USB li cihaz satışında lisans bedeli

Başlatan Gökhan BEKEN, 15 Temmuz 2011, 03:48:22

Gökhan BEKEN

USB aracılığıyla PC ile haberleşen bir cihaz yapıp satmaya kalksak, USB için lisans bedeli ödememiz gerekiyor mu?
Ne yaparsak lisans bedeli ödemeliyiz. Bedel ne kadardır?
Bu bedeli ödemezsek nasıl anlayabilirler ki? Uluslar arası çalışışmadı taktirde sorun olacağını zannetmiyorum ama yinede forum ne düşünüyor merak ettim.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

t2

Kullanılan USB çipin vendor id ve product id özelliklerini değiştirmezsin. Bu durumda çipiüreten firmanın lisansıyla kullanırsın.kimse de bir şey demez.

Mesela FTDI çipler böyledir.   Yukarıdaki bilgileri değiştirmezsen kendi sürücüsüyle aynen kullanaiblirsin. Zaten açıkça ifade etmiş. royality free drivers demiş. Başka USB çip üreticileri de benzer durumdadır.  Yaşanabilecek sorun,vendor id ve product id ile ilgilidir.

Tagli

Evet, aslında ödediğin ücret karşılığında bu numaralara sahip oluyorsun. Peki bunu satın almayıp kafadan sallasan ne olur? Örneğin USB'den haberleşen bir CNC kontrol kartı yaptın. Takarsın bilgisayara, der ki "falanca lazer yazıcı bulundu..." Aslında sorun, bilgisayarın aygıt sürücülerini bu numaralardan tanıması. Senin aygıtın için de alakasız bir aygıtın sürücüsünü kullanamaya çalışacağı zaman sorun yaşarsın.
Gökçe Tağlıoğlu

t2

Vendor id ve product id değiştirmedikten  sonra cihaz tanımını değiştirerek "falanca lazer yazıcı bulundu" dedirtebilrsin. fakat daha sonra sürücü yüklendikten sonra aygıt yöneticisinde görünecek isim sürücü tarafından inf dosyada tanımlanan isimdir. inf dosyayı da değiştirmek mümkün.  fakat buu yaptığımızda sürücü sertifikası onaysız hale gelecek.  windows kıllık yapacaktır. Buna rağmen yine de kaba kuvvetle sürücüyü yükleyebilirsin.

Sürücü lazım değil, HID aygıtı yapıyorum dersen aygıt tanımını vendor id ve product id yi beğendiğin bir şekilde ayarlarsın. fakat günün birinde biri sana gıcıklık yapacak diyelim bu iş durduk yerde olmaz ayağına basmışsındır.  bu firma ve kişi seni ilgili yerlere şikayet ederek itibarınla oynayabiilir. Yani 2000 usd civarı para verip vendor id almak  yada hazır gerçek vendor id lerden kullanmak lazım. ftdi kullanırsan aygıt yöneticisinde seriport görünecektir. ayrıca USB kısmında  da bir aygıt görünür.

Gökhan BEKEN

benim niyetim pic(18f4550) kullanmak bu durumda yine para ile numara almam gerekiyor mu, pic in lisanslı kullandığı bir numara var mıdır?

Tagli

Bazı şartları kabul edersen, Microchip'e başvurabilir ve onlardan ücretsiz olarak PID alabilirsin. VID ise Microchip'in kendi numarası oluyor. Burada başvuru formu var. Belki denemiş olan arkadaşlar varsa daha ayrıntılı bilgi verebilirler.

Ayrıca internette uygun fiyata PID satan yerler de vardı gibi hatırlıyorum ama emin değilim.
Gökçe Tağlıoğlu

Gökhan BEKEN

Açıkçası 5 kuruş vermek istemiyorum. USB li devre kullanmam için para vermem şart mı? Driver ismi olarak benim projemin adını yazması pek önemli değil. USB ile proje yapanların hepsi para mı veriyor?
Ya da soruyu şöyle değiştiriyim, projeyi çalıştırabilmem için mi bu numarayı satın almam lazım, yoksa legal olması için mi satın almam lazım. Mesela deneme devreleri, öğrenme amaçlı devreleri deniyorum şu an bu numara için ne yazmam lazım bilmiyorum. İlerde ticari projelerimdede usb kullanacağım ama şimdilik deneme aşamasındayım.

muhittin_kaplan

Legal olması için almanız gerek. Çalışması için herhangi bir durum sözkonusu değil.
ben hiç almadım/başvurmadım. Microchip in örneklerindeki PID ve VID yi kullandım.
ama ben yasal olsun istiyorum ve ucuz olsun istiyorum diyorsanız eğer alt numara satan kurumlar var. örneğin VID 1000 PID yi satıyor ve size lisanlıyor. hatta bununla ilgili toplu alım vs konusu forumda geçmişti bir aralar.

Gökhan BEKEN

Herkese teşekkürler devre hazır uygulamayı yapmak için araştırma yapıyordum. PID ve VID konusunda sorun olursa yazarım burdan.