visual studio ile visual basic arasındaki fark

Başlatan seçili, 09 Ağustos 2011, 19:34:48

seçili

visual studio ile visual basic arasındaki fark nedir proğram yazmaya hangisi ile yapabiliriz hangi proğramı kurmamız gerekiyor cevaplarınız için teşekkürler

LukeSkywalker

Visual Studio içerisinde C#, Basic, c++ derleyicilerini barındıran bir programlar bütünüdür. Vidual studio'yu kurunca visual basic'te yüklenmiş olur.

Tagli

Visual Studio bir IDE. IDE'ler bir veya daha fazla programlama dilini destekleyebilir. Bence hepsini barındırdığını söylemek yanlış olur. Örneğin benim zamanında kullandığım Visual Studio Express 2008'de sadece C# vardı çünkü diğer dilleri kullanmayacağım için indirirken ben öyle seçmiştim.

Kullanmadığım için emin değilim ama sanırım Visual Basic, Basic dilinin Microsoft tarafından geliştirilen ve .net üzerinden çalışan versiyonu. Gerçi sanki .net'ten önce de Visual Basic vardı gibi aklımda kalmış, o yüzden kesin bir yorum yapamıyorum. Konuyu bilen arkadaşlar açıklık getirebilir belki.
Gökçe Tağlıoğlu

muhittin_kaplan

Visual Studio da denildiği üzere Visual Basic,C++, (Öncelerde Foxpro),Crystall Report (Bir Çeşit Rapor hazırlama Programı) gibi programlama dilleri ve programlar mevcut.
Bu Visual Studionun versiyonları var.
Visual Studio 6.0 (1999 da kullanmıştım)
Sonrasında Microsoft genel bir teknoloji değişimi yaptı ve adına .NET dedi. Buna Bağlı olarak Bu geliştirme ortamı Visual Studio .Net 2003, Visual Studio .Net 2005,Visual Studio .Net 2008 ve sonunda Visual Studio .Net 2010 sürümü çıktı.
Yukarda saydığım veriyonlarda C# alenen desteklendi.

Sanırım 2008 le beraber öğrenciler ve amatör geliştiriciler için bedava versiyonlar olan Express editionlar çıktı. C#.Net Express Edition gibi. Bu sürümlerin içerisinde raporlama araçları (Crystall report gibi) olmamaktadır.

EMG81

Bende Visual Studio 2010 Ultimate var. İçerisinde neredeyse herşey var. Eskiden Basic ile çalışıyordum. Şimdi C++ ve C# a geçtim. Sizce doğru yoldamıyım yoksa ultimate ile kendime işkencemi çektiriyorum ?

seçili

arkadaşlar  Visual Studio bu proğram üzerinde karar verdim ful versiyonu olan bir link önerebilirmisiniz cevaplarınız için teşekkürler

muhittin_kaplan

#6
indirmedim ama Google da aramakta fayda var
google dan aratırsan bulursun zannımca


--MS dan Tırstım Linki Sildim--

seçili


Sepiroth

VS Ultimate ile VS Professional vs. turevleri arasinda compiler olarak fark yoktur ki, sadece ek program vb. degisikligi oluyor.
C# Microsoft .NET framework u cikarinca geldi. Basic, C++, C# vs. bunlari tek tek te kullanabilirsiniz, hepsini kurupta kullanabilirsiniz.
Bence once bi .NET framework'unu arastirin derim, bence muhim olan kisim bu bu konuda:)
Either you feel it, or not...

RcALTIN

<BENCE>
visual studio içinde yer alan VB, BASIC dili ile .net temelli uygulamalar geliştirmenizi sağlar, VB 6.0 ve eskileri ise BASIC diliyle win32 temelli uygulamalar geliştirmenizi sağlar.

yanlış bilmiyorsam visual studio içerisinde yer alan diller arasında sadece c++ .net'in yanında win32 & mfc desteği veriyor. yani .net framework gereksinimi olmadan uygulama geliştirilebiliyor. c# ise c++ & java'nın yoğrulmuş bir türevi, sektörde de tutulmasıyla birlikte microsoft .net üzerinde bu dile daha fazla ağırlık veriyor, üzerinde geliştirilmiş uygulama dolayısıyla kaynak, diğer tüm .net dillerinden daha fazladır.

kısaca VB microsoftun hasta adamı durumunda; c++ hiç bir zaman ölmez, ama popülerliği windowsun gelecekteki durumuyla biraz ilişkili. bu bağlamda basicden vazgeçip, c temelli bir dil üzerinde kendinizi geliştirmeniz yararınıza olur.
</BENCE>
8)
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

muhittin_kaplan

Bu Tag ler iyi olmuş <Bence>
vb 60 ile vb.net arasında yazım şeklinden başka bir benzerlik yoktur.
C# ise C ile Basic arasında bir dildir. Basic den Daha OOP, Visual C++ den Kullanışlıdır

Burak B

#11
Beyler bu bahsi geçen yazılım paketini buralarda fazla telafuz etmemenizi tavsiye ederim. Hele ki yasadışı bağlantılarını kesinlikle alenen paylaşmayın. Neden ? Diye soracak olursanız! Ürünün sahibi amcalar çok sıkı bir denetime tabi tutuyorlar.Özellikle bu ürünü. Adminimize uyarı mesajı gelmesini sanırsam kimse istemez. Bu bahsettiğim durum gerçeklere dayanan olaylar ile sabittir.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

RcALTIN

#12
Alıntı yapılan: ByteMaster - 10 Ağustos 2011, 01:38:28
Beyler bu bahsi geçen yazılım paketini buralarda fazla telafuz etmemenizi tavsiye ederim. Hele ki yasadışı bağlantılarını kesinlikle alenen paylaşmayın. Neden ? Diye soracak olursanız! Ürünün sahibi amcalar çok sıkı bir denetime tabi tutuyorlar.Özellikle bu ürünü. Adminimize uyarı mesajı gelmesini sanırsam kimse istemez. Bu bahsettiğim durum gerçeklere dayanan olaylar ile sabittir.

katılıyorum, amcalar "express edition" sürümleri boşuna kodlamamışlar. eğitim öğretim durumlarında sorun olmaz belki ama, iş ticarete girip, para kazanırken bu ürünleri illegal kullanmaya gelince, en basitinden bir ofis yazılımı için hakkınızda neredeyse 150.000TL ye varan tazminat yanında 4 seneye kadar hapis talep edebilir ms avukatları... sırf bu yüzden yüklü tazminat ödeyen ve batan internet cafeler çok.

burada da benzer bir olayı okumuştum...
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

drmp

bill amcam bir röportajında şöyle demiş ; ben var olduğum sürece visual basic de var olacak

muhittin_kaplan

O zaman Fazla Bir Vakti Kalmamıştır VB nin