İngilizce kelimeleri öğrenmede geçerli ve başarılı yöntemler nelerdir?

Başlatan aykut54, 09 Temmuz 2011, 23:31:12

aykut54

Merhaba,
İngilizce kelimeleri  öğrenmede başarılı yöntemler nelerdir?

Siz hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?

pcb

ingilizce de kelime öğrenmek için, öğrenmek istediğin kelimeler için bir defter al , sadece kelime için kullan. yazdığın kelimeleri hatalı da olsa kendi oluşturduğun cümleler de kullanmaya çalış, yeni kelime ekledikçe daha önceki sayfaları sık sık tekrar et, türkçesini kapat ing. hatırlamaya çalış veya tersi , sık sık tekrar edildikçe akılda kalıcı oluyor. Ben bu şekilde 5000 den fazla günlük konuşmada kullanılan kelime öğrenmiştim. neredeyse 20 yıldır bu defter durur.
Bunun yanında yazılışları da söylenişleri de önemli , boş bir sayfa da defalarca yazman gerekli karışık kelimeleri. söylenişini sözlüklerden dinleyebilirsin.

Sdttn

Tekrar yaparak, cümle içinde kullanarak, başkasından çok sık duyarak, çok okuyarak, öğrenmeye istekli olarak kelime öğrenilebilir.

Tagli

Ben öğrendiğim pek çok abuk sabuk kelimeyi bilgisayar oyunlarından öğrendim. Günlük konuşma için gerekli kelimelerde benim de ciddi eksiklerim var gerçi...
Gökçe Tağlıoğlu

gcakici

Yeteneği olmayan 3000-5000 kelimeyi  öğrenemez.Oyunlardan kelime kapmak,bunları cümle içinde kullanmak, ve bu kelimeleri hafızada kalıcı şekilde tutabilmek yaratıcılık ister.Sonuçta yabancı sözcük değil mi  ::)

Ya da 5 yılda anca hergün grammer çalışa çalışa, özellikle cnbc dizileri izleye izleye, ayrıca yabancı filmleri ingilizce dublaj - ingilizce altyazılı izleyerek bişeyler olabilir.

Ben nasıl mı öğrendim?

-İlkokulda sağlam bir ing öğretmeni,

-Anadolu lisesinde hazırlık sınıfı ve işini bilen sağlam bir ing öğretmeni

-İngilizce öğrenmeye meraklı birçok arkadaş,

-Akrabalar arasında ingilizce konuşabilen ve ingilizcesini geliştirmiş kişilerin bulunması,

-Sürekli ingilizce makale okuyup türkçeye çevirme uğraşları,

-Yabancı dizilerdeki mimik-vurgu alakasını inceleme ( bu özellikle hangi hislere sahip olduğunda hangi kelimeyi seçmen gerektiği konusunda çok yardımcı oluyor ),

-Zamanın büyük kısmını yabancı parçalar dinleyerek geçirme,

-İngilizce romanlar okuma,

.....gibi unsurların yardımıyla ingilizcenin büyük bir kısmını kaptığımı düşünüyorum.

Üstüne düşmek azmetmek gerek,ingilizcenin en sevmediğim yönü ise çok nankör bir dil olması,yani çabuk unutturuyor kendisini...Tekrar lazım...

f_machine

http://wordtest.com/ ben bu siteye kullanarak baya bi kelime öğrendim , tavsiye ederim.Kelime ezberlemek için birebir.

ensarix

Huzame

ben buradaki teknikleri kullanarak bir şeyler ögrendim. Bir incele istersen ben faydasını gördüm. Umarım işine yarar. http://www.megahafiza.com/urunler/set-fht.htm#top

polleme

Hafıza teknikleri veya ezberleme ile kelime öğrenmeyi unutun. Ezber doğru yöntem değildir, kelime ezberlemek o kelimeyi öğrenmek sayılmaz. Kelimeyi cümlede veya günlük hayatta kullanmadıkça ezberleme kalıcı olmaz. Kitap okuma, film seyretme, müzik dinleme gibi yöntemleri deneyin.

sigmoid

Dizi izleyerek kulak dolgunluğu sağlanabilinir. Ben Compass Publishing'ın 4000 Essential English Words setini tavsiye edeceğim. İngilizcede sık kullanılan kelimeler taranarak 6 kitaplık bu seti hazırlamışlar. Set gerçekten harika bir şey. İlk önce kelimeler resimli ve İngilizce İngilizce anlamları var. Sonra o kelimelerle ilgili konu testleri. Ardından da o kelimelerin kullanıldığı hikayeler ve hikayelerle ilgili sorulardan oluşuyor. Tamamen insanlara İngilizce kelime öğretmek için tasarlanmış. MP3 ler ile kitap desteklenmiş. http://www.compasspub.com/4000EEW adresinden inceleyebilirsiniz. Geriye vakit ayırıp çalışmak kalıyor. Açık söylemek gerekirse bu seti bir hevesle aldım. ilk 2 kitabı bitirdim. Ondan sonra beni kelime ezberlemek için zorunlu kılan bir şey olmadığından ve araya başka şeyler girince ezber işi öyle kaldı. İngilizce öğrenmek için insan kendini zorunlu hissetmeli.

Erhan YILMAZ

2011'de başlatılmış bir konu, konuyu açan arkadaşın foruma uğradığı yok. Belli ki yorum sayısını arttırmak için cevap verilmiş.