bascom demo sınırlaması nedir ?

Başlatan ilhan_mkp, 13 Eylül 2011, 09:30:49

ilhan_mkp

bascom avr basic derleyicisinin  demo sürümünde nasıl bir sınırlama var bilen varmı

birde bu sitede avr programlamak için ponnyprog diye bir programlayıcı paylaşılmıştı seri porttan bunu usb to serial dönüştürücü ile kullanabilirmiyiz

SERRO EFE

Sınırlama üretilen hexle alakalı..Bildiğim kadarıyla 4kb a kadar full kullanabiliyorsunuz.

Kadir Can(16F84)

Alıntı YapDEMO version compiles 4KB of code.
4 KB kod derliyor.Yani sen ne kadar yazarsan yaz, en fazla 4 KB'ı derlenir.

ilhan_mkp

4k harici bir sınırlama yok yani arkadaşlar teşekkür ederim

sizler bascomu kullandınızmı acaba ?

SERRO EFE

ben bascom ve winavr(gnu) ile çalışıyorum bascomda hiç problem yaşamadım desem yeri.. kendi içinde kütüphaneleri direk asm ile yazılmış hız problemim olmadı ( bilhassa grafik ekranlarda ) en güzeli fonksiyon desteğide var.. eğer ciddi uğraşıyosan bi süre sonra c ile çalışma ihtiyacı doğuyo

Kadir Can(16F84)

Hayır, AVR kullanmadım ama Bascom-AVR'nin sitesinden alıntı yaptım.

ilhan_mkp

Alıntı yapılan: SERRO EFE - 13 Eylül 2011, 18:33:30
ben bascom ve winavr(gnu) ile çalışıyorum bascomda hiç problem yaşamadım desem yeri.. kendi içinde kütüphaneleri direk asm ile yazılmış hız problemim olmadı ( bilhassa grafik ekranlarda ) en güzeli fonksiyon desteğide var.. eğer ciddi uğraşıyosan bi süre sonra c ile çalışma ihtiyacı doğuyo

hocam şimdi ben demo sürümü kurdum kendi çpımda örneklere bakaraktan bişiler yaptım similatör vs güzel yaptıklarımda similatörde çalışıyo şimdi bir programlayıcı lazım bursada özdisana sordum usb to isp 90tl pony prog diye bir programlayıcı buldum yaptım onu elimde olan usb to 232 dönüştürücü ile deniyecem iş görürse 90 tl ile malzeme alırım  ;D birde işlemci secimi var tabi farnelle baktım atmega128 fiyatı ile pic 18f67k22 arasında 2dolar gibi farkvar pici işyerinde bir abi kullaniyo hevesimi kırdı anlıycan

Kadir Can(16F84)

AVR ile C süper ikilidir aslında.Size C dilini öneriyorum.
C biliyorsanız çok kısa zamanda( Bende 2 hafta sürmüştü. ) çevresel( peripheral ) birimleri öğreniyorsunuz sadece.Her elemanı kullanmayı öğrenmek bir iki gün sürüyor.Sonrası tabii ki pekiştirmek ve pratikleşmektir.

SERRO EFE

bende c tavsiye ederim programlayıcı olarak nette vede forumda usbasp adında avr programlayıcı paylaşıldı onu öneririm ben yaklaşık 4 senedir kullanıyorum bi problem çıkarmadı..

ilhan_mkp

ustalar dün usbasp ile atmega16 ya ilk kodumu attım fakat bazı sorunlar var

konu kirliliği olmasın diye sorunu buraya yazıyorum

$regfile = "m16def.dat"
$crystal = 12000000
$hwstack = 40
$swstack = 16
$framesize = 32

Config Portd = Output

Config Portc = Output

Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portc.4 , Db5 = Portc.5 , Db6 = Portc.6 , Db7 = Portc.7 , E = Portc.1 , Rs = Portc.0

Config Lcd = 16 * 2

Do

Cls

Locate 2 , 1

Lcd "0123456789"

Wait 1

Toggle Portd

Loop

End

portd.7 ye led bağladım wait 1 bir saniye gecikme yapması gerekirken tahmini 4-5 saniye kadar gecikme yapıyor

c portunda bağlı lcd var ondada hiç bir yazı çıkmıyor hy-1602f-102

lcdye önden bakınca pinler üst sola yakın yaptığım bağlantı bu şekilde bakınca soldan başlayarak

vss,vcc,vo,rs,rw,e,db0,db1,db2,db3,db4,db5,db6,db7,ledanot,ledkatot

vss -
vcc +
vo 470ohm direnç üzerinden -
rs portc.0
rw -
e portc.1
db0 boş
db1 boş
db2 boş
db3 boş
db4 portc.4
db5 portc.5
db6 portc.6
db7 portc.7
ledanot +
ledkatot -

nerde hata yapıyorum bulamadım acaba lcdmi bozuk yanlışmı bağlıyorum neden süre yanlış ?

SERRO EFE

kristal ayarlarını neye göre yaptın eğer fabrika ayarlarında kaldıysa iç osc 1mhz olarak çalışır

ilhan_mkp

12mhz kristaltal kullandım $crystal = 12000000  kristali böyle tanımlamıyormuyduk ?

SERRO EFE

Önce kristali sök eğer çalışma aynı şekilde devam ediyosa işlemci fabrika sigorta ayarlarında kalmıştır ve işlemcinin kristal ayarını yapmamışsın. avrlerde işlemcinin sigorta ayarları sonradan yada baştan yapılıyor piclerdeki gibi değil. sen sadece programı işlemcinin program belleğine atmışsın.
birde programlayıcı arayüz olarak ne kullanıyosun

ilhan_mkp

programlayıcı usbasp programı bascomdan atıyorum bascomun helpinde okuduğumu yanlış okumadıysam wait komutu doğru gecikme yapması için 1/fosc şeklinde değer vermek gerekiyor denedim doğru gibi görünüyor scopla bakmadım daha lcd de hala yazı yok

SERRO EFE

işlemciyi programlayıcıya takıp lock and fuse bits kısmına geldiğinizde size işlemcinin fuse ayarlarını gösterecektir.
ben hala fuse ayarlarının tam yapılmadığı görüşündeyim