sanayide ortaminda opamp

Başlatan zerog26, 11 Ağustos 2011, 19:46:20

zerog26

arkadaslar size sorum olacak simdi elimde -300v var ve bu voltaj yani 0 ile -300 v arasi degisen bir gerilim . ben bu voltaji pic'e okutmam gerekio simdi gerilim bolucu ile ben voltaji -5 volta dusuruyorum bu raya kadar sorun yok ama tabiki bunu pic'e okutmam icin arti yapmam lazim kazanci -1 olan tersleyen yukseltec kullanmam gerekli, ama rail to rail opamp ile yapmaliyim.daha once hic calismadigim 1 opam turu ve -300 voltumuzun gnd haliyle ana gnd oluyo ve buna bagli motorlar sagolsun cok gurultu ve parazit uretiyorlar nasil bir devre onerirsiniz sizlerden yardim istiyorum.klasik opamlar gurultuye cok tepki veriyorlar ve  besleme gerilimiyle cikis gerilimleri arasindaki fark nedeniyle rail to rail kullanmak istemekteyiz. simdiden tesekkurler

z

Sanayi ortaminda calisan opampin siradan opamplardan tek farki calisma sicakligi olacaktir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

sanayide kartlarında bazen AD210 izalator Opamp görüyorum vardır bir hikmeti
bunlar kaynağa en yakın durumda duruyorlar yani motoron dibinde akım şönt ünitesi
ve devir takometre bobinine neredeyse 50 santim telle bağlantılı çıkışlar ana tabloda bu 50 metre
mesafede bunlarıda 4...25 ma sistemiyle taşımışlar günümüzde bir sürü haberleşme tekniği var
belkide bu sistem artık üretilmiyor diye düşünüyorum tabi buda benim fikrim....

z

Opampsiz bile yapabilirsin.

Giris voltajin 0.... -300v araliginda ise.

100K ya bu voltaji gir. 100K nin  cikisindan 1.66K ile +5v a gir.

Iki direncin birlesme noktasindan 100n ile saseye git. Bu ucu ADC'ye bagla.

1.66K yerine 1K5 kullanirsan.

Giris voltaji 0v iken ADC girisine 4.92v gider.
Giris voltaji -300v iken ADC girisine 0.49v gider.

Eger bu voltaj hizli degisen bir voltaj degilse mevcut hali isini gorecektir.

1K5 yerine 1.66K kullanirsan

Giris voltaji 0v iken ADC girisine 4.91v gider.
Giris voltaji -300v iken ADC girisine 0.01v gider.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Alıntı yapılan: bunalmis - 11 Ağustos 2011, 20:56:50
Sanayi ortaminda calisan opampin siradan opamplardan tek farki calisma sicakligi olacaktir.
+ Metal kılıf.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.