Bu projeye nasil bakarsiniz?

Başlatan bunalmis, 09 Ekim 2011, 15:35:56

Seckin ALAN

Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

The Gariban

Bu konuya ait belkide en cahilce soru olacak ama :
Bu tür bir kit alınca programıda yazınca tüm bu hardware ile berabermi çalışması gerekiyor?
Yani demek istediğim PIC de program işin büyük bir bölümü bu chip in içindedir.Bir kaç kompenentli uygun  bir devreye takınca çalışmaya başlar.
ARM lerde ise komple elimizdeki bu "Devolopment Board" la beraber mi vermek zorundayız? hatta bu devreye belkide bir grafik LCD ekleyerek
(O seviyelere gelene kadar belkide birkaç ay geçmesi gerektiğinin farkındayım ancak baştan bunu öğrenmek istedim)

z

http://www.st.com/internet/evalboard/product/250990.jsp

Ortadaki Design Support tusundan kitin dokumanlarina ulasiliyor.

http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESOURCES/TECHNICAL_DIAGRAM/SCHEMATICPACK/stm32l-discovery_sch.pdf

JTAG konusunda kafami karistirdiniz fakat semada Jtag sinyallerini STM32F103C8T6 cipi uretiyor gorunuyor. Yalnis mi dusunuyorum?

Bu arada JTAG diye tutturmamin sebebi;

Elimizde ARM islemcili kart olupta buna program atabilmek icin ilave jtag karti arayisina girmeyelim dusuncesinden kaynaklaniyor.

http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESOURCES/TECHNICAL_LITERATURE/USER_MANUAL/DM00035245.pdf

Dokumaninda da Keil ile sorunumuz olmayacagi belli. Debug da ediliyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sayment

Kitten edinmek isterim ancak ARM hakkında en ufak bir bilgim yok. Öğrenme işini nasıl yapacağız? Buradan dersler falan verilecek mi ?

z

Alıntı yapılan: The Gariban - 09 Ekim 2011, 21:33:17
Bu konuya ait belkide en cahilce soru olacak ama :
Bu tür bir kit alınca programıda yazınca tüm bu hardware ile berabermi çalışması gerekiyor?
Yani demek istediğim PIC de program işin büyük bir bölümü bu chip in içindedir.Bir kaç kompenentli uygun  bir devreye takınca çalışmaya başlar.
ARM lerde ise komple elimizdeki bu "Devolopment Board" la beraber mi vermek zorundayız? hatta bu devreye belkide bir grafik LCD ekleyerek
(O seviyelere gelene kadar belkide birkaç ay geçmesi gerektiğinin farkındayım ancak baştan bunu öğrenmek istedim)

Korkma ARM cipi ile projeler yapmaya basladiginda bu kit sende kalacak.

Tasarladigin devrede ARM cipine aynen PIC de oldugu gibi  xtal, reset, vs elemanlarini baglayacaksin. ARM'in jtag bacaklarini kartin bir kosesindeki Jtag konnektorune baglayacaksin. Jtag programlayiciyi bu konnektore takar ve programi bu pinlerle cipe atarsin ve bir daha jtagla vs ile isin kalmaz.

Yok ben kartimda Jtag konnektoru vs istemiyorum dersen uzerinde ARM cipini takabilecegin soketi olan pahali bir programlama cihazin olur. Cipleri once programlar daha sonra karta lehimlersin. Fakat bu yontem, daha sonradan cipteki programi degistirmek gerektiginde sana zorluk cikartir.

Saruman

Ben de varım. Ne yapıyoruz?

z

Dersler picprojede bir baslik altinda verilecek. Derse katilacak kisinin, daha onceden en azindan 8 bitlik bir islemciye herhangi bir dilde program yaziyor olmasi gerekiyor. Aksi halde dersleri anlayamazsiniz.

