Logic analyzer kargo içinde 20$ geldi ve mükemmel çalışıyor.

Başlatan gambit1244, 22 Ağustos 2011, 13:33:34

gambit1244

iyi günler arkadaşlar
forumu taradım ama bu konuda tam bir acıklama bulamadım.
ben bir osilaskop almak istiyorum almak istedigim model de 60mhz rigol 2 ch + 16 ch logic analyzer 2000 tl civarında fiyatı var
fiyattan daha onemli bir konu var malesef buda benim işime yarayıp yaramıcagını gercekten bilemiyorum kime sorsam tam bilmiyor ama eminimki aranızda tecrübeli arkadaslarımız vardır

ogrenmek istedigim şey cok basit olarak şu
bir hat var rs232 hattı bu hat 200k hızında mesela yani hızlı
şimdi burdan gelen 1 0 ları istedigim aralıklarla 8 bit 8 bit guruplayıp bu 8 bitleri hex karşılıgı olarak yani 1 0 0 1 1 0 1 1 geldiyse 9B yazdırtabilirmiyim ve yazarsa bunları rs veya usb den pc ye aktarabilirmiyim. bu benim için cok onemli bunu yapabiliyorsa işime yarar ancak hayatımda hiç dijital osilaskop tecrübem olmadıgı için bilginize ve ilginize sıgınıyorum arkadaşlar
şimdiden teşekkürler

almak istedigim osilaskop linkide burada kesinlikle reklam amacı yoktur fiyat pahalı bile olabilir piyasasını bilmiyorum.

http://www.olcummarket.com/osiloskoplar/dijital-hafizali-osiloskop/rigol-ds1062cd-dijital-hafizali-osiloskop-ve-logic-analyzer.html
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

Erol YILMAZ

Bunun için illa ki skop almana gerek yok,
RS232, SPI, I2C çözen ekonomik aletler var

gambit1244

sagol ustam haklısın ama benim can bus da izlemem gerekiyor sadece rs degil ve bazen baud rate deg rini bilmeden okumam gerekiyor can ve rs i bu konuda benim logic analyzer e  ihtiyacım oluyor
ayrıca senin isminin delphi programlama dilinin 4. çıkan versiyonunda kullanıldıgını gordüm az önce delphi 4 kod adı allegro :) güzel isim
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

fatihkuzucu

PK2  3 kanal sanırım logic analizör olarak kullanılabiliyordu.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

Erol YILMAZ

Ayrıca şu resme bir bak...

PicoScope yazılımı UART, SPI, I2C ve CANBUS çözüyor...

aslan_korhan

bende Lojik Analyzer'i olan Rigol kullanıyorum. "9B" gibi ASCII karakterlerini maalesef çözmüyor. Fakat istediğin gibi PC'ye veya Flash diske aktarım yapabiliyorsun.
Hafıza'da yüksek olduğundan rahatlıkla sinyali çözebilirsin.
Protokol çözen Tektronix'in cihazları var ama çok pahalı...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

gambit1244

sagolun arkadaslar kafamda  bişeyler oluşmaya başladı şimdi şu yazılımları biraz inceleyim cok teşekkürler.

gambit1244

yarım saattir erol yılmaz datasi ile ugrasıyorum ama sonunda cozdum megersem byte ları tersten gonderiyormuş bu picoscope  için hardware bakaym dedim 1000€ yazıyor yokmudur bunu kullanmanın ucuz bir yolu bildiğiniz ustalarım can özellligi olması buyuk avantaj

ErsinErce

Usbee Ax Pro diye bir cihaz var, orijinali baya pahalı ama kopyasını aliexpress den uygun bir fiyata getirtmiştim,
osiloskop olarak kalibrasyon gerekiyor ama logic analizer olarak gayet iyi, her tür protokolü çözebilirsiniz
özellikleri burdan öğrenebilirsiniz; http://www.usbee.com/suite.html

ferdem

Zamanında Rigol'ün 16 kanal lojik analizörlü bir modelini Perpa'da bir yere sorduğumda lojik analizörü hep arıza çıkardı artık lojik analizörlü model satmıyorum demişti, beni vazgeçirmişti. Doğru-yanlış, kullanım hatası-Rigol kaynaklı bilemiyorum.

gambit1244

olabilir logic gelmesin gerken yere yüksek voltaj falan uygulatıyorlarsa olabilir ama bunun içine adamlar bi opto yalıtımı yapmamışlarmıdır acaba ya biraz baktım cok arıza şikayeti yoktu ama :S
@aslan_korhan arkadasımızda bu cihazdan kullanıyormuş eger bu konuda bi şikayeti varsa ogrenmeyi cok isterim
iyi günler.

aslan_korhan

Ben uzun bir süredir kullanıyorum hiç bir şikayetim olmadı.
Lojik Kanalların maks. Giriş gerilimi +/- 40Volt. Yani öyle kolay kolay yanacak birşey değil...

Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

gambit1244

moderator arkadaslarım test ve ölcü aletleri adı altında bi başlık varmış ben yeni gördüm uygun olursa bu konuyu oraya atmanız mümkünmüdür. saygılarımı sunarım

gambit1244

@cynetron nekadara aldın bu cihazı cok güzele benziyor

benim aklımdan şu geçiyordu
http://www.saleae.com/logic/

bunun programı cok kaliteli ve kullanışlı görsel olarak
ama 8 kanal ve 24 mhz max
:s

sormak istedigim 24 mhz bi logic analyzer ile 20 mhz kristalli bi pici izleyebilirmiyiz
picin her 2 komutta bir komut işleyebildigini düşünürsek güzel bir izleme yapılabilirmi ne dersiniz

yada en falza kaç mhz lik kristalli cihazları izleyebiliriz kusursuz

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: gambit1244 - 08 Eylül 2011, 14:24:33
@cynetron nekadara aldın bu cihazı cok güzele benziyor

benim aklımdan şu geçiyordu
http://www.saleae.com/logic/

Çok kaliteli bir yazılıma benziyor.
RS232 ağırlıklı olarak 0.1152 Mbit'i geçmez.
CANBUS max iletişim hızı 1 Mbps.
SPI ın hızı daha yüksek olabilir, (3-4 Mbps)
I2C ise max 1.2 Mpbs diye hatırlıyorum.

Dolayısı ile 24 mhz gayet iyi bir rakam !!!