java öğrenmek istiyorum

Başlatan betüll, 15 Temmuz 2011, 19:28:05

betüll

Arkadaşlar herkese merhaba
anca yeni yeni vakit bulduğum öğrenmek istediğim bi programlama JAVA..
gercekten iyi bir düzeyde java öğrenmek istiyorum.site içi araştırma yaptım şöyle kabaca...
ne yazık ki  linklerin çoğu ölü :(
sitede java bilen,elinde döküman olan arkadaşlar yardım ederlerse sevinirim
herkese teşekkürler....
ideallerim neredeyse ben oradayım..

ilhan_mkp

http://www.bilgisayarmuhendisleri.com/sayfa.aspx?s=33

linkte biraz bişiler var ama pc yazılımları çok farklı diller ben hiç bilmiyorum ama işyerindn bir arkadaş kursa gidiyor 4000tl iyi ögrenmek sanırım maliyetli  :-\

Tagli

Bayadır kullanmadığım için bilgilerim paslanmış da olsa iyi seviyede Java (SE) biliyorum, gerekirse yardımcı olabilirim.

Daniel Liang'ın kitapları iyidir, ben her ne kadar okulda dersini de almış olsam, çoğunlukla bu adamın kitabını okuyarak öğrendim ve unuttukça da yine bu kitaptan hatırladım. eMule'de eski baskısı .chm dosyası olarak vardı. Arşivimde bulabilirsem burada paylaşırım.
Gökçe Tağlıoğlu

betüll

Teşekkürler "Tagli" hocam..
paylaşımlarınızı bekliyor olacağım..
maksimum 1 ay içinde SQL ve JAVA içinde ilerlemek istiyorum..
SQL başladım ama JAVA için kaynak toplama aşamasındayım :(
basit merak değil benimkisi..
bu aralar bu isimleri sıkça duyar oldum, daha fazla ertelemeden ve geciktrimeden başlamak istiyorum..
insaallah muvaffak olurum..
tekrar teşekkürler..
iyi günler iyi çalışmalar..

Tagli

Temel bir eğitim almış olmakla birlikte maalesef SQL konusunda çok zayıfım. Bu konuda yardımcı olmam mümkün değil. Veri tabanlarıyla ilgili doğru düzgün anlayabildiğim ve aklımda kalan tek konu E-R şeması oluşturma, yani mantıksal tasarım.
Gökçe Tağlıoğlu

betüll

anlıyorum :(
SQL hakkından gelebileceğimi düşünüyorum ama JAVA için daha fazla zamana ihitiyacım olacak gibi görünüyor..
kısa bi sorum olacak:
database için SQL mi ORACLE mı?
ne dersiniz ?

gevv

Tagli

Bildiğim kadarıyla Oracle daha profesyonel. SQL de aslında tek çeşit değil. MS SQL ve MySQL var, belki başka versiyonları da vardır. Bunlar dil olarak birbirlerine benziyorlar. Asıl farkları sanırım uygulama programcısının ilgilenmeyeceği ayrıntılarda, yani dahili işleyişlerinde. Bu da değişik işlemler için performans farklılıkları demek sanırım.

Veritabanının yanısıra, ona erişecek dili de seçmek önemli. Örneğin web tabanlı uygulamalar için PHP iyi bir seçim olabilir. Offline bir uygulamada ise sanırım Java veya C kullanırdım. Ancak her dilin her veritabanı için arayüzü olmayabilir, bunu önceden araştırmak gerekiyor. Örneğin MySQL, bu arayüzlerini connector olarak adlandırıyor ve burada gösteriyor.
Gökçe Tağlıoğlu

betüll

başlamadan önce ben de böylesi bi araştırma yaptım ve ilk adımı PHP den attım

şuan ise PHP ileMySQL programlama çalışmalarım devam ediyor..
ORACLE konusunda detaylı bi araştırma yapmadığımdan fikrinizi almak istedim
referanslarınız için teşekkürler