Ileri yaslarda yakin goruste problem ve cozumler

Başlatan bunalmis, 31 Temmuz 2011, 12:03:59

ipek

hocam biraz detay....
iki göz arası mesafe ayarı ?
udak yana netleme ayarı varmı ?
var ise göz kusurları (Master Slave) yani iki ayrı göz için düzeltme mevcutmu ?
çalışma lambasından yansıyan ışık kaynağını rahatsız edici şekilde büyütüyormu ?

z

Video cekecektim ama videoyu gozluk merceginden cekersem anlami olur diye vazgectim.

Bir dugme ile iki mercek arasindaki mesafeyi ayarliyorsunuz. (Goz acikligini ayarliyorsunuz)

Durbunle bakarken durbunun belinden bukup iki daire goruntuyu tek daireye donusturmekle ayni anlama geliyor bu ayar.

Iki mercegin ayri ayri bakma acisini degistirebiliyorsun.

Odak ayarlamasi yok. Nesne ile gozunuz arasindaki meafeyi degistirerek yapiliyor gibi.

Kafanizi nesneden uzaklastirdikca goruntu buyuyor, tersine yaklastirdikca goruntu kuculuyor.

Kafa lambasi cok guzel isitiyor. Hic parlama yapmiyor aydinlattigi yer cok homojen ve cok yumusak aydinlaniyor. Sinema perdesi gibi.

Zaten aydinlik ayari var.

Bu lamba varken masa lambasina gerek yok cunku isik kaltesi cok iyi. Fakat masa lambam acikken rahatsiz edici bir durum olmadi. (pedlerden isik yansimasi oluyor tabi)

Acaba x2.5 yerine x3.5 olanini mi siparis etseydim diye dusunuyorum. Belki de daha iyi olurdu bilemiyorum.

Ama Ipek 10 numara bir alet. Her bir optik icinde aralarinda yaklasik 3 cm mesafe olan en az 2 mercek var. (Belki de cok mercek var emin degilim)

Biraz once sapka mercegi taktim arada dunya kadar netlik farki var.

Farkin asil sebebi sanirim merceklerin kalitesi.

Aslinda ayni cihazin aliexpressde benzerleri 10 da 1 fiyatina alinabiliyor.

Onlari da denemek lazim. Belki onlar da is goruyordur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

hocam mercek kalitesi ile 22 yıl evvel tanıştım,kızım doğmak üzereydi ,artık fotoğrafla yetinmek istemiyordum,koştum doğru doğubank iş hanına,Panasonic ve Sharp,JVC el yakan fiyatlar ile mini DV kamera çıkarmıştı,fakat hastaneyede yüklü bir ödeme yapacağım için Sony ekonomik DV almaya karar verdim,DV10E- ve R modeli var 1600 dolar diğeri 500 dolar daha pahalı,ticari oyun diye düşündüm,satıcıya bu fark nereden oluşuyor dedim,kare kare ve grid'lenmiş bir kağıt çıkardı,ucuz ve pahalı arasında sadece Lens farkı olduğunu betimledi,biri üreticinin kendi lensi,diğeri Carl Zeiss lens idi,duble dumur olmuştum,cahil bile net olarak aradaki farkı anlardı,kareler bombe yapıyor resim'in kenarları yay gibi kıvrılıyordu,yani Zeiss ben bu ücreti hakediyorum diyordu,tercihimi yapmıştım,siz kaça aldınız bilmiyorum fakat diş doktorum Leica stereskopi gözlüğünü 5000 euroya temin etmiş..

Sozuak

Araya karışayım. Foto ve video kameralarda leica/Zeiss yazısı görmeniz lenslerini tamamını yada serinin tamamını onların yaptığını değil teknoloji olarak onların  teknolojilerinin kullanıldığını ifade ediyor. Tabi adam oraya adını veriyorsa iş kaliteli çıkıyor o ayrı konu.
Sadece Zeiss yada Leica markası ile çıkan lensler bundan kısmen müstesnadır. Özellikle Sony gibi markaların ürünlerindeki sabit lenslerde üretim Zeiss için örneğin Zeiss tarafından yapıldığını ve yine örneğin Sony'ye verildiğini ifade etmez. Bunu aklınızda tutun. Aynı makine için alt düzey bir Zeiss lens alsanız dahi o lensin bile  Zeiss tarafından üretildiğini garantilemez. Başka firmalar know-how ile o markalara (Leica-Zeiss) fason üretim yapıyorlar.

https://www.slrlounge.com/theres-zeiss-lenses-sonyzeiss-lenses-whats-difference/

z

Biraz once mercek altinda ilk lehimimi yaptim.

Normalde lehim yaparken gozumle havya ucu arasindaki mesafe 15..20 cm oluyor.

Bu mercekte 30cm den bakmam gerekiyor.

