12v to 24v devre tasarımı

Başlatan satilla, 15 Temmuz 2011, 11:57:38

satilla

1-2 saattir araştırıyorum ancak 7-8 A çıkış alabilecegim bir smps entegresi bulamadım
kendim tasarlayayım dedim bu defada elimdeki ölçü aleti sıkıntısı yüzünden vazgeçtim
bu konuda yardımcı olacaklara şimdiden tşk ederim

My75

Entegreden almıyorsunki o kadar akımı.Senin bulman gereken öncelikle trafosu..Bir adet UC3843 ile sağlam mosfet ile bu trafoyu süreceksin..Tabi TL431 v.b kontrol elemanlarında olacak..Bu şekilde aratırsan nette kaynak bulabilirsin,amaa uğraşmana değermi?? Metal kasa çin malı smpsleri bolca uygun fiyata bulabilirsin.. ;)

Pardon sen DC-DC konvertör yapacakmışsın smps diyince aklım başka yere gitmiş..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

satilla

Alıntı yapılan: My75 - 15 Temmuz 2011, 12:30:29
Entegreden almıyorsunki o kadar akımı.Senin bulman gereken öncelikle trafosu..Bir adet UC3843 ile sağlam mosfet ile bu trafoyu süreceksin..Tabi TL431 v.b kontrol elemanlarında olacak..Bu şekilde aratırsan nette kaynak bulabilirsin,amaa uğraşmana değermi?? Metal kasa çin malı smpsleri bolca uygun fiyata bulabilirsin.. ;)

Pardon sen DC-DC konvertör yapacakmışsın smps diyince aklım başka yere gitmiş..

trafo felan diyince siz birden noluyor dedim :D

My75

:D  Tamamda sana yine trafo lazım 12 den 24 e nasıl bir şey yapmak istiyorsunki??  O kadar akımı kondansatörlerle gerilim katlayarak yapmayacaksın  heralde..Sen bir de smps demişsin ondan karıştırdım  DC-DC konvertör diyeceksin... ;D

remzi

Geçen ay ben bir tane 24V luk bir devre yapmıştım. devre 3-4A verebiliyordu. Benim gönderdiğim bir şema var uc3843 ile yapılmış. Trafoya ihtiyaç yok. bobin ile haledebilirsin...

satilla

Alıntı yapılan: remzi - 15 Temmuz 2011, 13:05:38
Geçen ay ben bir tane 24V luk bir devre yapmıştım. devre 3-4A verebiliyordu. Benim gönderdiğim bir şema var uc3843 ile yapılmış. Trafoya ihtiyaç yok. bobin ile haledebilirsin...
trafo kullanmak zaten anlamsız olur
link verirmisniz hocam 2 tanesini paralel baglar kullanırım yada biraz modifiye yapar idare ederim

My75

berke_42

''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

satilla

hocam benimde zaten en son tercihim bu olacak
ama bu devreden max 3A çıkış alınıyor bundan 3 tane paralel bağlamak hoşuma gitmiyor açıkcası
sanki; 5v 10A için 10 tane 7805 bağlamışım gibi hissediyorum utanc verici  ???

My75

t2

Bu devreden "7-8 A çıkış" alınabileceğine dair nasıl emin olabiliriz? devre belgelerde durduğu gibi olmaz. 7-8 Amper çıkış almak zor iştir. bobini bulmak hatta yapmak iğneyle kuyu kazmak gibidir. daha 50 çeşit sorun yaşarsınız.  diyodu  seçmek ve bulmak bile  acayip meseledir. Okul projesi değil bu. (oyuncak değil demek istedim)

satilla

FxDev teşekkür ederim kutu kolayı kargolayabilirm ancak ödeyecegin kargo ücreti kendini aşar :)
daha önce pi kontrol felan yapmadım bu konuda pek bir fikrim yok

bu okul projesi değil ve sorun cıkarsa tepemde oldumu olmadı diye dolanan birileri olacak ayrıca skop felanda yok dandik bir multimetrede bu iş için yetersiz kalır

https://320volt.com/sg3524-12v-24v-10-amper-dc-dc-boost-konvertor/ burdaki devreyide yapamayan olmus

inş başıma iş almıyorumdur

t2

Bence sen bu 320 volttaki devreyi yap. en azından 1 kere çalıştırılmış gerçek bir devredir. Sadece  bulamadığın malzemeleri muadilleri veya daha iyisiyle değiştirirsin

t2

belli ki mc34063 ile devre yapmamışsın. Yapmış olsan da hazır bobin kullanıp düşük akım çekmişsin

t2

Diyod, mosfet kısımlarının güzelce halledildiğini varsayalım. Bobin sorun olur. Kalın telli ve iri nüveli hayvan gibi bir bobin takmalısın. O zaman 7-8 amper alma ihtimali olur.  Dur fındık büyüklüğündeki olmadı gidip başka bobin alayım, ceviz veya  yumurta büyüklüğüne kadar olabilir. Tabi hepsinin Lsini ölçüyoruz. L ler tam ama yine de olmuyor. Rsi düşük olması lazım. bu da büyük nüve ve kalın tel ile olur.

Ayrıyeten 34063ün çıkışı mosfeti böyle sürebilir mi ona da bakmak lazım. Yani harici transistörü böyle sürebilirsin demiş ama mosfet ayrı bir şey.