Programda kök alma

Başlatan desman, 04 Ekim 2011, 19:49:12

desman

Selamlar;
Programda kök alma işlemi, nasıl anlatırız pc'ye bu işi 
1)Üst alma işlemini şöyle yapıyoruz 5^2gibi yani,

[jstex]5^2[/jstex]

2)Çarpmayı 5*5 yani,

[jstex]5*5[/jstex]

kare kök almayı nasıl yaparız ?
Teşkkürler :)
A freshman at YTU

z

Üst almayı biliyorsan karekök almayı da becerirsin.

Mesela X in karekökü, X^0.5 demektir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

since1990

Şöyle yapabilirsin. O sayıyı sıra ile 1den başlayarak böl. bölüm ile bölen birbirine eşit olduğunda o onun köküdür.
25/1 = 25 25-1=24 bu değil
25/2=12.5-2=10.5
.
.
25/5=5 5-5=0 iştebu kökü.
sayıyı 0.0001 artırarak daha net sonuç bulursun. bir önceki fark ile bir sonrakini karşılaştırarak 0 a en yakın olan için tahmini bir sonuçta bulabilirsin.
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

bigbey

TA6R

desman

Alıntı YapÜst almayı biliyorsan karekök almayı da becerirsin.

Mesela X in karekökü, X^0.5 demektir.
Üst almayı biliyodum hocam takdir edersinizki kök almayı bilmiyodum ve öğrenmek için sizlere sordum ne yazık ki ingilizcem

http://en.wikipedia.org/wiki/Fast_inverse_square_root bunu anliyacak kadar iyi olmadıgı için cevap alamadım.
Neyse soruyu biraz değiştirerek tekar sorucam,
Şöyle bir işlem olsun dielim.. (5*2)+(3+4)/(8^2*2) yani;
[jstex](5*2)+(3+4) / (8^2*2)[/jstex]
Bu ifadeyi kök içerisine nasıl alırız? benim öğrenmek istediğim bu.
Teşekkürler.
A freshman at YTU

since1990

arkadaşlar liseye giden bir kardeşim var benim bulduğum yöntemi oda  bulabilecekmi diye ona sordum. Ve iq mu bitirdi. Öyle bir yöntem buldu ki 10 dakikadır şoktayım :D
Şimdi şöyle oluyor. Öncelikle sayının tam bölenlerini buluyoruz.
örneğin
81= 1 3 9 27 81 ortadaki sayı karekökü 9
64= 1 2 4 8 16 32 64 yani karekökü 8
sanırım çalışıyor. tam bölenlerini mod yardımı ile mikoişlemciye buldurabiliriz. Örneğin c için % işareti bu işi görür.
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

z

Alıntı yapılan: since1990 - 04 Ekim 2011, 22:23:49
arkadaşlar liseye giden bir kardeşim var benim bulduğum yöntemi oda  bulabilecekmi diye ona sordum. Ve iq mu bitirdi. Öyle bir yöntem buldu ki 10 dakikadır şoktayım :D
Şimdi şöyle oluyor. Öncelikle sayının tam bölenlerini buluyoruz.
örneğin
81= 1 3 9 27 81 ortadaki sayı karekökü 9
64= 1 2 4 8 16 32 64 yani karekökü 8
sanırım çalışıyor. tam bölenlerini mod yardımı ile mikoişlemciye buldurabiliriz. Örneğin c için % işareti bu işi görür.

Bunda sasiracak bir sey yokki.

Carpanlardan birini saga birini de sola yaziyorsun. En ortadaki zaten iki carpanin da es oldugu ve ust uste yazildigi deger oluyor bu da aranan karekok.

Fakat bolme islemi, 4 elamenter islem icinde, islemciyi en fazla yoran islemdir. Neden acaba?

since1990

Yanlış anlaşıldım, matematiğe şaşırmadım, kardeşime şaşırdım. :D Mikroişlemci zaten sadece toplama ve çıkartma yapabilir temelde.,
Mikroişlemciyi yormasının sebebi bence sayıdan böleni çıkartıyor 0 olmuşmu diye bakıyor sayacı arttırıyor bir daha çıkartıyor .... falan prosedürü çok çünkü. :) Ama çarpma sadece çarpan kadar topluyor.

z

Alıntı yapılan: since1990 - 04 Ekim 2011, 22:36:19
Yanlış anlaşıldım, matematiğe şaşırmadım, kardeşime şaşırdım. :D Mikroişlemci zaten sadece toplama ve çıkartma yapabilir temelde.,
Mikroişlemciyi yormasının sebebi bence sayıdan böleni çıkartıyor 0 olmuşmu diye bakıyor sayacı arttırıyor bir daha çıkartıyor .... falan prosedürü çok çünkü. :) Ama çarpma sadece çarpan kadar topluyor.

Okul oncesi bebeler sekeri soyle dagitir.

Bir bana bir sana bir ona
Bir bana bir sana bir ona......

Bu da bolme yontemi fakat bolme boyle yapilmaz. 

since1990

doğru ama mikro işlemciler bölme işlemini farklı bir algoritma ile mi yapıyor? Geçen sene mikroişlemciler dersinde bu algoritmayı öğrenmiştik.

esensoy

Alıntı yapılan: bunalmis - 04 Ekim 2011, 23:02:18
Okul oncesi bebeler sekeri soyle dagitir.

Bir bana bir sana bir ona......

Bu da bolme yontemi fakat bolme boyle yapilmaz.

çok güldüm ya, Allah da sizi güldürsün inş:)

bence desman karekök ün algoritmasından ziyade karekök fonksiyonunun ne olduğunu sormuş,
bu soruya da cevap olarak
sqrt() ya da pow() olabilir diyorum ben,
tabi ki derleyicinin manuel ine bakmak en doğrusu
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

z

ferit06

karekok alma konusunda daha önce bir yerleren topladığım şeyler var

http://www.dosya.tc/server4/AlMtbd/karekok.rar.html

GreeN

Türevle yaklaşık hesap yapılabiliyor.

Edit: f(x)=sqrt(x)

f (a + h) ≈ f '(a)*h + f (a) yaklaşık değer hesabı.

Örneğin ; f(x) = sqrt(200)

200 = 196 + 4  (a=196 h= 4)

f'(a)= 1/(2*sqrt(196)) = 1/28

sqrt(200) = sqrt(196) + f'(196)*4 =14+4/28 = 14,142857...

Terörü Lanetliyoruz.