C dilini hangi derleyicide yazılıp derleniyor?

Başlatan emrah, 24 Ağustos 2011, 20:12:43

LukeSkywalker

Şimdi de yalancılıkla mı suçlanacağım? Neyi bilmiyorum? Anlat öğreneyim?
"bunun böyle olmadığını bilmeniz gerekirdi"  nedemektir?

void main()
{
trisb=0;
portb=0xff;
}

yazabiliyor muyuz direk olatak CCS C'de?

GreeN

microc
void main()
{
 trisb=0;
 portb=0xff;
}

ccs c
void main()
{
set_tris_b(0x00);
output_b(0xff); 
}
Terörü Lanetliyoruz.

JKramer

@maytere

Normalde register adreslerinin tanımlı olduğu bir dosya eklenir, MikroC'de bunlar doğrudan derleyici içerisinde tanımlıymış (sitenizden bir örnek indirdim); yani herhangi bir dosya include etmiyorsunuz dediğiniz gibi. Sonuç olarak herhangi bir sorun yok :).

tyildizak

void main(){
set_tris_b(0x00);
output_b(0xff);}

...şeklinde yazabilirsiniz. Sizin asıl sorun olarak gördüğünüz, sfr'ların direkt isimlendirilmemiş olmasıydı.

GreeN

#byte PORTC = 0x07
#byte PORTB = 0x06
#byte TRISC =0x87
#byte TRISB=0x86

Sanırım bunların yapılıp programda kullanılmasının zorunlu olduğunu söylüyor arkadaş.
Ama output_b, output_low , output_high , set_tris_b gibi birçok hazır fonksiyon mevcut ccs c de.
Terörü Lanetliyoruz.

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: GreeN - 25 Ağustos 2011, 15:58:24
#byte PORTC = 0x07
#byte PORTB = 0x06
#byte TRISC =0x87
#byte TRISB=0x86

Sanırım bunların yapılıp programda kullanılmasının zorunlu olduğunu söylüyor arkadaş.
Ama output_b, output_low , output_high , set_tris_b gibi birçok hazır fonksiyon mevcut ccs c de.
Arkadaşım onların olduğunu biliyorum. Ben sadece örnek açısından onları verdim. Diğer registerlar için ne yapacaksın peki? Onlar için ise yukarıdaki arkadaşların söylediği gibi tanımlaman gerekiyor diyorum. Konunun hepsini okusaydın ne demek istediğimi anlardın.
Ben de CCS C kötüdür MikroC daha iyidir demiyorum. Benim tercihim MikroC'den yana diyorum... Türkçe kaynak sıkıntısı var MikroC hakkında. Eğer Altas'dan veya başka adam akıllı bir yayın evinden bir kitap çıkar ise MikroC kullanıcıları da artacaktır.

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: JKramer - 25 Ağustos 2011, 15:54:18
@maytere

Normalde register adreslerinin tanımlı olduğu bir dosya eklenir, MikroC'de bunlar doğrudan derleyici içerisinde tanımlıymış (sitenizden bir örnek indirdim); yani herhangi bir dosya include etmiyorsunuz dediğiniz gibi. Sonuç olarak herhangi bir sorun yok :).

Aynen dediğiniz gibi...