RS232 - 2 ve 3 nolu pinleri birleştirmek

Başlatan barisertekin, 22 Ağustos 2011, 00:29:04

barisertekin

Merhaba,
RS232'den USB çeviri aldım cd'sinden çıkan driver'ı kurdum. COM4 olarak ayarladı ve aygıt yöneticisinde gözüküyor.

Pic'e göndermeyi başaramayınca 2 ve 3 nolu pinleri birleştirip. C# ile COM4'e veri gönderdim.
Böylece gönderdiğim şey bana geri gelmesi lazım.
Ve sürekli COM4'ü dinleyen bir methodum da var ama hiç bir şekilde veri okumuyor.

Led bağladığımda bilgisayardan gönder'e basınca led yanıp sönüyor. Yani bir şey geliyor kablodan ama ne geliyor acaba.
COM4'e gerçekten yazabiliyor muyum anlayamadım.

RS232 üzerinde 5. uç toprak ve 3. uç arasını ölçtüğümde 0.02 gibi bir değer görüyorum. Burada -+10 volt ölçmem gerekmiyor mu?
Tüm sorunların kaynağı bu olabilir.

Teşekkürler.

mozkan87

Programda bir hata olmasın? Senin dediğin +-13 volt data hattının high ve low değerleri. Eğer mümkünse programı gönder deneyip sonucu yazayım. Yada dönüştürücüyü terminal programı ile dene. Kolay gelsin

barisertekin

Test için yazdığım program çok kısacık. Upload ettim link aşağıda. Teşekkür ederim.
http://hotfile.com/dl/127469591/eda44be/PORTTEST.rar.html (37 kb)

LukeSkywalker

Dostum USB'den rs232'ye çeviren cihazlar tx, rx çevrimi yapıyorlar. O voltajları alabilmen mümkün değil o cihazlardan...

barisertekin

Peki,  2 ve 3 nolu pinleri birleştirdiğimde gönderdiğim verinin bana geri gelmesi gerektiği mantığında haklı mıyım?
Çünkü geri gelmiyor. Ya da gönderemiyorum.

Ortada devre söz konusu değil. Direk bu konnektörün uçlarını birleştiriyorum.

LukeSkywalker

Geri gelmesi mantığında haklısın.
Hyper terminalden dene birkezde..

barisertekin

Hyperterminal üzerinde yeni bağlantı oluşturuyorum daha sonra nereden veri gönderiliyor biliyor musunuz?

LukeSkywalker

barisertekin

Alıntı yapılan: maytere - 22 Ağustos 2011, 01:31:06
direk yazcaksınız...
Ekran readonly yazı yazılamıyor. Send text file seçeneğinde text dosyası seçip yaptım olmadı.
COM3 seçtim hangi aygıt olduğunu bilmiyorum. Oldu. COM4'te olmuyor ama.

COM3'te o ekrana yazı yazılabiliyor. COM4'te yazılamıyor.

mozkan87

Hocam programınız çalışıyor kullandığınız kabloyu kontrol edin.

LukeSkywalker

2 ayrı com port oluşturmuş olmasın? com3 ve com 4 diye?

barisertekin

Alıntı yapılan: maytere - 22 Ağustos 2011, 01:37:09
2 ayrı com port oluşturmuş olmasın? com3 ve com 4 diye?
USB fişini çektim. COM4 kayboldu. Ama COM3 çalışmaya devam etti. O zaman sanırım COM3 Başka bir aygıt. Ne olduğunu bulamıyorum :)

Mouse ve Soğutucu takılı onlarıda çıkarttım COM3 duruyor. Takılı cihaz yok. Daha önceden bir program sanal oluşturmuş olabilir mi ?

LukeSkywalker

peki sen diyelim ki 'A' yazdığın zaman
program da sana 'A' diye cevap verdi mi?

barisertekin

Alıntı yapılan: mozkan87 - 22 Ağustos 2011, 01:36:04
Hocam programınız çalışıyor kullandığınız kabloyu kontrol edin.
Test ettiğiniz için çok teşekkür ederim.

barisertekin

Alıntı yapılan: maytere - 22 Ağustos 2011, 01:41:51
peki sen diyelim ki 'A' yazdığın zaman
program da sana 'A' diye cevap verdi mi?
Evet geriye A diye cevap veriyor. Ama COM3'te Yine bizim COM4 çalışmadı programda.