PİC ile Ev Sineması Sistemi

Başlatan sonmex, 09 Haziran 2004, 17:39:01

cozturk

Alıntı yapılan: "swordman"...pro amfiler hala potansli digital vol
entegresi ile değil bunun nedenini biliyorsun sanirim  ;)
ben bilmiyorum. Neden ?

alayli

Alıntı yapılan: "cozturk"
Alıntı yapılan: "swordman"...pro amfiler hala potansli digital vol
entegresi ile değil bunun nedenini biliyorsun sanirim  ;)
ben bilmiyorum. Neden ?

Valla ben de tam olarak bildiğimi söyleyemeyeceğim. Yaptığım Power Pro amp.'lerde hiç dijital pot kullanmadım. Veya böyle bir şeyi denemedim. Ama neden olmasın diyesim geliyor. Aklıma gelen tek sakıncası dijital potların volüm kontrolü için yeterli logaritmiyi sağlayamaması ve" 0bB ile -sonsuz dB" arasındaki çözünürlülüğü yeterince karşılamaması. Ama benim kullanmayı düşündüğüm PT2320'nin çözünürlüğü tatminkar. "0dB ile -79dB" arasında 1dB'lik steplerle volüm kontrolü yapılabiliyor.
@swordman
Bildiğin net bir şey veya bu konuda bir tecrüben varsa ve bizimle paylaşırsan çok makbule geçer. ;)

Ayrıca yanlış anlaşılmaların önüne geçmek için 8) :

Alıntı YapDaha önce demişim ki:
Cihaza dönersek;
Potlar zaten kalkmak zorunda çünkü tüm kontroller dijital olmak zorunda. Motorlu pot ise düşünülebilir. Ama neticede bunu da (pot değerini) dijitale çevirip PT2320'nin ilgili kontrol registerine yollamak lazım. Motorlu pot da sorun değil. PIC ile BA6818 vb. gibi bir entegreyi sürersin olur biter. Hepsi olur halledilir ama zaman lazım... Yavaş yavaş yapıyorum işte...

Burada bahsettiğim "tüm kontrollerin dijital olması zorunluluğu aşağıda özellikleri yazan PT2320 kullandığımda geçerli... Dahası yine aşağıda özellikleri yazan PT8501 DOLBY PROLOGIC DECODER entegresini daha sonra bu sisteme eklemeyi düşünüyorum...

PT2320 FEATURES
• Very Low Power Consumption (DC=9V)
• I2C Bus Control
• 8 Group Input Selectors (One 6-Channel Individual Input and 7 Stereo Input)
• 4 Video Input Selectors
• 6-Channel Master Volume Control: 0 to -79 dB (1 dB/step)
• 6-Channel Individual Output TRIM Volume Control: 0 to -15 dB (1dB/step)
• 3-Band Tone Control (Treble, Middle, Bass): + 14dB , 2dB/step
• Recording Output, Mute Function, Selector Output
• 3D Effect Function
• Tone Defeat Function
• Low Noise
• High Channel Separation
• Low Harmonic Distortion
• Least External Components
• Easy to Use
• Available in 100-pin, QFP Package
APPLICATIONS
• Audio/Video System
• Multi-Media Speakers
• TV System
• PC Audio
• AC3 Amplifier System

PT8501 FEATURES
�� Dolby Digital (5.1-channel) decoder up to 448Kbps.
�� Dolby Surround Pro Logic decoder
�� Built-in S/PDIF receiver and automatic bitstream detection
�� Built-in large output buffers for both surround and center channels delay
�� Pink Noise Generator built-in for easy set up of surround system
�� I2C control interface
�� 1 set of digital audio input port can be programmed to fit different format
�� 3 sets of digital audio output port, can decode up to 6 channels
�� Low operating voltage, 2.5V, with 3.3V IO tolerance
�� Available in 100 pins, QF Package and 80 pins LQF Package
APPLICATIONS
�� Multimedia Speakers
�� DVD Player
�� AV Amplifier
�� Set Top Box

Sağlıcakla kalın...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

aster

hımm, bende dandik bir alet var amcam 40 kademe ram lı felan word genaratör lü volüm yapmış ortada pot felan yok bu şimdi dijital kontrol olmuyormu ? 8O
her kademe sanırım 2dB olacak

alayli

Alıntı yapılan: "aster"hımm, bende dandik bir alet var amcam 40 kademe ram lı felan word genaratör lü volüm yapmış ortada pot felan yok bu şimdi dijital kontrol olmuyormu ? 8O
her kademe sanırım 2dB olacak

Ta kendisi bahsi geçen PT2320'nin içinde de benzer bir düzenek var. Fakat biraz daha karmaşık.

@aster
Yanlış anlamazsan bi şey soracağım. Böyle bir düzeneğin dijital kontrol olmadığını söyledim veya söyleyen oldu da kaçırdım mı bu topik içinde acaba... :D
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

cozturk

Arkadaşlar dijital potun bir avantajı olabilir. Bilindiği gibi normal pot tam sıfır ohm olamıyor. Mesela 10k'yı ele alsak birkaç yüz ohm gibi bişey oluyor. Acaba dijital pot da böyle midir? Cmos anahtar mesela bir kaç yüz ohm gibi bişey oluyordu. Daha önce de bahsetmiştim. bununla uygun frekansta sabit direnci anahtarlarsak dijital pot yapılabiliyor.  Hatta djital variable kon. hem de 470nF bile yapılabilir. tabi bu tam dijital diildir. pwm dir.

Bilindiği gibi normal pot tam sıfır ohm olamıyor. Mesela 10k'yı ele alsak birkaç yüz ohm gibi bişey oluyor. Acaba dijital pot da böyle midir

sonmex

@alayli
Motorlu pot kotrol edebileceğim entegreler veya dijital volum kotrolü yapan entegreler olduğunu okudum onlarla ilgili bilgi veya bi site ismi verebilirmisin...

ayrıca diyelimki böyle bir entegre mevcut bu entegreleri PİC ile kontrol edip bu yaptığım şleride LCD görüntüleyebilirmiyim?

alayli

@sonmex

Motorlu pot kullanacaksan BA6218, BA6208 vb. entegrelerle bu işi yapabilirsin. Aşağıdaki datasheet'i incelediğinde bunların düşük güçlü H-Bridge entegreleri olduğunu göreceksin. Bu entegreleri motorlu potların üzerindeki küçük fırçalı PM (permanent magnet-sabit mıknatıslı) motorları sürmek için rahatlıkla kullanabilirsin. Özellikle BA6218'in çıkış akımı tatminkardır. Rohm'un sitesine girer incelersen daha fazla voltajlı ve akımlı olanları da var. (BA6108-BA6118-BA6209 vb.) Bu tür entegrelerin UP-DOWN veya FORWARD-REVERSE şeklinde adlandırılan TTL uyumlu girişleri var. Bu girişleri PIC ile 4.7K'lık seri bir direnç girerek sürebilirsin.
Uzaktan kumanda işi için ben iki kanal çalışan basit bir PIC'li IR kumanda devresi yazıp bir kaç gün içersinde (en geç hafta sonu) bir yerlere upload eder, bu topicten sizlere bildiririm.

BA6218 datasheet:

http://www.rohm.com/products/databook/motor/pdf/ba6218.pdf

adresinde.

Dijital pot (volüm kontrolu) entegresi ise bildiğim kadarıyla piyasada bulabileceğin; Dallas'ın DS serisi entegreleri aşağıdaki linkte değişik özellikte olanları var. PDF'lerini inceleyip piyasayı bir araştır. Senin işini görecek olanlar kontrol şekli "Increment-Decrement" olanlar 3-wire olanlar MOtorola'nın SPI seri protokolünü 2-wire olanlar National'ın I2c'sini gerektirir. Bu da işin içine yine PIC vb. bir kontrolörün girmesini gerektirir.

DS serisi dijital potlar için link:
http://para.maxim-ic.com/TL.asp?A=T&Fam=Dig_Pot&Crit=Wiper+Memory%3D%3DVolatile%7CTaper%3D%3DLog&Tree=DigiPots&HP=DigitalPotentiometers.cfm&ln=

Sağlıcakla kalın...

alayli

Unutmadan;

http://www.princeton.com.tw/english/product/productSubType.asp?ProductType_no=1&ProductSubType_no=1

adresinde de dijital volüm kontrol entegreleri var. Fakat piyasada var mıdır bilemiyorum...

aster

maximin kitabında, max5471-2-4-5
ve max5417-8-9
ds4301 ds1804
max5407
max5408-11
üff daha bir dünya var manyak bunlar be  :D
ha bide nationalın lmc835 lmc1992-3 ü var

