Programcının bilmecileri

Başlatan bunalmis, 26 Eylül 2011, 01:02:44

KaraBekir

Alıntı yapılan: bunalmis - 26 Eylül 2011, 17:08:08
Aslında çözümü de var gibi fakat uğraşmaya korkuyorum. Sorunu şöyle tarif edeyim.

Örneğin, 30 derelik eğimle bir doğru çiz ve bitiminde 60 derecelik ikinci bir doğru çiz. (Çizgiler uç uca bağlı)

Komşuluktan yola çıkınca bu iki çizgi tek bir çizgi gibi algılanıyor, çünkü her pixelin en az bir komuşusu var.
Görüntüdeki iki doğru Hough Dönüşümü ile bulunabilir.

iyildirim

Bunalmış hocam,

Anladığım kadarı ile  yolların tam ortalarını hesaplatarak sadece izolasyon yapıyorsunuz. Ben tam olarak göründüğü gibi PCB'yi elde etmek için birşeyler yaptım. Sadece izolasyon ve işleme zamanını azaltmak amaçlı birşeyler yapmaya çalıştım ama yarım kaldı.

Gerberden resim üretebiliyorsanız, gerberi resim olarak çizerken ucun geçeceği noktaları hesaplamak daha kolay.

Benim yönteminde, olayın temeli gerberi çizerken aperture size'lar ile oynamaktan ibaret.

Eğer birden fazla pass geçiyorsanız, kazıma ucunun bakıra en uzak geçeceği durumdan başlayıp, ucun bakıra olan mesafesini aperture size'a ekleyip, çizimi yapıyoruz. En sonda da bakıra en yakın vektör ve en sonunda orjinal aperture size ile çizilmiş gerber..  Unutmadan her bir pass farklı renkte çiziliyor. 
Geriye kalan ikinci bilmecede ki gibi, şu iki rengin birleştiği noktaları izlemek.. Tabii bu yöntemde tam olarak bakır boşaltılmazsa yollar arasında başıboş adalar kalıyor. Ayrıca her bir bakır yolun kenarları izlendiği için CNC deki işlem süresi de uzun oluyor.

Gökhan BEKEN

Sizce renkli bir fotoğrafın pixellerini inceleyen bir program nesneleri ayırtedebilir mi?
Biraz uçuk sayılabilir ama terminator filminde robotların gözünden bakıldığında kırmızı bir ekranda nesneleri ayırt ediyor, mesela o anki görüntüde bir telefon var o telefonun etrafını çizgi ile belirterek bu bir telefon diye anlıyor. Bu şekilde nesneleri tek tek ayırtediyor. Bunun için yapay zekanın yanında birde kuvvetli bir veri tabanı gerekiyor sanırım.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.