Tabiki birde once hocanizin bu cipi ogrenmesi gerekecek. Acikcasi TI ciplerle calisacak olsaydik isim cok kolay olacakti. Daha once hic STM32 serisi ile calismadim.

STM32 serisi icin ilave hoca cikmasa bile sizi yolda birakmayacagim. ARM CM3 ciplerin guzelligi hangi firmanin cipini alirsaniz alin kod yazimi degismez. Sadece cevrebirimi registerleri adama sac bas yoldurtur.

Kodlari kacamak yazmayacagiz ordan burdan cut copy yapmayacagiz. Cipin clock frekansi nasil ayarlanir, ADC registerleri nasil set edilir, bir port nasil I/O moduna gecirilir vs vs damardan girecegiz.

sayment

Daha önce 5-6 çeşit pic ile çalıştım. Yüzeysel olarak basic biliyordum şimdi c çalışıyorum. Derslere katılabilirmiyim ?

z

Gel, gel, ne olursan ol yine gel,
İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel,
Bizim dergahımız, umitsizlik dergahı değildir,
Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel.

sayment

Saruman

Hocam TI ile çalışsak? Meşhur bir kiti vardı sanırım sizde,üzerinde OLED ekran olan ? Daha çok TI'ye yönelelim.

Ortak bir TI kiti almanın çalışmalara hız kazandıracağı kanısındayım.

Ayrıca son günlerde açılan bir başlıkta ST nin

STM32 Cortex M-4 kitinden bahsetmiştim,o da güzel bir kit gibi duruyor.

Yaklaşık 30 TL bir fiyatı var.

http://www.st.com/internet/evalboard/product/252419.jsp

STM32F407VGT6 microcontroller featuring 32-bit ARM Cortex-M4F core, 1 MB Flash, 192 KB RAM in an LQFP100 package
On-board ST-LINK/V2 with selection mode switch to use the kit as a standalone ST-LINK/V2 (with SWD connector for programming and debugging)
Board power supply: through USB bus or from an external 5 V supply voltage
External application power supply: 3 V and 5 V
LIS302DL, ST MEMS motion sensor, 3-axis digital output accelerometer
MP45DT02, ST MEMS audio sensor, omni-directional digital microphone
CS43L22, audio DAC with integrated class D speaker driver
Eight LEDs:
LD1 (red/green) for USB communication
LD2 (red) for 3.3 V power on
Four user LEDs, LD3 (orange), LD4 (green), LD5 (red) and LD6 (blue)
2 USB OTG LEDs LD7 (green) VBus and LD8 (red) over-current
Two push buttons (user and reset)
USB OTG FS with micro-AB connector
Extension header for all LQFP100 I/Os for quick connection to prototyping board and easy probing

Seckin ALAN

Teşekkür ediyorum kendi adıma.

##############
Öğrenci olarak ucuz bir kit benim işime gelir.
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

The Gariban

Bunalmış Hocam
Eğer ARM  için video dersleri (yada pdf ler) varsa bir yerlerde türkçeye çevirisinde yardımcı olabilirim.Yada bu tür grup olursa
onlarlada beraber çalışabilirim

pcb

Veli B.

Jtag ile SWD yi ayrı olaylar gibi görmemek lazım. ARM firması kendi MCU ları için Jtag alternatifi bir debug arayüzü geliştirmiş, SWD. M3 ler Jtag desteği de veriyor genelde ama M0 larda ciddi bir sorun mesela.  Kullandığım LPC serisi M0 jtag desteği vermiyor, bu sebeple SWD kullanmaya başladık. ST yi biraz incelemiştim ve Jtagda farklı bir yapısı vardı. SWD için bu farklılık yok sanıyorum(detaylı incelemedim, emin değilim).
Sonuçta M0 için SWD ile kod atabiliyorum, 3 break point koyarak <10MHZ altı debug yapabiliyorum.
Bu arada ilerde kod yüklemek için Jtag şartı yok. Flash Magic vb arayüzlerle Uart üzerinden atma şansı var.