akım sınırlama yardım...

Başlatan p_rof, 04 Temmuz 2011, 00:21:35

p_rof

selam;
12volt 90 amperi 12volt 3 amper verecek şekilde nasıl bir akım sınırlama devresi yapabiliriz.devre sürekli olarak çıkışına 3 amper aktarıcak daha fazla akım geçirmeyecek.kısa devre koruma olmasına gerek yok nasıl bır devre tasarlayabiliriz yardımlarınızı bekliyorum.saygılarımla (konuyu umarım yanlış yere acmadım)
FEDAKARLIK OLMAZSA ZAFER'DE OLMAZ (soundimpacttechnology@windowslive.com)

p_rof

giriş ve çıkış voltajım sabit olacak yanlız giriş akımım 90 amper çıkış akımım 3 amper olacak giriş ve çıkış voltajları (12 volt, in/out 12 volt) aynı olacak

Tagli

Ben giriş akımı kısmına takıldım. 12 voltta azami 3 amper çıkış istiyorsun sanırım ama o zaman giriş nasıl 90 amper olabilir ki? Ne çıkıyorsa o kadar giriyor demektir.
Gökçe Tağlıoğlu

z

Alıntı yapılan: p_rof - 04 Temmuz 2011, 00:49:50
giriş ve çıkış voltajım sabit olacak yanlız giriş akımım 90 amper çıkış akımım 3 amper olacak giriş ve çıkış voltajları (12 volt, in/out 12 volt) aynı olacak

3Alik sabit akım kaynağı yaparsın fakat bu durumda çıkış voltajı 12v olacak diye bir şart koyamazsın.

Tam olarak amacını söyle, problemi yanlış tarif etmiş olabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Alıntı Yapnasıl bir akım sınırlama devresi yapabiliriz

timpati

kaynak için belirtilen 12V/90A ifadesi sanırım 12V gerilimli ve 90Ah kapasiteli bir akü olmalı. notasyon veya birim analizindeki standart dışı tanım çelişkilere neden oluyor bence.
why mr. anderson, why ?

mufitsozen

Alıntı yapılan: timpati - 04 Temmuz 2011, 12:39:29
kaynak için belirtilen 12V/90A ifadesi sanırım 12V gerilimli ve 90Ah kapasiteli bir akü olmalı. notasyon veya birim analizindeki standart dışı tanım çelişkilere neden oluyor bence.

hayir.

hangi frekans da rezonansa girmesi icin design edilmisse o frekansda surmek lazim.

bu konu oldukca uzadi, bu is icin kullanilabilecek cesitli piezo kristaller icin 'MIST GENERATION TRANSDUCER' basligindan ureticinin cesitli kristalleri bunlarla ilgili bilgi ve nasil numune alabileceginiz anlatilmis:
      http://www.steminc.com/index.asp
farnelldede 'Ultrasonic Atomizing Transducers' diye arasaniz M165D25 ref no ile Midas Components urunu bir piezoda var. (farnell alim konusunda daha kolay olur diye bahsettim, bu kristalin resonans frekansi 1.65Mhz ve 30W max
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

t2

ne uzayacak ? sadece 1 sayfa. hemde kristalden bahsedilmemiş. galiba konuları karıştırdınız.

My75

Alıntı yapılan: bunalmis - 04 Temmuz 2011, 11:02:21
Alıntı yapılan: p_rof - 04 Temmuz 2011, 00:49:50

3Alik sabit akım kaynağı yaparsın fakat bu durumda çıkış voltajı 12v olacak diye bir şart koyamazsın.

Tam olarak amacını söyle, problemi yanlış tarif etmiş olabilirsin.

Katılıyorum,akım sınırlamsı olması için aynı zamanda yük regülasyonuda olması lazım yoksa dogru orantıda 3A yük altında çıkış gerilimi düşer.
V/I olsa,12/3=4 ohm yapar,mantık olarak 12volta 4 ohm yük ile 3A çekersin..Bu tabiki direncin kısa devre akımı olur ve nasıl bir direnç olur düşünmek lazım.. ;D

Üstelik kullanacağın yükün max. akımı 3A'i geçemeyecekse bence çıkışa 3A sigorta ve benzeri bir koruma ilede sorun çözülür.Bir otomobilde akünün 60amper olması nasıl sorun olmuyorsa sendede olmaması lazım..Yani kullanacağın yükte olayı halletmen lazım..

En basiti geri beslemeli bir akım kontrolu ilavesi yeter..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

Tagli

Yeri gelmişken birkaç soru da ben sorayım: Bu tür bir akım sınırlama devresinde ne sebeple kıyıcı kullanılıyor? FxDev, senin verdiğin şemada kıyıcı yok, daha doğrusu bir clock yok, ama örneğin L297 kapamayı (elektriği kesmeyi) doğrudan komperatör çıkışına göre yaparken, elektriği tekrar vermek için bir clock bekliyor. Clock kullanırsak ne olur, kullanmazsak ne olur?
Gökçe Tağlıoğlu

My75

Alıntı yapılan: FxDev - 04 Temmuz 2011, 14:12:57
Elbette led süreceğinizi varsayaraktan sorun çıkacağını sanmam.

Eğer led sürecek ise kaliteli bir akım kontrolu gerekir,ledlerin (power led) çektikleri akım stabil değildir,ısındıkça çektiği akım artar diye biliyorum...

erkan614

Alıntı yapılan: Tagli - 04 Temmuz 2011, 14:25:40
Yeri gelmişken birkaç soru da ben sorayım: Bu tür bir akım sınırlama devresinde ne sebeple kıyıcı kullanılıyor? FxDev, senin verdiğin şemada kıyıcı yok, daha doğrusu bir clock yok, ama örneğin L297 kapamayı (elektriği kesmeyi) doğrudan komperatör çıkışına göre yaparken, elektriği tekrar vermek için bir clock bekliyor. Clock kullanırsak ne olur, kullanmazsak ne olur?
güç elemanını analog değilde dijital bölede çalıştırmak için clock kullanılıyor
ki bunun nedeni verimin artırım güç elemanında oluşucak yük vedolayısıyla ısıyı önlemek.
bahsettiğiniz entegre motor yani bobimli bir eleman sürdüğünden filitre yapılmış oluroe eğer led sürülecekse uygun değerli bir filtre bobini konulursa iyi olur

p_rof

elimde şarzlı 12 volt 3 amper bir hilti var hiltinin matkabın tetik kısımı 3 amperden fazla akıma maruz kalınca bozuluyor bu neden den dolayı 3 amper sınırlamalı bir devreye ihtiyacım var anlatabilmişimdir umarım yardımlarını beklıyorum saygılarımla

My75

Hiltinizin anahtarlama sistemi orjinal değilmi? yani sık sık bozulması normal değil,eğer bozuluyorsa da içine 10-15 amper tek kontak bir röle entegre edebilirsiniz.Fakat orjinalde zaten 3A akımı aşıyorsa ki akımı sınırlarsanız motorda devir problemi yaşarsınız..Kontak akımını yükseltmek mantıklı,kontaklar arası (n.o) bir kapasitör (100-330n/100v) ilavesi ilede kontak ömrü uzatılmış olur..

ylmz

ıkı tane lm358 ıle bı comparator yap gitsin ya ne uğraşıyorsun
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups