PİC ile Ev Sineması Sistemi

Başlatan sonmex, 09 Haziran 2004, 17:39:01

sonmex

Kendi Çapımda Ev sinema sistemi yaptım ve bunu daha da geliştirmek istiyorum mesela ses, bas, tiz, balans, midyum, subwofer ayarlarını pic kullanarak ayarlamak  yanı potansiyometreleri ortadan kaldırmak istiyorum... Tabiki bunu yaparkende sistemde yapılan değişiklikleri izlemek içinde o anda yapılanların LCD üzerinde görüntenmesini istiyorum bu konuda yardımcı olurasanız sevinirim... Saygılar.

alayli

Arkadaşım;
Ben de uzun süredir aynı şeyi yapmayı düşünüyorum. PIC'ler ile aram iyidir. Ama kontrol için ne kadar da olsa PIC harici analog entegreler kullanmak zorunda kalıyorsun. Baktım olmayacak I2C ile kontrol edebileceğim bir entegre aradım ve ideal bir tane de buldum.

PT 2320 adında bir entegre 100 bacaklı QFP kılıfta. Alet tam istediğim gibi elimde sample da var, ama oturup bunu kontrol edecek PIC programını müsait bir zamanda yazmam lazım. Zaten yazınca burada herkes ile paylaşacağım. (Source file, PCB file, şematik vs.) Bu bordu izlemeye devam et...

Bu arada PT2320 datasheet'i için adres:

http://www.princeton.com.tw
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

sonmex

Öncelikle ben bu entegreyi araştırdım ve inceledim tamamen bir ev sineması sürücüsü diyebiliriz ama bunu PİC ile nasıl kotrol edeceğiz...

alayli

Sevgili sonmex;
PT2320 I2C (I kare C) denilen bir seri haberleşme protokolu ile kontrol ediliyor. Sana verdiğim linkteki pdf'lerde sadece entegrenin marketing (pazarlama) bilgileri var. Aslında o datasheet'in orijinali 32 sayfa gibi bir şey. Tüm fonksiyonlar I2C ile iki pin üzerinden seri komutlarla kontrol ediliyor. Bende full datasheet de, sample da var. PIC programının algoritmasını felan da çıkardım. Hoş bir şeyler düşündüm. 4 satır 20 karakter LCD (hatta GLCD'de fena olmazdı ama hiç kullanmadım pahalı mı aceba...), RF uzaktan kumanda felan. Glcd kullanmaya kalkarsam algoritmayı yeniden gözden geçirmem gerek. İlgileniyorsan datasheet'i bir ara sana gönderirim...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

Ersin

sonmex

evet dostum ilgileniyorum bugün sabahtan beri PT2330 ile ilgili bilgi aradım ama bulamadım. Bana ayrıntılı bilgileri gönderebilirmisin... Hatta algoritma şeması ve sample çalışmalarınıda gönderirsen çok sevinirim...

ssonmez@avniakyol.k12.tr adresine gönderebilirmisin...

ya ben bugün izmir de bütün elektronikçileri aradım ama entegreyi bulamadım sen nereden buldun?

alayli

Alıntı yapılan: "swordman"peki bu piyasada var mi  :D

Güzelim Türkiye'mde elbette yok. Distribitörü var, ama getirmemişler. Çünkü soran yok, kullanan yok. Bende de sadece 1 tane var ve adı üzerinde sample. Yurtdışından bir arkadaşım sağolsun gönderdi. Fakat ben Türkiye distribütörü ile görüştüm. İyi insanlar, yaklaşımları çok iyi ve talep olursa getiririz neden olmasın diyor. Onun içindir ki bu entegrenin PIC programını yazıp amme hizmetine sunup talep oluşturmayı düşünüyorum. Ondan sonra sırada DOLBY PROLOGIC DECODER PT 8501 var. O da güzel bir alet. İlgilenmeye değer!..  Bu arada PT2320'nin full datasheet'i

http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP3/files/alayli/

adresinde.  (Üyelik gerektirir)

Sağlıcakla kalın...

sonmex

Slm dostum datasheet indirdim baya ilginç bir entegre ama Türkiye'de olmaması çok kötü... Neden böylesine güzel bir entegreyi getirmezler onuda anlamam! Büyük ihtimalle bende yurtdışından getirteceğim... Dostum PİC yazılımı sabırsızlıkla bekliyorum...

sonmex

Ayrıca birşeyi belirtmek istiyorum bende şu anda hali hazırda bir tane 6 kanal ev sinema sistemi var (kendi yapımım)

Benim istediğim çıkışlarda bulunan potansiyometreleri ortadan kaldırmak... motorlu potansiyometre var elimde motoru döndürmek ve o anda yapılan işlemleri LCD yazdırmak istiyorum... Bununla ilgili bilgilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum...

