Ev yapımı atmega işlemcili Iphone türevi

Başlatan gcakici, 20 Temmuz 2011, 22:37:11

gcakici

ARM cortex ile ilgili kaynaklara bakarken şu siteye rastladım.

http://rossum.posterous.com/avr-homebrew-device-with-iphone-aspirations

yukarıdaki çalışmayı eleman atmega ile yapmış..ilginç geldi..

görüntüler birer gif sanki..

EMG81

Pacman a kadar gif olma olasılığı çok yüksek ama 3D engine da ekrana dokunup Cismin görüntüsünü değiştiriyor.

Beni asıl etkileyen Fotoları açıp, scroll yapması oldu.

Burak B

Kaynak kodlarını vermiş eleman zaten isteyen inceleyebilir. Ayrıca TFT 16/18 Bit arayüz kullanıyor datasheeti nette mevcut. Kullandığı ILI9325 kontrolcüsünü iyi incelerseniz bu tip resim kaydırma v.s. işlemleri için özel yetenekleri olduğunu göreceksiniz. Ayrıca 3d işlemleri için bilinen 3d geometrik dönüşümleri kullanmış. Biraz araştırırsanız 3d kısmının çok büyük işlem gücü istemediğini göreceksiniz.

Ama illede beni şok edecek birşeyler görmek istiyorum diyorsanız buyrun. Karşınızda "CRAFT"

Kendisi bu fotoda görünen donanımdan ibaret olup tam bir yazılım harikasıdır.

Videosu; Unutmadan Video + Muzik o ufacık şeyden çıkmaktadır.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

Burak B

Aynı eleman bunuda yapmış bakmak isteyenler buyursun.

Okan AKÇA

biz daha otomasyon yapamazken aşmış bunlar...

8 bitlik işlemciler yavaş  diyenlere gelsinnn...

EMG81

ILI9325 bu chip ile hiç çalışmadığımdan böyle bir özelliğide doğal olarak bilmiyordum.

Craft a gelince Gerçekten etklieyici birşey. Ben VGA ile uğraşırken bu videoları günde 10 kez izliyordum. Fakat herkesi etkileyen asıl konusu;

Ekrana görüntü çıkartırken ses te üretmesi. Buda aslında basit birşey. Ekran sn de 60 kere yenileniyor. Oda her yeni resimde PWM portunu tekrar kuruyor. Müzikal olarak bakarsan zamanlama 60 a bölündüğüne göre en fazla 32 lik nota en azda 1 lik nota basabilirsin. Dediğim gibi Aslında buda kolay birşey ama tabiki üzerine çok çalışma yapmak lazım.

Yada hiç çalışma yapmayıp Craft ın sahibine "Helal olsun" demek lazım :D

Burak B

Burak B

Alıntı YapMay the RTOS be with you and shine upon your path!..

Heh bu lafı tuttum. :)

Burak B

Bunu görmüştüm. Buda güzel bir uygulama. Ey gidi diggerman  ;D

bybik

Bende bunun için bitmiştim.Azmettim bende yaptım.Ama taklitten öteye pek gitmedi aynı figürler.

bybik

Alıntı yapılan: EMG81 - 21 Temmuz 2011, 01:07:22
Pacman a kadar gif olma olasılığı çok yüksek ama 3D engine da ekrana dokunup Cismin görüntüsünü değiştiriyor.

Kodlarini biraz inceledim pacmen kodlarla yaratılmış.Bende gif sanmıştım ama değilmiş.

EMG81

Alıntı yapılan: FxDev - 21 Temmuz 2011, 22:58:53
Bunu koymazsam içimde kalırdı.

Controller           PIC18F2550
Fosc                   48 MHz (12 MIPS)
RTOS                  OSA
VGA                    256x200 pixels, 15 colors
Polyphony          5 voices (4 for music, 1 for game effects). Sample rate = 15 KHz
Game field          40x20 objects

Bu video daha önce forumda paylaşılmıştı.
Bunu yapan kişi "Zaten kendini aşmış, kendini dünyaya kanıtlamış bir programcı". Bunun Rtos la bir alakası yok. Burada Rtos sadece güzel bir araç. Tabiki kullanmayı bilene..

Alıntı yapılan: bybik - 22 Temmuz 2011, 05:55:32
Alıntı yapılan: EMG81 - 21 Temmuz 2011, 01:07:22

Kodlarini biraz inceledim pacmen kodlarla yaratılmış.Bende gif sanmıştım ama değilmiş.

Valla bana Gif gelmesinin nedeni hiçbir müdahalede bulunmadan pacmen i sağa sola haraket ettirmesiydi. Kaynak kodlarınada bakmamıştım. Helal olsun onun için bile uğraşmış.