Temel Kavramlar

Başlatan DumrulBey, 03 Haziran 2004, 08:36:46

DumrulBey

Merhaba,

Kendim derlediğim nacizane bir kaç tanım. Yanlışlık varsa uyarılmasını isterim. Mümkün olduğunca kısa tutup akılda kalıcı bir uslüp izlemeye çalıştım.

Elektrik: Kısaca "atomlar arasındaki elektron akışıdır" denilebilir. Eski Yunanca'dan gelme bir kelime olup, yapılan bir deney sonucunda kehribar ağacına "elektrik" adını takmışlardır. Çünkü deneyi yapan, ağaç yapraklarını başındaki saçlarına sürünce küçük saman tanelerini çektiğini gözlemlemiştir.

Elektronik: Kısaca "atomların son yörüngelerindeki elektronların denetim altına alınması bilimidir" denilebilir. Eskiden elektronik elektriğin düşük gerilimle alakalı bir dalı olarak kabul edilirdi. Sonraları, gelişen elektronik başlı başına bir meslek dalı olmuş ve branşlara ayrılmıştır. Mesela "Sayısal Elektronik, Endüstriyel Elektronik, Haberleşme Elektroniği" gibi örnekler verilebilir.

Atom: Kısaca "atom çekirdeğinde, proton (+ yüklü) ve nötron (- yüklü) parçacıklar bulunduran ve çevresinde belli yörüngelerden dönen elektronlardan oluşur" denilebilir. Bütün elementler (madde) atomlardan oluşmaktadır. Buna göre atomlar, oluşturduğu elementin karakteristiğini taşıyan en küçük parçasıdır. Güneşi çekirdeğe, gezegenleri elektronlara benzetirsek atomun basit yapısını daha iyi kavramak için Güneş Sistemi'miz ile karşılaştırabiliriz.

Aslında atom küçük olmasına rağmen yukarıdaki tanımlara nazaran çok şey anlatılabilir. Çekirdeği oluşturan çift halde olan parçacıklar ve dolayısıyla kuvantum fiziği alır insanı götürür başka yerlere. En azından periyodik tablo hakkında bilgi sahibi olmak lazım. Bu konuda güzel bir site öneriyorum. Ayrıca Macromedia Flash'da hazırlanmış interaktif bir tablosu da var. Mutlaka çekin:

:arrow: Adres: http://www.webelements.com

Arkadaşlar sizin de elektronik ile ilgili bildiğiniz tanımlar varsa. Bu başlık altında toplayalım. İster kendi derlediğiniz istersen bir yerden alıntı olsun farketmez.

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)