Ersin

@sonmex
bununla ilgili (pot-motorlu)elektor dergisinin bir sayisinda vardi uzaktan
kumandali ama sayiyi hatirlamiyorum.

Not: motor kontrolu icin L293 entegresine bir bak

alayli

Arkadaşım;

Bende de amplifikatör kısmı hemen hemen hazır. Daha önceden 4X120W (STK4241) quadrofonic olarak kullandığım amfime bir STK4231 daha aldım arka hoparlörler için. 600W trafom da hepsinin üstesinden gelir. 2 adet 22000uF 68V'luk canavar bile hazır. Kuruyup gidecekler yazık olacak. Hatta bir ara büyük bir hevesle sıvadım kolları. Ama sonra baktım ki bu işi (6 kanal amfi) LM 1036'larla, 4051'lerle vs. yaparsan işin b....ku çıkıyor. Böyle bir entegre buldum. Ama sorun zaman sorunu...
Seni bilmem ama ben özel bir şirketin argesinde çalışıyorum , akşama kadar suyunu sıkıp posasını yolluyorlar eve adamın. Eh evde de ne kadar vakit bulabilirsem  bu özel işlere. Bir de ticari amaçlı dışarıya yaptığım işler...
Cihaza dönersek;
Potlar zaten kalkmak zorunda çünkü tüm kontroller dijital olmak zorunda. Motorlu pot ise düşünülebilir. Ama neticede bunu da (pot değerini) dijitale çevirip PT2320'nin ilgili kontrol registerine yollamak lazım. Motorlu pot da sorun değil. PIC ile BA6818 vb. gibi bir entegreyi sürersin olur biter. Hepsi olur halledilir ama zaman lazım... Yavaş yavaş yapıyorum işte...

Sağlıcakla kalın...

cozturk

ehe ehe.. biraz ilkel olacak ama bir adet LED ile bir adet ldryi siyah bant ile birbirine bantlayıp, gerilim kontrollü potans yapma imkanı var. Bu otomatik vol. kontrolü amacıyla filan da kullanılabiliyor. Arkadaşlar ilkel dediğime bakmayın bayağı güzel oluyor. ancak Ledi saturasyonda sürmeyeceksiniz, parlaklığı LDRnin istediğiniz bölgesini kapsayacak şekilde değiştirilmeli. sıradan bir kırmızı ledle bile oluyor.

cozturk

Unutmadan LDRnin cevabı lineer olmadığından regrasyon analizi filan yaparak LED akımıyla LDR direnci arasındaki formülü bulmak gerekebilir.
Belki de sadece vol kontrolü için idealdir. çünkü burada logaritmik pot tercih ediliyor.

alayli

Alıntı yapılan: "cozturk"ehe ehe.. biraz ilkel olacak ama bir adet LED ile bir adet ldryi siyah bant ile birbirine bantlayıp, gerilim kontrollü potans yapma imkanı var. Bu otomatik vol. kontrolü amacıyla filan da kullanılabiliyor. Arkadaşlar ilkel dediğime bakmayın bayağı güzel oluyor. ancak Ledi saturasyonda sürmeyeceksiniz, parlaklığı LDRnin istediğiniz bölgesini kapsayacak şekilde değiştirilmeli. sıradan bir kırmızı ledle bile oluyor.

Önerin için sağol arkadaşım. Dediğin gibi biraz mazide kaldı. Bir zamanlar "custom design" imal ettiğim Hi-Fi veya power pro amp. lerde kullanırdım bu yöntemi. Giriş ler 3 hatta 4 volt RMS açılsa bile bu yöntemle yapılmış bir opamp'lı AGC devresinin çıkışı sabit kalırdı.
Ama şu an bahsettiğim biraz farklı. Ben pot değerini 8 bit ADC ile dijitale çevirip, bu değeri I2C ile kontrol edilen ASIC (Aplication Spesific Integrated Circuits) bir entegre vasıtasıyla volum kontrolu hedefliyorum.
aslında bu işi iki buton da görür. Fakat benim maksadım işe biraz hareket katmak. Düşünsene RF bir kumanda ile kontrol edilen bir ev sinema amp.'i üzerinde motorlu pot, şık bir pot başlığı, başlığın üzerinde de pot hareket ettiğinde kırpışan bir mavi led.

Valla canım çekti be. Bu hafta sonu biraz vakit ayırayım şu PT2320 ye ve amfi işine.

Ersin

@alayli
unutma pro amfiler hala potansli digital vol
entegresi ile değil bunun nedenini biliyorsun sanirim  ;)