6 bin voltu pic ile olcmek

Başlatan zerog26, 16 Ağustos 2011, 10:13:52

zerog26

simdi arkadaslar elimde 1000 ile 6000 volt arasi degisen bir gerilim var bunu 0-200uA pic ile olcmem gerekio nasil 1 yol izlenmeli opamp kullanicam rail to rail ama opampi nasil korumaliyim onu bilemedim .gerilim bolucu devreleri ile gerilim dusurulebilir ama rail to rail opamp kullanmadim .elinizde ornek sema olan yada detayli 1 sekilde anlatabilecek olan varsa sevinirim...

fatihkuzucu

Rail to rail opamp kullanman gerektiğini nereden düşündün ?
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

zerog26

Alıntı yapılan: fatihkuzucu - 16 Ağustos 2011, 10:44:34
Rail to rail opamp kullanman gerektiğini nereden düşündün ?
simdi pic icin 5 volt besleme olacak normal opamp kullansam simetrik gerekio ve hadi onuda gectim besleme olarak 5 volt ile opampi beslersek klasik opamlar 4 voltun ustune cikmio nedenmi besleme 5 volt ve entegreninde uzerine dusen pay bunlarda yuksek ama rail to rail entegreler de besleme 5 volt ve cikistan max 4.90 volt  alinabilio bu yuzden bu sekil dusundum...yanlsim olabilir tabikide.

fatihkuzucu

Ölçüm değerlerinin illa 5V a kadar çıkması şartmı ? 

Normal opampların simetrik besleme gerektirdiği fikri diğer başlıkta yazılıp çizilenlerdenmi kaynaklanıyor. LM358 i geçen hafta bir projede 0-5V ile besleyerek bir sensör okuması işinde kullandım. Bu opamp konusu insanların kafasını çok karıştırıyor.

Bir kere mcular akım ölçmez gerilim ölçer. Sizdeki değerlerde zaten volt cinsinden. Bunu gerilim bölücüler ile küçültmeniz gerekiyor. Opampsız bile hallolabilecek bir iş. Proteusta lm358 lm311 gibi opamplarla biraz denemeler yapın.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

zerog26

hocam aslinda ben opamlarla calismayi biliorum biraz ama 6000 volt'a bagli olan motorlar ve endustriyel sistemler var haliyle gurultu hat safhada esas amacim bu gurultuden etkilenmemek cunku ana saseye baglanio devre.ilginiz icin tesekkur ederim.