Buji ateşleme bobini sürme

Başlatan JKramer, 07 Temmuz 2011, 12:13:32

JKramer

Merhaba,

Elimde bujisiyle birlikte 12 V'luk ateşleme bobini var. (+) terminali 12 V'a bağlayıp, (-) terminali de elle aralıklarla şaseye temas ettirdiğimde kıvılcımları görebiliyorum. Aşağıda şemasını verdiğim sürücü devreyle (mosfet'in drain'i -buji yazan kısım- (-) terminale bağlı) ise herhangi bir sonuç alamadım. Drain'i bir röleye bağlayıp, röle çıkışını (-) terminale bağladımda gayet güzel 'çakıyor'. Sorun ne olabilir?
[IMG]http://i.imgur.com/aFqvXs.jpg[/img]

OG

Çok eskiden yapmıştım,

http://www.obitet.gazi.edu.tr/obitet/atesleme_sistemi/elektronik_atesleme.htm

Bu sayfadaki şekil 9.26 ya bakınız, çıkış sürücüsü benim yaptığım ile aynı.

O zaman Mosfet teknolojisi bu durumda değildi ve darlington ile sürüyorduk, MOSFET ile sonuç nasıl olur bilmiyorum. Platine bağlı kapasite (meksefe denirdi) değeri kadar darlington CE arasına bağlanacak. Aynı durum Mosfet için de geçerli.

Süren transistör CE0 gerilimi en az 600V olmalı. Ben 600V da çıkışın yandığı durumlar yaşadığımdan 1500V luk kullanıyordum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

D6 diyodunu kaldırman ve buraya yada Gnd Drain arasına snubber devresi eklemen gerekir. Aksi halde yüksek voltaj elde edemezsin.
Fakat bunları yapsan bile IRF640 ın kırılma voltajı dusuk oldugu için başın çok ağrayacaktır. Yüksek voltajlı IGBT ile güzel bir devre tasarlamak gerek.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JKramer

@OG

Dediğiniz gibi (-) terminalle şase arasında sallanan bir kapasite mevcut. Aslında en başta devrede +12 ve gnd arasında iki kapasite vardı, sonradan çıkarmıştım. Siz söyledikten sonra bobini devre dışında TIP41C gibi bir bjt'ye bağladım, kıvılcım oluştu.

@bunalmıs

Gnd-drain arasında;

Drain---10n---100R--------------Gnd
                   |--->|UF4007---|

(çizip resmi upload etsem daha kısa sürecekti :) )

vardı, diğer kapasiteler gibi onları da kaldırmıştım. Diyotu kaldırıp tekrar snubber'ı ekleyince oldu. Aslında tek derdim, mosfet'le birkaç kıvılcım görmekti; boş zamanımda nedenleri hakkında araştırma yapmam lazım. İkinize de teşekkür ederim.