Intel CPU fanlarında devir kontrolü

Başlatan Mucit23, 08 Temmuz 2011, 17:01:53

Mucit23

Merhaba arkadaşlar.
Elimde birkaçtane resimdeki CPU fanlarından var.

Bu fanlar bildiğim kadarıyla CPU sıcaklığına göre anakarttan gelen komut ile devri değiştirilebiliyor. Bu fanları kendi tasarladığım bir motor sürücü için kullanacağım. Isınma için yeterince büyük bir soğutucu ve iki adet kasa fanı kullanıyorum. Fakat kasa fanları hava debisi az olduğu için kendi kanımca yetersiz kalıyorlar. Resimdeki fanlar Bu iş için ideal fanlar. Bir termistör yardımıyla soğutucu sıcaklığını ölçüp Soğutucuların sıcaklığına göre fanın devrini ayarlamak istiyorum. Yanlız fanları kotrol etme kısmında takıldım. Fanın 4 kablosu var. iki tanesi besleme Diğer iki tanesi ise sanırım devir kontrolü için. Fanın nasıl haberleştirğini çözemedim. Acaba SPI Veya I2C ilemi haberlerşiyor. Yoksa ESC lerde olduğu gibi pwm ilemi sürülüyor. Bi fikri olan varmı.

Mucit23

Hocam verdiğiniz link için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla fanın devrini ayarlamak için control ucuna 25 khz pwm frekansı uygulamak yetiyor. Peki birde yeşil kablo yani sense adında bir kablo var. Acaba bu devir bilgisinin alındığı kablomu. Anakarta devir bilgisini göndermek içinmi kullanılıyor.

H@S@N

sense ucunun bu fanda ne işe yaradığını bilmiyorum ama tahmini söyle olabilir. smps devrelerinde sense ucuna çıkış hatdından geri besleme alınır.bunun amacı sizin ayarladığınız voltajın çıkışta sabit kalmasını sağlamakdır. olayı şu sekilde anlatmam daha doğru olucak galiba.smps devresinin çıkışında akım çekildikce çıkış voltajı düşer. bunu sense ucundan algılayan entegre üretdiği frekansı birazdaha artırarak düşen gerilim miktarını telafi ederek çıkış voltajını sizin ayarladığınız seviyeye getirerek sabit tutmaya çalışır..belki fanın bu ucunda bu amaçla kullanılıyor olabilir. sizin uyguladığınız frekansda atıyorum 1/dk devir dönmesi gerekiyordur.ama baktığınzda istediğinizden biraz daha az dönüyor.(tabi bunu senseden gelen veriyle anlarsınız.) ozaman siz frekansı birazdaha artırarak istediğinz devre ulasırsınız. ama şunu sölemek istiyorum bu sense ucunun fandaki görevi tamamen tahmindir.
satılık STM32F4-Discovery kit...

iyildirim

datasheet de sense ucundan bir turda 2 darbe alınabileceği yazıyor.
Open collector müş ve en fazla 12V ile pull-up yapılmalıymış..

Mucit23

Hocam ben bazı denemeler yaptım protonda basit bir uygulama yaptım.Control ucuna  25KHz frekansda pwm sinyali uyguladım. hiçbir değişme olmadı. Zaten fanın beslemesini verdiğim zaman sabit bir devirde normal bir şekilde dönüyor. Control ucunu sıfıra çektiğim zaman fanın devri düüyor. Başka bir fanda ise tamamen durdu. 12 v besleme varken normal olarak dönüyor. Control ucunu +5v a çektiğimde yine devirde bir değişme olmuyor.
protonda ufacık bir program yazdığım. Gerçektede frekansmetre ile pwm frekansını ölçtüğümde net bir 25 khz frekans alıyorum.
yazdığım Kodlar bunlar
Device 16F877
Xtal 4

TRISA=0:TRISB=0:TRISC=%00000011
PORTA=0:PORTB=0:PORTC=0

LCD_DTPin PORTB.0
LCD_RSPin PORTB.4
LCD_ENPin PORTB.5
LCD_Interface 4
LCD_Lines 2
LCD_Type 0

CCP1_Pin = PORTC.2  

Dim DUTY As Word
DelayMS 200
Cls :DUTY=0
BASLA:
Print At 1,1,"DUTY ",Dec3 DUTY
If PORTC.0=0 Then
DUTY=DUTY+1
If DUTY=256 Then DUTY=255
While PORTC.0=0:Wend
EndIf

If PORTC.1=0 Then
DUTY=DUTY-1
If DUTY>256 Then DUTY=0
While PORTC.1=0:Wend
EndIf

HPWM 1,DUTY,25000

GoTo BASLA
End

Nerede hata yapıyorum acaba??

erhanmete

Alıntı yapılan: iyildirim - 08 Temmuz 2011, 18:03:00
datasheet de sense ucundan bir turda 2 darbe alınabileceği yazıyor.
Open collector müş ve en fazla 12V ile pull-up yapılmalıymış..

yanlış yerde çözüm arıyorsunuz. bak adam yukarıda yazmış.

Mucit23

Hocam anlamadım. Fan devrini ayarlamak için sense ucunudamı kullanmam gerekiyor. Arkadaş devir bilgisinin nasıl geldiğini soylemiş