Visual Basic İle PIC programlamak

Başlatan tekniker_murat, 09 Ekim 2011, 23:28:59

tekniker_murat

Değerli ustalarım vermiş olduğunuz cevaplar için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum...

Aslında benim sormak istediğim konu daha farklı idi yani şöyle...

Misal visual basicde bir buton koyuyorsunuz foruma ve bu butonun üstüne kod yazma anında çift tıkladığınızda buna bir döngü oluşturup açıyor ve siz o buton döngüsünün içinde ne istiyorsanız butona basınca gerçekleşmesi için o kodları yazıyorsunuz...

yada bir msgbox kutusunda yazı yazdırabilmek için gereken komutları yazıyorsunuz ekranda o işlem anında gerçekleşiyor sonuç olarak visual basicde bir donanım yok yani bir bilgisayar var ve hepsinin veri yolları mantığı birbirine göre aynı. Programı yazıyosun çalıştırınca hata yoksa çalışıyor.

Benim amacım bu visual basic forumunda bütün detayları oluşturup pice aynı şekilde aktarabilmek yani bir buton oluşturduk Command1 adında ve bu butonu picin RA.0 pinine tanımladık visual de bu butona ne işlev vermişsek o işlevi pic de çalıştırması için gerekli hex kodunu visual basic de oluşturabilirmiyiz ?
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

mozkan87

ZZombie

Visual Basic ile bu türde bir işlem yapamazsınız.
Nedeni Visual Basic PC için yapılmış bir uygulama ama asıl mesele gözünüzcen kaçan bir "İşletim Sistemi" gerçeği var.
Yani kullandığınız Windows işletim sistemi (artık hangi sürüm ise).

Visaul Basic aslında direk olarak donanıma erişememektedir. Bu yüzden Windows apileri winsock vb. yapıları kullanıyoruz.
Bunlar vasıtası ile donanımla haberleşmekte.

PIC programlarken ise (Siter PIC C, ister PIC BASIC) arada bir işletim sistemi olmadan direk olarak donanıma göre hareket eden kod yazıyoruz.

Ha şu olabilir. Biri oturur da VB kodunu PIC HEX e dönüştüren bir araç yapabilir. Ama yine de bu %100 çalışır demek doğru olmaz. Yazacağınız VB kodunu da bu dönüştürme işlemine uygun olacak şekilde (pin bacak tanımlamarı vs.) ek kodlar yazmanız gerekir.