Acaba x3 alsaydim mesafe 15..20 cm mi olurdu? (Galiba oyle olacakti)

Yillarin aliskanligi 15..20 cm iken simdi 30cm mesafeyi yadirgiyorum.

z

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 02 Mart 2020, 10:20:152 adet sipariş verdim bakalım nolcek

https://tr.aliexpress.com/item/4000595513741.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.22233266r86M7L&algo_pvid=253ad8c8-5eda-4a7d-b47c-0a37a5297077&algo_expid=253ad8c8-5eda-4a7d-b47c-0a37a5297077-0&btsid=0b0a119a15828995039166692e9925&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Bende ebay'dan iki sipariş verdim,  ürünler Çin'den geldi.

Bugüne kadar aldığım en dandik en kalitesiz en saçma alet bu gözlük oldu.
Mercekler hiç berrak değil. Reçel kavanozundan bakıyomuş gibi dalgalı bir görüntü veriyor.

Ayar vidasından birisi yalama diğeri sıkışmış. Diğer gözlük de aynı durumda.

Çocuklar için ciklet parasına oyuncak güneş gözlükleri satılırdı. Onun düz renkli plastik camı ve plastik çerçevesi bile bundan daha kaliteli.

Resmen dalga geçmişler.

Sinirlenip gözlüğün merceklerini söktüm. Merceklerin birisini sabit tutup diğerini sağa sola kaydırınca ilginç şekilde gözlük numarası değişiyor.
Bunun adam gibi imal edilmişi alınırsa kesinlikle güzel bir şey olur fakat bana gelen gözlük kesinlikle çöp.

İlk okul çocuklarına odak noktası değişebilir mercek deneyi için verelim diyeceğim ama çocukları bilimden soğutur bu gözlük.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 07 Nisan 2020, 02:07:56Bende ebay'dan iki sipariş verdim,  ürünler Çin'den geldi.

Mercekler hiç berrak değil. Reçel kavanozundan bakıyomuş gibi dalgalı bir görüntü veriyor.

Çocuklar için ciklet parasına oyuncak güneş gözlükleri satılırdı. Onun düz renkli plastik camı ve plastik çerçevesi bile bundan daha kaliteli.

Resmen dalga geçmişler.

Sinirlenip gözlüğün merceklerini söktüm. Merceklerin birisini sabit tutup diğerini sağa sola kaydırınca ilginç şekilde gözlük numarası değişiyor.
Bunun adam gibi imal edilmişi alınırsa kesinlikle güzel bir şey olur fakat bana gelen gözlük kesinlikle çöp.

İlk okul çocuklarına odak noktası değişebilir mercek deneyi için verelim diyeceğim ama çocukları bilimden soğutur bu gözlük.

Bülent Kardeşim benimkiler henüz gelmedi.
15 20 liraya bende fazlasını beklemiyorum doğrusu.
Camların sırrını çözebilirsem Gözlük camlarıyla değiştirip kullanmayı düşünebilirim.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 07 Nisan 2020, 02:07:56Bende ebay'dan iki sipariş verdim,  ürünler Çin'den geldi.

Resmen dalga geçmişler.

Aynen dediğin gibi Azizim.
Çocuk ouncağı bile değil neredeyse.
Çöpe atmalık.
iki adet Progresif Gözlük camını birbirine ters yönde koyarak yapmışlar.
Zaten tahmin ediyordum.
+A dan -A ya kadar iki cam birbirine ters yönde yatay konumlanmış.
Dolayısıyla iki camın toplam dioptrisi her yönde eşit oluyor.
Kaydırmayla  dioptri toplamı değiştiriliyor.

Normal gözlükçüden uygun cam alarak yapabilirmiyim deneyeceğim.
Aslında aynı gözlüğün kaliteli olanını bulup almayıda düşüne bilirim.

z

Alıntı yapılan: OG - 27 Şubat 2020, 00:10:16bu katarakt belirtisi olabilir.

Aynı durumu 3-4 sene önce yaşadım, görüş zorluğu yaşıyordum, ışık-aydınlı ortam-nesne vs parlıyordu
ve bu durum hızlı bir şekilde artıyordu.

Göz bozukluğudur diye düşündüğümden ve gözlük kullanmayı da hiç istemediğimden
(arızalıyımdır, saat, yüzük, ve masabaşında değilsem gözlük beni çok bunaltır)
çok direndim

direndikçe arttı.
Gündüz güneş, gece oto farları hatta stopları bile çok rahatsız edici oldu.
Bir de motosiklet kullanıcısıyım (dım)

Trafikte gözlerimi iyice kısar oldum.

Artık dayanılmaz olunca doktora gittim, gözlük alacaktım.

