bascom demo sınırlaması nedir ?

Başlatan ilhan_mkp, 13 Eylül 2011, 09:30:49

ilhan_mkp

ilhan_mkp

serroefe hocam 12mhz kristal için fuse ayarları ne olmalı dikkat etmem gerekenler nelerdir söylemeseniz ben sadece program başına osc frekansını tanımlamam yeterli olacak sanıyordum fuse ayarları harici dikkat gerektiren bir nokta varmı birde bu lcdye gönderdiğim yazının çıkmayışının sebebide osc midir ?

SERRO EFE

lcd nin çalışmamasında muhtemelen oscnin etkisi vardır çünkü mcu 1mhz çalışıyor. ben bascomun program arayüzünü kullanmıyorum progisp 1.68 diye çinli bi vatandaşın arayüzünü kullanıyorum. jtag off olacak portc5 ve 2 pinlerinin kullanabilmen için ,ckopt bitini aktif edersen bidaha usbasp ile program atamazsın harici clock uygulayıp programlaman gerekiyomuş hiç denemedim :)

ilhan_mkp

üstat çok teşekkür ederim benim korktuğum noktada bu işlemcinin kilitlenme olayıydı zaten beştane işlemcim var elimde programı atamadan kayıp vermek istemiyorum yardımınızz için çokk teşekkür ederim

SERRO EFE

istersen aynı ayarları değiştirmeden oradaki int.rc oscyi 8 mhz olarak ayarla xtal olmadan çalıştır. avr de 8 mhz iyi bi hız

ilhan_mkp

üstat dediğiniz ayarları yaptım üstündeki kristali sökmedim ama dahli 8mhz osc seçtim lock and fuse bits kısmında süreler kendine geldi aynı ayarların olduğu bölümde jtagıda disable yaptım şimdi lcd çalışıyor ben lcdyi c portuna bağladım iyiki bağlamışım jtag ile ilili ayarı ögrenmiş oldum netteki örneklrde fuse aarları hiç görünmüyor ayarları yapıp kodun döngüden(do) önceki kısmına ekleyince hiç sorun kalmadı şimdi 8mhz osc ile 8mipse yakınmı çalışıyoruz