ARM için RTOS: CoOS

Başlatan FxDev, 07 Ağustos 2011, 22:37:41

FxDev

-

Erol YILMAZ

bence test edilmiş Keil RTX daha güvenilir.

Nihayetinde basit işlemlerde bi fark oluşmayacaktır. Ama iş komplexleştikçe OS taki ufak hatalar
sıkıntı yapabilir.

vsalma

Alıntı yapılan: Allegro - 07 Ağustos 2011, 22:51:17

Nihayetinde basit işlemlerde bi fark oluşmayacaktır. Ama iş komplexleştikçe OS taki ufak hatalar
sıkıntı yapabilir.

Allegro'ya katılıyorum. RTX i ilk çalıştırırken lpc2368 de ben de epey uğraşmıştım. Forumlarda,mailing grouplarda vs çözüm aradım. Sonunda çalıştırdım. Şimdi 10 taskllik bir projeyi neredeyse tamamladım. İçerisinde yoğun şekilde mailbox ve mutex kullanımı var. Ve RTOS konusunda hiç sıkıntım olmadı . Bu nedenle RTX e epey güven duydum.

Kolay gelsin. İyi çalışmalar.

Erol YILMAZ

CoOS Free olması nedeni ile tercih edilebilir bu arada :)
Ve gördüğüm kadarı ile Kernel i baya küçük.

Test edilmiş diye RTX diyorsak o zaman her yeni RTOS a güvenilmez olarak mı bakacağız ?

Küçük Dip Not: Farkındayım kendime muhalefet oldum :D

Erol YILMAZ

Taze mühendis ayrıntıları kaçırma

Alıntı Yap* The data for CoOS kernel is measured for STM32F103RB CPU with the system clock setting to 72 MHz, code execution from internal flash, with Flash Latency 2 wait states and the Prefetch Buffer enabled.

vsalma

Alıntı yapılan: FxDev - 08 Ağustos 2011, 12:31:20
Alıntı yapılan: vsalma - 08 Ağustos 2011, 10:25:35
Alıntı yapılan: Allegro - 07 Ağustos 2011, 22:51:17

sıkıntı yapabilir.

Allegro'ya katılıyorum. RTX i ilk çalıştırırken lpc2368 de ben de epey uğraşmıştım. Forumlarda,mailing grouplarda vs çözüm aradım. Sonunda çalıştırdım. Şimdi 10 taskllik bir projeyi neredeyse tamamladım. İçerisinde yoğun şekilde mailbox ve mutex kullanımı var. Ve RTOS konusunda hiç sıkıntım olmadı . Bu nedenle RTX e epey güven duydum.

Kolay gelsin. İyi çalışmalar.

O halde bir adet örnek çalışma istemek hakkım :):)

Proje ticari bir proje. Ama olursa e-dergide olmazsa benim blogta bir uygulamalı mutex,semephore, mailbox yazısı yazmayı düşünüyorum.   

vsalma

@Fxdev: Anlamadığım noktalar var . Size adım adım projeye rtx nasıl include edilir o mu lazım. Yoksa sadece main dosyasının içinde koşan iki task led yakıp söndrüyor bunun kodumu lazım.  Ben keil kullanıyorum işlemcide 2368. Sizin aldığınız hata büyük ihtimalle işlemcinin konfigürasyon ayarlarıyla(pie vect table vs) alakalı bir yanlışlıktan  meydana geliyodur. Farklı işlemci kullandığımızdan benim oluşturduğum template bu nedenle sizin sorununuzu çözmeyebilir.   

vsalma

@fxdev

Öğle arası örnek yapmak için uğraştım ama çalıştıramadım. Keşke döküman yazsaymışım. Neyseki çalışan örnek template i projenin svn ine atmıştım.  Faydası olur mu bilmiyorum ama yollayayım. lpc2368 için rtx örnek keil  projesi

http://www.4shared.com/file/3JnVS1rq/lpc2368WorkingRTXTemplate.html?