Gömülü Linux Kitabı çıkıyormuş:

Başlatan CoşkuN, 06 Ekim 2011, 13:20:36

CoşkuN

Pusula yayıncılıktan "Gömülü Linux" kitabı yakında çıkacakmış ama fiyatı 56 TL. Fiyatının neden bu kadar yüksek olduğunu sordum, kitabın 920 sayfa olduğunu ve fiyatı ancak bu seviyeye çekebildiklerini söylediler.

http://www.idefix.com/kitap/gomulu-linux-sistemleri-nazim-koc/tanim.asp?sid=BMD12KY2WL7LMIJ9LHN8

Erol YILMAZ

Etiket Fiyatı   : 56,00 TL (KDV Dahil)
idefix Fiyatı    : 44,07 TL + KDV
  47,60 TL (KDV Dahil)

CoşkuN

920 sayfalık bir kitap oldukça geniş bir içeriği sahip olmalı. Bu fiyat da normal sanırım ama yine de birçok kişi için yüksek gelecektir.

gambit1244

hiç bilgim olmayan bi alan oldugu için soruyorum kusura bakmayın
bu kitabın amacı nedir?

önsözünü okudum fakat emin olamadım.

bir işlemciye .. arm vb linüx tabanlı çalışan bir program yazmamızımı sağlıyor (gömülü kelimesinden çıkarttım bunu)

yoksa bilgisayar ilemi alakalı tam olarak ayırt edemedim
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

muuzoo

Ben şimdi sipariş veriyorum. Elime geçtiğinde inceleme minvalinde birşeyler yazarım.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

CoşkuN

Alıntı yapılan: gambit1244 - 06 Ekim 2011, 14:28:06
hiç bilgim olmayan bi alan oldugu için soruyorum kusura bakmayın
bu kitabın amacı nedir?

önsözünü okudum fakat emin olamadım.

bir işlemciye .. arm vb linüx tabanlı çalışan bir program yazmamızımı sağlıyor (gömülü kelimesinden çıkarttım bunu)

yoksa bilgisayar ilemi alakalı tam olarak ayırt edemedim

Beagleboard, Mini2440 gibi kartlar üzerinde linux çalıştırmak ve bunlar üzerinde yazılım geliştirmekle alakalı kitabın genel konusu.

gambit1244

[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

Tagli

Kitabı Pandora'dan aldım %20 indirimle 44.80 TL'ye (galiba yeni geldiği için indirim yapıyorlar). Çok geniş bir içeriği var. Henüz fazla ilerleyemedim ancak ilk izlenimlerim olumlu. Her ne kadar kitabın ana konusu gömülü Linux olsa da, Linux ile ilgili bazı temel konulara da değinmiş olması bence bu kitabı yeni başlayanlar için eşsiz bir kaynak yapıyor - ki zaten başka Türkçe kaynak olmadığı düşünülürse "eşsiz" kelimesi oldukça yerinde.
Gökçe Tağlıoğlu

muuzoo

Ben de hala kitabın gelmesini bekliyorum. idefix üzerinden sipariş geçmiştim. Umarım bugün kargoya verirler.  Acaba örnek uygulamalar nasıl bakabildiniz mi?
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

kantirici

Alıntı yapılan: CoşkuN - 06 Ekim 2011, 16:10:30
Beagleboard, Mini2440 gibi kartlar üzerinde linux çalıştırmak ve bunlar üzerinde yazılım geliştirmekle alakalı kitabın genel konusu.
Beagleboard, Mini2440 gibi kartlara yönelik konu anlatımı varmı yoksa genelmi işlenmiş konular acaba?

Elektroemre

@Tagli kitabı okuduktan sonra detaylı yorumunu bekliyoruz, index kısmındada dikkat çeken konu başlıklarının bir kaçını yazabilir misin fikir vermesi açısından?

CoşkuN

Kitabın içindekiler kısmı:
İÇİNDEKİLER: 
• Kök Dosya Sistemi Ayrık Olan Gömülü Sistem
• U-boot Destekli Sistem
• Kök Dosya Sistemi CPIO ile Kurulan Gömülü Sistem
• Çekirdeği Ağ Üzerinden Yükleyen Gömülü Sistem
• Kök Dosya Sistemi NFS Üzerinde Olan Gömülü Sistem
• Disksiz Gömülü Sistem
• initramfs'i PXE ile Yükleyen Gömülü Sistem
• syslinux Destekli Gömülü Sistem
• Kök Dosya Sistemini NFS Üzerinden Kullanan Gömülü Sistem ve LILO
• Mini2440, ARM Bordu Üzerinde Uygulama
• Örnek Ağ Laboratuvarı
• Gömülü Sistemlerin Köprülerle Kullanımı
• Sanal Ağ Laboratuvarı

yamak

@Çoskun,@tagli
Hocam sizce mini2440 alsak bu kitabı da temin etsek gözle görünür bir ilerleme kaydetebilir miyiz? Yani kitap yeterince verimli mi biraz açıklayabilir misiniz?

Tagli

Kitabı yeni aldığım için fazla inceleme imkanım olmadı. Kitap zaten cuma günü çıktı. Kitabın başında, sıklıkla kullanılacak Linux komutları tanıtılmış. Ancak kitap bu bölüme sistem programlama seviyesinde yaklaşmış. Ben de daha bu bölümdeyim. İlerleyen kısımlarda pek çok konuya ayrıntılı olarak değinmiş gibi gözüküyor.

Kitabın içindekiler bölümünü paylaşmamın sanırım bir sakıncası olmaz. Aceleyle cep telefonu ile fotoğraflarını çektiğim için net değiller ancak okunabilir durumdalar. Fotoğrafları içeren .zip dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.
Gökçe Tağlıoğlu