Bobin hesabı

Başlatan Rekofen, 26 Temmuz 2011, 16:11:11

Rekofen

Selamün aleyküm Kardeşler.Bir bobin yapmak için hesaplama yapmak gerekiyor.Bende yabancısı olduğum ama simasını hatırladığım bu konuda biraz araştırma yaptım ancak birinin bazı şeyleri anlatması gerekiyor bazen.Sorum şöyle.

Bir bobin yapabilmek için bilmemiz gereken değerler

N: sarım sayısı  , D cm cinsinden makara çapı , S: bobin sargı boyu ve K : buda d /s Bunlarda sorun yok ancak
Bu bobin demir nüveli olduğunda yada pirinç yada hava çeşidi çok,Hesaplama değişmiyormu,Ve telin kesiti var tabiki...

Formule göre L = N(kare) * R (kare) / 9R  + 10H buradakı "H" bobin yüksekliği değilmi ?"

R de  R = D/2 ancak

r burada bir kat sayımı ? o zaman d/d+s olması gerekmiyormu ? katsayı değişirse her şey değişmiyormu ve kat sayı sabitmi sabitse değer ne çünkü bazı yerlerde farklı alınmmış ? tam hesap için katsayı ne olmalı ?

Bana kısaca hesplamayı anlatabilecek bir Kardeş varmı ? Demir nüveli bir bobin saracağım bir kaç bobin hesaplama programı buldum ama nüve kısmından bahsetmiyor.Hoş saracağım bobin bir değerde olmayacak ben bulacağım değerini karşılaştıracağım.Bana kısaca bir anlatım lazım ?

Ve diğer sorularım dikey yada yatay duruş bobinine etki edermi ? ne etki eder ?
yüksek H değerine sahip bobinin oluşturacağı manyetik alan da değeri ile alakalımıdır mesela 10 uh lik bir bobin ile 100 uh lik bir bobinin yayacağı manyetik alan arasında ne kadar fark olur yüzeysel olarak söyleseniz kafi.Aslında milyon soru var ama devamı kendiliğinde çıkacaktır.Yardım edenlere Allah c.c kıyamet günü yardım etsin İnşallah.Amin !  ::)

Jal iyidir :)

Rekofen

Hocam Allah c.c sizden razı olsun teşekkür ederim.Peki nüvede oluşan manyetik alanın yonünü değiştirmek yada manyetik alanı başka bir yere aktarmak mümkünmüdür ? hocam formuldeki "r" değeri nedir ?
Jal iyidir :)