RS232 - 2 ve 3 nolu pinleri birleştirmek

Başlatan barisertekin, 22 Ağustos 2011, 00:29:04

mozkan87

Öğrenmek için aygıt yöneticisindeki özellikler-> ayrıntılar altında bulunan combobox tan ürün seri numaralarına bakıp google arattırabilirsiniz ama muhtemelen bluetooth tur.

@maytere hocam arkadaş programı daha o kadar geliştirmemiş program içinden sabit A değerini gönderiyor.

LukeSkywalker

Peki kabloyu sökünce yine cevap veriyor mu?

@mozkan87
hyper terminalden deniyor arkadaş...

barisertekin

Evet COM3 her şartta cevap veriyor. Bizim çeviri olan COM4'te tık yok. Bence bu bilgisayardan izin gibi birşey ile ilgili ya da kablo bozuk dicem ama düşük ihtimal gibi geliyor.

LukeSkywalker

O zaman bluetooth modüldür mozkan'ın dediği gibi...

Ben denemiiştim o kablolardan. Fakat pic'e bağlayıp veri göndermiş ve almıştım...

mozkan87

Kablo sürücüsünü internetten indirip kurmayı deneyin bir hocam.

barisertekin

Alıntı yapılan: mozkan87 - 22 Ağustos 2011, 01:49:43
Kablo sürücüsünü internetten indirip kurmayı deneyin bir hocam.
Diğer bilgisayarda XP yüklü benim win7 önce orada deneyeyim bir bakalım.

LukeSkywalker

bir de putty.exe diye bir program var onunla deneyin...

iyildirim

Eğer ilk mesajdaki resimdeki gibi ayarları yaptı iseniz, hata akış denetimi-flowcontrol'un hardware olmasında. Hardware flowcontrol için RX-TX' i birleştirmek yeterli değil.

Hyperterminal ile Flowcontrol None , 8data, 1stop bit, parity none olarak bir deneyin. 

LukeSkywalker

şimdi denedimde hyper terminalde hardware controlü none seçince yazdığımız veriyi bize geri göndermiyor. Sadece yazabiliyoruz. Fakkaat 2 ve 3 birbirine bağlı değil ise yazamıyoruz. Eğer siz hyperterminalde arkadaşın dediği gibi yapıp veri girebilirseniz çalışıyor demektir. Ayrıca programınızda hata var. "A" yazıp veri gönderirseniz hyper terminalde verinizin gidip gitmediğini göremezsiniz. aynı satırda kalır.  "A" verisinin sonuna CR ekleyin. ascii kodları 13 , 10..

barisertekin

10 yıllık bilgisayarı açıp test etmek 2 saatimi aldı. XP driver'ı kurdum. Tak diye çalıştı. Kabak yine windows 7'nin başına patladı.

http://www.prolific.com.tw/eng/downloads.asp?ID=31 üreticinin sitesinden indirdim Windows 7 için ama sonuç vermedi.

Kısacası sorun sürücüde.

Deney sonuçları;

XP'de 2 ve 3 nolu bacaklar birleşik iken HyperTerminalde gönderip geri alabiliyorum.
          2 ve 3 arasında ki bağlantıyı kesince gönderdiğimiz veri olması gerektiği gibi geri gelmiyor(HyperTerminal ekranında gözükmüyor).

PL2303 Prolific windows 7 driver'ı olan çıkarsa baris.ertekin@hotmail.com adresine mail atabilir.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Tagli

O kablonun çok benzerinden (muhtemelen aynısı) ben de almıştım. Satan adam Windows Vista ve 7'de çalışmadığını söylemişti. Ayrıca, aldığım 2 kablo bozuk çıktı. Bilgisayar tanıyor, ancak veri alışverişi bir türlü gerçekleşmiyordu. Ben de çok kurcalamadım. Daha sonra aldığım bir dönüştürücünün de bir süre sonra garip bir şekilde bozulmasının ardından paraya kıyıp daha pahalı bir dönüştürücü aldım. Zaten piyasada kabaca 20 ve 40 liralık versiyonlar var sanırım. 20'liklerden kaçınmak lazımmış, acı bir şekilde öğrendim.
Gökçe Tağlıoğlu

barisertekin

Alıntı yapılan: Tagli - 22 Ağustos 2011, 09:06:12
Bilgisayar tanıyor, ancak veri alışverişi bir türlü gerçekleşmiyordu.

Windows 7'de aynı olay ile karşılaştım.
Hatta ben 15 TL'ye aldım. Artı paralel port dönüştürücüsü verdiler yanında :)

XP kurulu olan diğer bilgisayarda çalıştırmayı başardım.
Şimdide şöyle bir sorunla karşılaştım. Gönderdiğim verinin sadece ilk harfi bana geri dönüyor. Gerisi nerede ?

HyperTerminal'de çalışıyor sanmıştım. Onun mantığı tuşa basar basmaz yazıp okumak. Aldandım.

Bu arada, Mehmet Özkan arkadaşım driver'ı mail attığın için teşekkür ederim. Aynısını kurmuştum tanımadı. Şimdilik diğer bilgisayarda idare ederim.

LukeSkywalker

Hocam imkanınız varsa PIC ile bir devre tasarlayıp deneyin.

barisertekin

Alıntı yapılan: maytere - 22 Ağustos 2011, 19:24:22
Hocam imkanınız varsa PIC ile bir devre tasarlayıp deneyin.
Başka program ile gönderip aldım düzgün çalışıyor. Yazılımdanmış.
Aşağıdaki resime bakarsanız sevinirim.

TRISA=1    ;A portu giriş olarak ayarlandı.
TRISB=0    ;B portu çıkış olarak ayarlandı.

PCDATA   VAR     BYTE 'PC'den gelen veri
BASLA:
SerIn2 GIRIS,396,[PCDATA]
;SerIn GIRIS, N2400, PCDATA
GOTO BASLA

Veri okuma kodumda bir hatam var mı acaba ?
Max232 veriyi terslediği için,
bende tersleme özelliği olan bir protokol kullandım ki değilinin değili kendisi mantığı oluşması için. Ama hata yapıyor olabilirim.
Data okuyamıyorum.

LukeSkywalker

MAX 232 veriyi terslemiyor.. Sadece seviye dönüşümü yapıyor..