Solar Panel Hakkında Soru

Başlatan umberto, 01 Ağustos 2011, 08:49:28

umberto

Selamlar

Bu aralar Solar Cell'ler ilgimi çekmekte. Geçtiğimiz hafta karaköyden 10W lık monokristal bir solar panel aldım. Bu solar panel'in içinde 6 adet solar cell bulunmakta. Ebayde bu solar cell'ler uygun fiyata satılmakda.Yurtdışından solar cell  getirip kendi solar panellerini yapan kimse varmı ? eğer var ise solar panel yapılırken solar cellerin üzerindeki şeffaf sert madde polyester mi yoksa plesiglass mı ?

Monokristal ile polikristal paneller arasındaki fark nedir ? Aralarındaki fiyat farkına deyicek fiyat/performans oranı nedir?
bu konuda tecrubesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

fatihkuzucu

Odtude üretim yapıldıgına dair bir haber seyretmiştim. Birde geçenlerde israilli bir firmanın pencerelere takılabilecek şekilde camlar geliştirdiğini okudum. Camlardan güneş enerjisi elde edilmesi büyük bir ilerleme olacaktır.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

mihri

Karaköyden aldığın 10W panel büyük ihtimalle polyesterden yapılmıştır. 100W gibi yüksek güçlerde ve uygulamaya göre güneş panelleri sertleştirilmiş camdan üretilir. Hücreleri birbirine lehimleyip panel içine koyma işlemine de laminasyon deniyor. Monokristal ile polikristal arasındaki fark verim farkı. Monokristal daha saf silisyumdan üretildiği için daha küçük alanda daha fazla enerji üretilebiliyor. Fiyatıda polikristale göre biraz daha pahalı.
"Eppur si muove!"

eistain_54

Peki cell'lerin birleştirilmesi işlemi tam olarak nasıl?Yani yanyana koy uçlarını birleştir gibi birşeymi?
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

umberto

Aynen dediğin gibi, bir cellin üstü , diğer cell'in arka tarafına "tabbing wire" denen lehim kaplı bir tel ile lehimlenmiş. Toplamda 36 adet minik hücre seri bağlı.

eistain_54

Peki bu arkadaşları paralel bağlarsak akım değerini arttırabilirmiyiz?
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

umberto

Adı Üstünde "Güneş Pili" normal pil gibi davranıyor. Seri bağlandığında voltaj değeri artıyor, paralel bağlandığında akım değeri artıyor.