Ersin

@cozturk,alayli
profesyonel cihazlarda (playerlarda) bas/tiz gibi ton kontrol
devreler bulunmaz veya bunlari devre disi birakma dugmesi
vardir, amac sesin minimum bozulmasi.
Simdi diyeceksiniz ki ya kardesim bazen baslar yada tizler az geliyo ben her zaman aciyom ama oyle değil
adamlar kayit ederken herseyini ayarliyo (mixaji) , siz bunu oradaki
bir player/amfi ve kolonda dinlerseniz ses mukemmel cikar.
Butun bunlar tabii ki profesyonel bir studio icin gecerli ev icin değil,
haaa digital volum , oda o kadar onemli değil ev kullanimi icin yani bu
o kadar cok hasas olmasi gerekmiyo.
Ben mesela dolbydigital a/v reciever (yamaha rxv-795a)kullaniyom bas/tiz
ler kapali yani bypass dugmesi var ve volum da potansli  ;)

sonmex

Dün yaptığım araştırmalar sonrasında max5407 ve PT2253 entegreleri sanırım işimi görecek... bu entegreleri nasıl kullanacağım konusunda yardıma ihtiyacım olacak şimdide...
Yapacağım PİC programı için PİC16F877 entegresi işimi görürmü?
vede kullanacağım LCD ne olmalıdır?

alayli

Alıntı yapılan: "swordman"@cozturk,alayli
profesyonel cihazlarda (playerlarda) bas/tiz gibi ton kontrol
devreler bulunmaz veya bunlari devre disi birakma dugmesi
vardir, amac sesin minimum bozulmasi.
Simdi diyeceksiniz ki ya kardesim bazen baslar yada tizler az geliyo ben her zaman aciyom ama oyle değil
adamlar kayit ederken herseyini ayarliyo (mixaji) , siz bunu oradaki
bir player/amfi ve kolonda dinlerseniz ses mukemmel cikar.
Butun bunlar tabii ki profesyonel bir studio icin gecerli ev icin değil,
haaa digital volum , oda o kadar onemli değil ev kullanimi icin yani bu
o kadar cok hasas olmasi gerekmiyo.
Ben mesela dolbydigital a/v reciever (yamaha rxv-795a)kullaniyom bas/tiz
ler kapali yani bypass dugmesi var ve volum da potansli  ;)

8O  :?  :(  :D  :o  8O  :roll:  :?:  :?:  :?:  :?:

alayli

Alıntı yapılan: "sonmex"Dün yaptığım araştırmalar sonrasında max5407 ve PT2253 entegreleri sanırım işimi görecek... bu entegreleri nasıl kullanacağım konusunda yardıma ihtiyacım olacak şimdide...
Yapacağım PİC programı için PİC16F877 entegresi işimi görürmü?
vede kullanacağım LCD ne olmalıdır?

Arkadaşlar;

Rentron'da daha önce rastlayıp modifiye ettiğim şu devre aklıma geldi. Ben bu nu RF uyumlu hale getirmiştim.

http://www.rentron.com/PicBasic/IR_Chips.htm

Alet 8 kanal IR kumanda. Direkt veya bir transistor ile IRled sürebiliyorsunuz. Yani modülasyonu içinde. Ayrıca tek program hem alıcı hem de verici olarak çalışıyor.

@sonmex
Bu devreyi yapıp sekiz data biti ile 4 motorlu pot (BA62XX ile) veya 4 adet buton kontrollü dijital pot kumanda edebilirsin... Amacın sadece volum ayarlamak ise kodları modifiye edip, aynı entegreyi LCD sürmek için de kullanabilirsin. Kodlar bu haliyle bile 628'in program hafızasının yarısını ancak dolduruyor.  Ayrıca eğer piyasada varsa PT2253 yerine 2255'i tavsiye ederim. PIC ile kontrolu daha kolay olur. ;)

sonmex

@alaylı

Ben bas, tiz, front, rear, subwoofer, master volume olmak üzere 6 tane kontrol yapacağım...

cozturk

arkadaşlar, tekere çomak gibi olmasın, sesi PCden gönderecekseniz tüm bu ayarlar ve çıkış ses kartlarında oluyor. Mesela benim on board AC97 de speaker kontrol bölümünden 5.1 channels modunu seçerek tüm dediklerinizi yapmak mümkün. Tabi subwoofer vb. çıkılar için board üzerine extra soket takılarak çıkış elde edilecek. :D