Doktor'a rahatsızlığımı ifade ederken araç/motorsiklet kullanamıyorum demiştim.
Muayane sonrası sen bu gözlerle motor mu kullanıyorsun diye inanamadı.
İki göz de katarkt, ilerlemiş. falan

-Ne olacak?
-Ameliyat.

aha bir arızama daha parmak bastı, doktor, hastane, ameliyat nefret ederim.
uzatmayayım

tamam dedik, 1 hafta ara ile iki gözüde ameliyat edelim dedi
mercekler kaliteli olacak mış, katarakt'ta mercek takıldığını o zaman öğrendim
peki

ilk göz için girdik, doktorla sohbet ede ede 45dk içinde bitti.
göz bantlandı tabi, ertesi gün açılacak

o anı unutamıyorum
tıpkı türk filimlerindeki gibi bir his yaşadım
çok şaşkındım, inanın orada şükür secdesi yapmak istedim.
bir hafta sonra da diğer göz için yapıldı.

neden uzattım
benim gibi arızalı tipler benzer durumu yaşar ise tecrübedir.

yalnız, çok kolay olan bu ameliyatta iyi cerrah ve iyi malzeme çok önemli
benim cerrahıma gidip gelir iken başka yerde operasyon yaptırmış, buraya düzelttirmeye gelmiş hasta ile karşılaştım.

Halâ aynı hastanedemidir bilmiyorum,
ismini de vereceğim, belki ihtiyacı olan çıkar
Dr Fahrettin Biskin
Tel (532) 598 44 40
Çamlıca Erdem Hastanesi (İstanbul)

Bu konuyu acmamis ve OG basina gelen katarakt sorunundan bahsetmemis olsaydi ben hala mikroskoptu kaliteli mercekti arayip duracaktim.
Bugun goz doktorundan randevu aldim. Testler vs yapildi. Katarakt teshisi kondu.

(Aslinda yurtdisindaki doktorlar da teshis koymuslardi ama orda operasyon cok pahali oldugu icin ulkeme donmeyi beklemistim.
Yurt disinda iki goz icin 5000 Dolar isteniyordu, Turkiye'de 11250 TL isteniyor.)

Bugunlerde ileri katarakt tanisi konan gozumde inanilmaz bir yakin gorus iyilesmesi var. Merceksiz lehim vs yapabiliyorum. Bu iyilesme katarakt sorunu olanlarda gelip gecici bir durummus.

Neyse yaklasik iki ay sonra iki gun biri bir goz biri diger goz icin 5 dk falan suren bir operasyon gecirecegim.

Doktor, bugunlerde akilli lens olarak tabir edilen gozluk ihtiyacini tamamen kaldiran bir goz merceginden bahsetti. Fakat elektronikcilere uygun degilmis.  Cok ince islerle ugrasanlara olmuyormus. (Keskin nisanci, goz doktoru, dis doktoru, elektronikciler, mikroskopla calisanlar vs)

Iki ay sonra yeni merceklerimin kutu acilisini yaparim.

Melih1802

Göz doktorunuz size söylemez ama katarakt iyi bir beslenmeyle düzelir. BKZ: Ben.

z

Tamam da bir ben mi kotu besleniyorum. Ileri yaslarda pek cok kiside cikan bir problemmis.

Melih1802

Bir siz değil, dünyanın 99 u kötü besleniyor.

power20

Konuyu dağıtmak olmasın, 20 sene kadar gözlük ve sonrasında lens kullanmıştım.

2008 yılında lazer ameliyatı olarak gözlüğü bırakım. 

Göz kuruluğu için suni göz yaşı kullanılıyor. Yoksa gözün kızarır. Bunu ömür boyu kullanmak gerekir dediler. Ben de kullanmaya devam ettim. Her sabah ilk iş damla...

Neyse damlanın iyisi kötüsü pahalısı var. Kutu bitti. Yeni kutu geldi... o marka yok bu var. Damla bayatladı. Vs ... Seneler geçti...

Sonunda belki artık gerekmiyor diye düşünerek 7 sene kadar önce bıraktım damlayı. Bunun yerine sabah gözümün içine bol su gelecek şekilde yıkıyorum. Mis gibi oldu.

Issız adada kalırsam damla olmadan yaşayabilirim diye sevindim.

Alıntı yapılan: Melih1802 - 24 Mayıs 2021, 21:20:22Bir siz değil, dünyanın 99 u kötü besleniyor.
Ekmek yiyor musunuz acaba? Sağlık açısından şu satılanlar çok yanlış. Yıllardır evde kendimiz yapıyoruz. Sizin bu konuda çözümünüz nedir? Bazen kepekli ekmek vs alıyoruz tabi

z

Günde tek öğün (akşam). O öğünde de en az 1 ekmek yerim.

Kötü beslenmek bu oluyor sanırım.

mg1980

@Kılıç ,

15 yıl önce ekmek makinası almıştık.Bir süre kullandık,sonra unuttuk.Salgın başladığından beri tekrar hizmete soktuk.Karışık bir ekmek yapıyoruz,Tam buğday,çavdar ağırlıklı ve beyaz unla birlikte ekmek yapıyoruz.Bir dilimi bir öğünde yetiyor.Ekmeğin tamamı 850 gr.ağırlığında.Gayet güzel ve piyasa ekmeğinin yaklaşık 1/3 maliyetinde..