Ileri yaslarda yakin goruste problem ve cozumler

Başlatan bunalmis, 31 Temmuz 2011, 12:03:59

Veli B.

Citroen far mercekleri gayet güzel. Bir yüzü düz.
Başka markalarında olabilir.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

z

z

devrecii

Hocam gözlük taktığınızda yine smd üzeri yazıları görülmyor mu nasıl iş? bilgisayar ekranı ile masa üzeri mesafe çok olsa iki kat daha uzak olacak göz içi merceği bunu ayarlaması lazım ,normal hipermetropluk değil mi bu  :( , göz merceği tamamen donup işlevini yitiriyor mu?

Çok üzücü bir durum , hani hocalar derler ya gençken ibadet edeceksin yaşlının ibadeti denize yazılan yazı gibidir  diye demek ki çok doğruymuş bu , hayatın her yerinde var bu olay :(  Hocam size tavsiyem daha teorik şeylerle uğrasın .

z

Olay tam olarak yazıları görememek değil.

PCB üzerinde havya ile çalışırken derinlik hissinde bozulma var. Mesela PCB ye uzay montajı bacaklı bir direnç lehimledin. Bu direncin bacağına tel vs lehimleyeceksin. (Uzay montajlı daha pek cok ıvır zıvır olsun kı bahsedeceğim yanılgı oluşsun)

Havyayı dirence yaklaştırırken havyanın ucu seninle direnç arasında mı yoksa dirençle pcb arasındamı karmaşası oluyor.

Yani 3D  derinlikte sorun var.

Neyse sanırım doğru iz üzerindeyim dişçiler için yapılmış kaliteli bir gözlük tipi mercek sanırım bir 5 sene daha havya kullanma süremi uzatacak.

Bugüne kadar marka ayakkabım, marka tişörtüm falan hiç olmadı ama bu kez marka bir şey alacağım.

ilyas KAYA

Astigmat bende de var. 10 gün bilgisayar başından uzaklaşmak çok iyi geliyor. Kendinize biraz vakit ayırın ve en azından 6 ayda bir 1 hafta doğaya salın. Geri geldiğinizde bilgisayara bakamadiginizi göreceksiniz.
Ilk 3 gün monitöre alışmak zor olacak ama gerçekten çok fayda sağlıyor.

Sozuak

Biraz önce Göz için doktor arkadaşıma gittim. 1 yıl önce yazdığı gözlüğün numaraları değişmiş ve astigmat eklenmiş. Yeni gözlük yazdı. Operasyon gerekir dedi. Bakalım bir planlama ile detayları öğreneyim yaza durumları ayarlayıp maliyetine göre merceği çizdireceğiz gibi.
Stereo algısı olmaz ise derinlik algılamak zor. Tek mercekle de psödo stereo şeklinde beyin tamamlamaya çalışıyor algıyı ama mercekten bakınca görülenle kenardan bakınca görülenler farklı olunca uyum sorunu oluyor. Sanırım bu iş için beyin cerrahlarının kullandığı gibi ameliyat mikroskobu tarzında  ama o kadar pahalı olmayan  lcd ekranlı birşeyler yapmak gerekecek.Çalışırken dik durup karşıya lcd ya bakıp sanal çalışır gibi uğraşacağız.

OG

Alıntı yapılan: undefinedlehimli padlerin  parlamasi
bu katarakt belirtisi olabilir.

Aynı durumu 3-4 sene önce yaşadım, görüş zorluğu yaşıyordum, ışık-aydınlı ortam-nesne vs parlıyordu
ve bu durum hızlı bir şekilde artıyordu.

Göz bozukluğudur diye düşündüğümden ve gözlük kullanmayı da hiç istemediğimden
(arızalıyımdır, saat, yüzük, ve masabaşında değilsem gözlük beni çok bunaltır)
çok direndim

direndikçe arttı.
Gündüz güneş, gece oto farları hatta stopları bile çok rahatsız edici oldu.
Bir de motosiklet kullanıcısıyım (dım)

Trafikte gözlerimi iyice kısar oldum.

Artık dayanılmaz olunca doktora gittim, gözlük alacaktım.

Doktor'a rahatsızlığımı ifade ederken araç/motorsiklet kullanamıyorum demiştim.
Muayane sonrası sen bu gözlerle motor mu kullanıyorsun diye inanamadı.
İki göz de katarkt, ilerlemiş. falan

-Ne olacak?
-Ameliyat.

aha bir arızama daha parmak bastı, doktor, hastane, ameliyat nefret ederim.
uzatmayayım

tamam dedik, 1 hafta ara ile iki gözüde ameliyat edelim dedi
mercekler kaliteli olacak mış, katarakt'ta mercek takıldığını o zaman öğrendim
peki

ilk göz için girdik, doktorla sohbet ede ede 45dk içinde bitti.
göz bantlandı tabi, ertesi gün açılacak

o anı unutamıyorum
tıpkı türk filimlerindeki gibi bir his yaşadım
çok şaşkındım, inanın orada şükür secdesi yapmak istedim.
bir hafta sonra da diğer göz için yapıldı.

neden uzattım
benim gibi arızalı tipler benzer durumu yaşar ise tecrübedir.

yalnız, çok kolay olan bu ameliyatta iyi cerrah ve iyi malzeme çok önemli
benim cerrahıma gidip gelir iken başka yerde operasyon yaptırmış, buraya düzelttirmeye gelmiş hasta ile karşılaştım.

Halâ aynı hastanedemidir bilmiyorum,
ismini de vereceğim, belki ihtiyacı olan çıkar
Dr Fahrettin Biskin
Tel (532) 598 44 40
Çamlıca Erdem Hastanesi (İstanbul)
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

FUNKY

çok sağol OG..aynı belirtiler var bendede , gündüz parlak güneş li bölgeye bakınca gözümün  önunde kör noktalar oluşuyor  lehim istasyonu cihazın kırmızı ısı derece göstrergesi rahatsız ediyor  üzerine bant çektim. çalışma masası led işığı çak rahatsız etti önüne siper yapmak zorunda kaldım..en kısa sürede doktora yol gözüktü..

z

M.Salim GÜLLÜCE

power20

Muayene olmaya, numara tespitine gerek yok. Görüntü netleşecek şekilde ayarlanıyor.