12v to 24v devre tasarımı

Başlatan satilla, 15 Temmuz 2011, 11:57:38

satilla

Alıntı yapılan: t2 - 15 Temmuz 2011, 15:07:24
Diyod, mosfet kısımlarının güzelce halledildiğini varsayalım. Bobin sorun olur. Kalın telli ve iri nüveli hayvan gibi bir bobin takmalısın. O zaman 7-8 amper alma ihtimali olur.  Dur fındık büyüklüğündeki olmadı gidip başka bobin alayım, ceviz veya  yumurta büyüklüğüne kadar olabilir. Tabi hepsinin Lsini ölçüyoruz. L ler tam ama yine de olmuyor. Rsi düşük olması lazım. bu da büyük nüve ve kalın tel ile olur.

Ayrıyeten 34063ün çıkışı mosfeti böyle sürebilir mi ona da bakmak lazım. Yani harici transistörü böyle sürebilirsin demiş ama mosfet ayrı bir şey.

o zamn hocam sizin yorumlardan anlaşılan step up con yapmak imkansıza yakın birşey
sizden uygun bir devre bekliyorum zira 320v daki devrenin pcb çizimine baktım bağlantısı yapılmamış eleman var bu devreyi nasıl çalıştırdı bu adamlar bu pcb ile anlamak güç

t2

Benim yaptığım ve bildiğim  12 V- 24V çevirici ve 7-8 Amper çıkış veren bir devre yok malesef.

Daha düşük akımlar için md34063le uğraşmıştım. bobin kısmında bazı sorunlar yaşamıştım. çeşitli hazır devrelere baktım iri bir bobin takılmıştı.  İstenen akım arttıkça sorunlar artıyor.

İllaki yaparsın. ama mesai harcaman lazım. eĞER sonradan seri üretim yapılacaksa  bobini hazır temin etmiyorsan gauss değeri telin çapı vb. olayları not alıp sürekli aynı şekilde temin etmeniz gerek.

34063 ile mosfetin böye sürülmesi yanlış olur. mosfette ısınma  sorunu artar. fakat 3525in çıkışı push pull olsa gerek onunla rahat sürülür. Çalışan devreden şaşmayın. 34063lü 24 V 7-8 Amper çalışan devre buşursanız onu aynen kopyalayın. (doğrusu budur)

satilla

mc34063 ile 10a veya buna yakın çıkış veren bir devre bulamadım malesef
320v daki devreyi kendim şemeya bakıp çizecegim inş çalışır  :o

gevv

Alıntı yapılan: sinansinan09 - 15 Temmuz 2011, 14:20:54
FxDev teşekkür ederim kutu kolayı kargolayabilirm ancak ödeyecegin kargo ücreti kendini aşar :)
daha önce pi kontrol felan yapmadım bu konuda pek bir fikrim yok

bu okul projesi değil ve sorun cıkarsa tepemde oldumu olmadı diye dolanan birileri olacak ayrıca skop felanda yok dandik bir multimetrede bu iş için yetersiz kalır

https://320volt.com/sg3524-12v-24v-10-amper-dc-dc-boost-konvertor/ burdaki devreyide yapamayan olmus

inş başıma iş almıyorumdur

o devrenin  çalışma ihtimali çok yüksek ;)

birde benim bizzat uyguladığım 12v den 19v 4.7amp çevirici var

https://320volt.com/dizustu-bilgisayar-icin-19-volt-47-amper-dcdc-konverter/ 

devre elektorun  ei33 nüve ile yapmıştım kullanılan trafo farklıydı  ei33 kullanmama, kendim sarmama rağmen çok güzel çalıştı   5amper rahat veriyordu belkide daha yüksek akım çekilirdi ama denemedim   üstelik yük olarak lamba da kullanmıştım   

devreyi biraz modifiye edip kullanabilirsiniz *bence bir kaç spir fazla sarılarak   birde geri besleme ayarı ile 24v  olur  mosfet , diyot daha güçlü  kullanılır  vs