Uzun süreli pil

Başlatan hexe, 09 Temmuz 2011, 21:14:21

hexe

Merhaba.Cep telefonumun pil süresini uzatmak için herhangibir çözüm arıyorum.Bağlayacağım güç kaynağının büyüklüğü çok önemli değil ama yinede az yer kaplarsa iyi olur.Cep telefonunu konuşmak için kullanmayacağım ama mobil olmalı.Güç kaynağını telefona lehimlemeyi düşünüyorum.Nasıl bir pil/güç kaynağı kullanılabilir.Telefon bl 5b kullanıyor 3.7 volt.Güç kaynağını kendim de yapabilirim ama elektronikten pek anlamıyorum.

pcb

güç kaynağı dediğin herhalde lityum-ion şarj cihazı olsa gerek, sanayi tipi lityum -ion piller var kalem pil şeklinde onlardan alıp kullanabilirsin, 2000ma-2600ma kadar olanlar ideal, kodu 18650, 3000ma ve daha fazlası için boyut büyüyor.
resimde ki gibi minik bir orjinal şarj entegresi ile yapılan devre işini görebilir, 5V adaptör ile şarj ediliyor.

hexe

Cevap için teşekkürler.Konuyla ilgili birkaç sorum var.Cevaplanırsa sevinirim.

1)Sanırım pilleri paralel bağlarken diyot denen parçayı kullanmam gerekiyormuş.Elektronik bilgim çok az bu pilleri bağlarken başka hangi parçaları kullanmam gerek?

2)Markette satılan pilleri bağlamaya göre bu pilleri bağlamak için ekstradan yapılması gerekenler nelerdir?

3)2 tane 4000mah bağlasam telefona zarar verirmi?

4)1000mah la çalışan bir cihaza 2 tane 4000 mah paralel bağlanırsa cihazın çalışma süresi 8 katına mı çıkıyor

5)Patlama tehlikesi varmı

6)Telefonun çalışma süresini bu şekilde uzatma fikri bana çok faydalı geldi.Neden bu şekilde pil ömrünü 8-10 kat uzatan ürüner yok?Cep telefonu mağazalarında bu amaç için kullanılan ürünler yer kaplama açısından benzer olsa da çok daha kısıtlı.

7)Şarj için kullanılan o entegreyi biryerden satın almam mümkünmü?

mozkan87

Şarj devresi için uğraştıınıza değmez. Onun yerine linkteki gibi hazır bir devre kullanabilirsiniz.
http://www.dealextreme.com/p/charge-discharge-protective-circuit-board-for-rechargeable-li-ion-batteries-15-8mm-2-3mm-26113

pcb

merhaba
eklemiş olduğunuz ürün li ion pilleri koruma amaçlıdır , şarj amaçlı kullanılmaz , korumalı diye belirtilen pillerin hepsinin içinden çıkar

mozkan87

Doğru söylüyorsunuz hocam benim gözümden kaçmış. Kusura kalmayın Ben charge yazısını görünce gerisini incelememiştim.