarım yüzünden katledildi. besleme devresi çıkışına bir diyot ve bir dirençle sürekli akım basılması sonucu şiştiler, şiştiler ve patladılar. şebekeye bağlı, sürekli enerji altında tutulacak bir cihaz yapacaksan ya iyi bir akü şarjın olacak ya da elektrik kesintisi pek yaşanmıyorsa aküye zarar vermeyecek kadar küçük bir akımla şarja tabii tutacaksın.

UPS gibi davranmasının yolu ise çok basit:

hem trafolu besleme devre çıkışın hem akü aynı noktaya bağlanacak ama tek bir farkla. en azından aküyü doldurmak için araya konacak seri bir diyot nedeniyle aralarında potansiyel fark olacağından yük akımı öncelikle ana besleme devresinden çekilecek (akım en kısa yolu tercih eder veya görece yüksek gerilim kaynağından akım çekilir) ancak ana besleme, elektrik kesilmesi sonucu devre dışı kalırsa bu kez yük akımını akü karşılayacak. tıpkı, güneşin batmasından sonra yıldızların ortaya çıkması ve azıcık da olsa ortalığı aydınlatması gibi. gerçi onların kendi ışıkları var, bu sadece bir benzetme de olsa daha tutarlı hale getirelim. her zaman göremesek de ayın dolunay olduğu zamanları hatırlayın. güneş varken onu göremezsiniz, ancak gece olduğunda yine güneşten aldığı ışığı bize yansıtan ay daha mantıklı bir benzetme olacak sanırım.

tasarım için araya röle falan koymaya gerek yok, durduk yere fazladan akım çekmeyin, maliyeti yükseltmeyin. nette benzer hazır şemalar olacak, bulamazsanız isteyin, biri mutlaka yardımcı olacaktır.
why mr. anderson, why ?

kotan04

Timpati anlatımın için çok teşekür ederim biraz daha araştırma yapayım baktım ama üstte gönderdiğim linkin dışında oturaklı birşey göremedim  bu konuda yardımcı olduğun için çok teşekür ederim
kkkkoootttaaannn000444

floresan

12v aküye güç kaynağından 14,2v ver. akü enerjisi azalırsa voltajı düşeceğinden 14.2v ta güç kaynağından akım çekerek şarj olmaya başlar. akü dolunca akım çekmez ve şarj durur. ledleride direk aküye bağlayabilirsin. güç kaynağından akım çekerler. elektrik kesilince de aküden beslenirler. tıpkı arabalardaki sistem gibi. ama güç kaynağı 14,2v ta sabit olması lazım

kotan04

Alıntı yapılan: floresan - 27 Haziran 2011, 23:02:52
12v aküye güç kaynağından 14,2v ver. akü enerjisi azalırsa voltajı düşeceğinden 14.2v ta güç kaynağından akım çekerek şarj olmaya başlar. akü dolunca akım çekmez ve şarj durur. ledleride direk aküye bağlayabilirsin. güç kaynağından akım çekerler. elektrik kesilince de aküden beslenirler. tıpkı arabalardaki sistem gibi. ama güç kaynağı 14,2v ta sabit olması lazım

ozaman  benim bu bahsettiğim devreyi yapmam gerekmiyormu ? yani aküye gerekli enerjiyi verirsem kesintiziz güç kaynağı mantığı ile çalışırmı sürekli ledlere enerji verilecek elektrik kesilirse direk aküden çalışacak bu bahsettiğiniz şekilde akünün ömrüne bir zarar verirmi diye merak ediyorum ayrıca  atx power ile şarj işlemi yapabilirmiyim ama 12 volt motor aküsünü?
kkkkoootttaaannn000444

re3ii

Alıntı yapılan: floresan - 27 Haziran 2011, 23:02:52

Merhaba
akünün dolu iken   enerjide olması ömrünü bitirmez  mı?