Keil kurulum ve kullanımı hakkında tartışmalar

Başlatan bunalmis, 15 Ekim 2011, 14:51:51

EMP_Otto

#180
Algorithm hatası hiç bişi yapmamama ragmen halloldu.Fakat  yüklediğim programlar çalışmıyor.Acaba biriniz tüm ayarları yapılmış boş bir proje paylaşsada ben boş proje üzerine  kopyala yapıştır yapıp denesem.(Programlama konusunda sorunum yok yazılan programları cok güzel anlıyorum.Zaten kendi programlarımı değil  bunalmış hocamın programlarını derliyorum hiç biri çalışmadı.Bir yerde hata var ama nerde? :'()
Bu işler zordur,özveri ister...

camby

#181
Merhaba Arkadaşlar,

C , Keil ve ARM'da yeniyim , Başlıkları okuyorum. Fakat bu başlıkta çözümlerini bulamadığım sorunlarım var :

1 - Programın chip'e atılamaması sorunu vardı bunu 2 post yukarıdaki aykerme'nin söyledikleri ile aştım. Bunun chip'i belirttiğimiz halde oraya eklenmemiş olması ilginç , siz her seferinde bunu yapıyor musunuz acaba ben mi yanlış bir şey yaptım proje oluştururken ?
1.2 - Benzer olarak ilk sayfalarda bunalmış hocanın verdiği dosyada ise Option Target1 kısmında ST-Link Debugger yerine ST-Link(Deprecated Version) seçili. Bu durumda da settings ile ayarlara girilemiyor. Bu dosya ile ( içinde wav. dosyası olan deneme dosyası) derleme sorunsuz yapılıyor fakat debug'a girmediğim sürece kodlar chip'in içine atılamıyor. Bu projeyi sorunsuz çalıştıranlar var sanırım bende neden olmuyor anlamadım.


2 - Option'dan sorunsuz bir şekilde kullandığım ST-Link Debugger ile derleme yapabiliyorum. Program olarak keil kullanım yazısının sonundaki kodları aynen kullandım. Program main kısmına girmiyor , fakat SystemInit altındaki kodlar sorunsuz işleniyor.

Debug yaptığımda da durum aynı , SystemInit kısmındaki işlemleri adım adım çalıştırabiliyorum , son adımda da kit üzerindeki ledler yanıyor. Ardından yeni ilerleme olmuyor , program Run modundan çıkmadan aşağıdaki gibi takılıyor.
Run modunda kaldığı sırada startup kodundaki 178. satırda kalıyor. Run modunu durdurup adım adım gitmek istediğimde de program 190. satırdan çıkmıyor.

Bu sorunları nasıl çözebilirim?
----------------------------------

Edit :

- Orjinal blinky dosyasının içene kod yazarak birşeyler yaptığımda sorunsuz çalışıyor.


tutay

bende de aynı sorun var 178. satırdan daha ileriye gitmiyor startup penceresindeki cursor ondan dolayıda main dosyası çalışmıyor.

demket

S.A.,

ST-Link in son firmwareini geri alın. V2.J15.S0 yerine V2.J14.S0 yapın.

seyhomer

Arkadaşlar Merhabalar,

Konuştugunuz konu ile bagımsız bir hatadan bahsedeceğim umarım işinize yarar.bende yeni Keil ile STM32F200RB programlamaya başladım lakin iki gündür flash downloading failed-"Cortex-M3"  hatası alıyordum.çözemedim nihayet şükürler olsun bügun çözdüm çözümü aşagıdaki linkteki resimlere bakarak halledebilirsiniz .


Kolay gelsin.Şimdiden başarılar.

http://www.stmsky.com/bbs/viewthread.php?tid=1237

mrcrbg

keil de debug işlemi yaparken hata veriyor. verilen hataların ekran çıktılarını paylaşıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

http://a1210.hizliresim.com/12/5/dnppv.png     

http://a1210.hizliresim.com/12/5/dnps4.png

ilhan_mkp

keil yeni kurdum debug yapmak istedigimde st-link eski olduguna dair hata veriyor st-linkin yeni driverini bulamadim

ilhan_mkp

Alıntı yapılan: mrcrbg - 05 Ekim 2012, 00:27:02
keil de debug işlemi yaparken hata veriyor. verilen hataların ekran çıktılarını paylaşıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

http://a1210.hizliresim.com/12/5/dnppv.png     

http://a1210.hizliresim.com/12/5/dnps4.png

hocam bu sorunu bende aynen yaşıyorum bir türlü çözemedim

Deli_Nedym

@camby
debug sayfasında 177. ve 173.  satırlarda yazan " __main " yazısındaki alt satırları silip " main " haline getirince sorun çözülecektir. Kolay gelsin iyi çalışmalar...

ilhan_mkp

pcye format attım keili yine kuracağım ama linkteki 4.60 versiyonu daha önce kurmuştum ve st-link ile sorun yaşadım 4.60 sorunsuz kullanan varmı

camby

.s konusundaki yardımlar için teşekkürler.

@İlhan,

Sorunsuz 4.60 ilaçlı kullanıyoruz.

ilhan_mkp

camby hocam xp için 4.60 ile sorunsuz bir st-link driveri kurmak istiyorum.

st link driverine eski deyip duruyordu.

Deli_Nedym

Hocam bende "__main" ile ilgili bir hata veriyordu programı derlemeye kalktığımda. Bende alt satırları silerek bu sorunu çözmüştüm. O nedenle tavsiye ettim. Yanlışsa benim keil arızalı çünkü silince çalışıyor ne hikmetse bende şaşkınım hatta onu bulmam baya zamanımı almıştı

z

matematik işlemciyi hala devreden çıkartmadın değilmi?

Option for target target 1 -> Target menüsüne gel

Floating point  Hardware not used yap.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Deli_Nedym

dac kullandığımda sizin yazdığınız kodun aynısının benim kendi yaptığım options for target bilgilerine göre neden çalışmadığı galiba anlaşılmış oldu böylelikle. Sağolasın z hocam.
Diğer yanlış bilgi için özür dilerim ben öyle çözüm bulunca yazmak istemiştim kusura bakılmasın