ARM'ye Nasıl Başlanır?

Başlatan Kadir Can(16F84), 27 Ağustos 2011, 19:46:57

Kadir Can(16F84)

Merhaba arkadaşlar,
ARM programlamayı öğrenmek istiyorum.Birkaç döküman buldum ama yine de size danışma ihtiyacı duyuyorum.
Öncelikle bu işlerde yeniyim.ARM seni aşar diyebilirsiniz ama ARM daha çekici geliyor.Hobi amaçlı uğraşacağım için pek sorun olacağını sanmıyorum.
Programlama dili seçiminde tam emin olamadım.Daha önce 1 sene C ( Bilgisayar ortamında ) çalışmıştım.Assembly ile de ilgilenmiştim.Assembly ve C arasında kaldım.Assembly konusunda ARM'nin kendi belgesini indirdim.C konusunda ise Barış hocanın kitabını indirdim.Bana hangisi ile başlamamı önerirsiniz?
Ayrıca indirdiğim belgelerin adresini de vereyim.
ARM Developer's Guide: http://infocenter.arm.com/help/topic/com.arm.doc.dui0056d/DUI0056.pdf
Barış SAMANCI'nın C Kitabı: http://www.barissamanci.net/Makale/13/lpc2000-programlama-klavuzu/
Bu başlıkta ARM'ye başlamak ile ilgili konuları görüşebiliriz ve böylece derli toplu bir başlangıç rehberimiz olur diye düşünüyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.

M_B

Merhaba
Barış SAMANCI'nın C Kitabı: http://www.barissamanci.net/Makale/13/lpc2000-programlama-klavuzu/
kitabı ile işe başlayabilirsin. Hatta Proteusta simulasyonunu yapabileceğin bir modelle basla.

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

camby

C kullanmak şart olmasa gerek , az da olsa türkçe assembly ARM kaynakları görmüştüm

M_B

Alıntı yapılan: camby - 27 Ağustos 2011, 23:35:13
C kullanmak şart olmasa gerek ,
Hocam kullanmak şart değil ama öğrenmek şart  ;)
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

Kadir Can(16F84)

Teşekkür ederim arkadaşlar.
C kullanmaya karar verdim. :)
Zaten Barış Samancı'nın kitabını biraz inceledim.Sadece programlamayı değil, işlemciler ve çalışma ile ilgili de bilgi veriyor.
Maalesef şu aralar bir deneme kartı alamam.Yalnız simülasyon programları ilk aşamada yeter diye düşünüyorum.
Bir de hangi derleyiciyi kullanacağım ne derecede önemlidir?Sadece optimizasyon gibi bir avantaj mı var?Hazır kütüphanelerin olması önemli değil, zamanla kendim oluşturabilirim. :)

kck87

Alıntı yapılan: M_B - 28 Ağustos 2011, 00:37:10

nasıl öğreneceğiz en büyük sorun o :)

ben arm ye stm32f100 ile girmeyi düşünüyorum inşallah başarabilirim.
 nickim'in terör örgütünün kck yapılanması ile alakası yoktur. bazı arkadaşlarımdan butarzda duyumlar aldım.

serdararikan

C öğrenmek için ARM a gerek yok.eğer amaç C öğrenmekse ilk etapta donanıma bulaşmadan bilgisayar üzerinde C antremanları yapılabilir.belli bir düzeye gelindikten sonra işin içine donanımda eklenir Atmel.PIC veya ARM ile.
işte donanımı da eklediğinde işe, o zaman C nin nasıl bişey olduğunu daha iyi anlarsın.keyf alırsın.

Kadir Can(16F84)

@kck87;
Mutlaka başarırsınız.
Misal ben şu ana kadar sadece deneme yaptım.Devrem vs. hiçbir şeyim yoktu.1 hafta Atmel C kodu yazdım çünkü C biliyordum.Daha sonra PIC Assembly çalıştım.Onu da sevmedim.Daha sonrasında ARM ile çalışmak istedim ve artık son kararımı verdim.Yani aceleyle başladım bu işe. :)
C ile ilgili her sorununuza elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.ARM'yi de beraber öğreniriz. :)

M_B

Alıntı yapılan: kck87 - 28 Ağustos 2011, 00:49:52
Alıntı yapılan: M_B - 28 Ağustos 2011, 00:37:10

nasıl öğreneceğiz en büyük sorun o :)

ben arm ye stm32f100 ile girmeyi düşünüyorum inşallah başarabilirim.

Ogrenilir o kadar zor değil. Yeterki gozunuzde buyutmeyin. Forumda guzel bilgiler var. Baslangıç için
https://www.picproje.org/index.php/topic,33926.0.html okuyabilirsin.

kck87

çok az da olsa c bilgim var, ben arm işlemciyi c ile programlamak istiyorum. pic ile azda olsa aşinalığım var. hep beraber inşallah çözeriz şu armı.
 nickim'in terör örgütünün kck yapılanması ile alakası yoktur. bazı arkadaşlarımdan butarzda duyumlar aldım.

Kadir Can(16F84)

Bugün Çizgi Tagem'den bir Stellaris LM3S811 Evalution Board sipariş ettim.Üzerinde LM3S811 modelli Cortex M3 çekirdekli bir mcu bulunuyor.Dolayısıyla Barış Samancı'nın kitabı işime yaramayacak.Yeni kitapları araştırmaya başlayayım. :)
Başlangıç için yeterli bir kit sanırım.
IDE olarak CD içinde gelen 32kb sınırlı Keil'i kullanmayı düşünüyorum.
Yapmam gereken başka bir şey var mı?

LukeSkywalker

İşlemcinin datasheeti gerçekten en büyük kaynak... Gerisi C bilginize kalmış...

fatihinanc

Alıntı yapılan: Kadir Can(16F84) - 31 Ağustos 2011, 16:03:04
Bugün Çizgi Tagem'den bir Stellaris LM3S811 Evalution Board sipariş ettim.Üzerinde LM3S811 modelli Cortex M3 çekirdekli bir mcu bulunuyor.Dolayısıyla Barış Samancı'nın kitabı işime yaramayacak.Yeni kitapları araştırmaya başlayayım. :)
Başlangıç için yeterli bir kit sanırım.
IDE olarak CD içinde gelen 32kb sınırlı Keil'i kullanmayı düşünüyorum.
Yapmam gereken başka bir şey var mı?

Merhaba,

Çizgi-TAGEM'deki LM3S811 kiti üzerinde gelen DVD de Code Composer Studio çıkıyor.
Kitin ismine göre içerisindeki yazılım da değişiyor. Ama çok ciddi bir problem değil aşağıdaki bağlantıdan Keil DVD sini indirebilirsiniz.
Keil ile kite doğrudan program atma veya debug özellikleri gayet rahat kullanılabiliyor. Sadece debugger ayarlarından "Stellaris ICDI" yı seçmeniz kâfi...

http://www.ti.com/tool/ekk-lm3s811-cd

Kolay gelsin.
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

kck87

önerebileceğiniz arm cortex m3 işemcili bir gelştirme kartı varmı acaba hangisini alacağımı şaşırdım  :o
mümkünse nxp serisi olursa iyi olur çünkü stm ve diğer modellere göre daha çok uygulama rastladım nette.

Erol YILMAZ

LPCXPRESSO ekonomik ve bir çok kodu mevcut.
LPC1768 gibi bi işlemci var üzerinde...