380v AC elde etmek

Başlatan Tom, 18 Haziran 2004, 21:49:40

Tom

Evet arkadaşlar öncelikle herkese kolay gelsin.Ben 12v aküler vasıtası ile 380v ac gerilim elde temek istiyorum.Ve bu elde ettiğim voltajı  yaklaşık 8kW lık bir yükte kullanacağım.Bu konu ile daha önce pratik olarak uğraşmış ve mesafe kaydetmiş arkadaşımla proje ve fikir bazında yardımlaşmak isterim.

salim ALTIN

8 Kilo Watt ? 8000/12=666.66 AMPER + Kayıplar dan  mı bahsediyoruz.?
Kolay gelsin.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

z

12V akulerle batarya gurubu olusturup bu isi yaparsiniz.  380v derken 3 fazli konverter yapmaktan mi   bahsediyorsunuz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

alayli

Bu konuda Salim arkadaşıma katılıyorum.  Gerçekten kolay gelsin! Belki imkansız değil ama çılgınlık olurdu bu...
Bunalmis Hoca'mın dediği gibi 12V'luk  akülerden oluşan bir batarya grubu kullanmak daha isabetli olur. (En azından 26-30 seri bağlı 12V'luk akü)
Bu arada Bunalmis Hocam;
Yanlışım varsa düzeltin ama burada bahsi geçen cihaz 3 fazlı inverter olmuyor mu? Tom arkadaşımız frekanstan bahsetmemiş ama, tahminimce 50Hz'dir. Convertor tabir edilen cihazlar genellikle voltaj dönüşümünün yanısıra frekansı da değiştirir. Mesela 220V 50Hz'lik şebeke gerilimini veya DC bir gerilimi (ki birincisinde de bu DC mecburen olacaktır) 380V 50Hz'e çeviren bir cihaz inverter olarak anılırken 220V 50Hz'lik bir gerilimi 380V 400Hz'e çeviren bir cihaz convertor olarak adlandırılıyor. Saygılarımla...

Sağlıcakla kalın...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

z

Invertor ve convertor konusunda tamamen haklisin. Donusum olayini
tam olarak ifade etmek gerekirse, uygun terimi kullanmak gerekiyor.
(Ben bu ayrima bakmaksizin donusumden dolayi convertor diyorum)

Gunumuz yariiletkenleri ile artik bu guc degerlerinde calismak cilginlik değil. Genelde seri ve paralel aku gruplarindan elde edilen 96V kullanilmakta. Bu voltaj degerlerine gore akimi tekrar hesaplarsaniz son  derece makul degerler ciktigini gorursunuz.

Bu akim ve gerilim degerleri icin piyasada bolca IGBT moduller ve suruculeri bulunmakta. Ote yandan kontrolun tamamen DSP turu sinyal isleyiciler uzerinde yazilimla yapilmasi tasarimi kolaylastiracaktir.

Ancak yuksek guclerde anahtarlama  ve smps devreleri ile hic ugrasmamis hele hele enduktanslarla arasi iyi olmayanlarin bu ise kalkismasi biraz komik olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

salim ALTIN

Merhaba.
Arkadaşlar amaç amatörce birşeyler ögrenerek bahsedilen bu işi çözmekse birçok alternatif mümkün belki.

BU ARADA ÖZELLİKLE SÖYLEMEK İSTEDİM. İSTEKLERİMİZİ YAZARKEN ÇEKİNMEYE GEREK YOK DETAYLARI İYİ BELİRLERSEK YARDIM ETMEK DAHA KOLAY OLUR.BEN MAİLİ O ŞEKİLDE KÜÇÜMSEMEK İÇİN YAZMADIM . YANLIZCA SORU İŞARETLERİ İLE DÜŞÜNDÜRMEK İÇİNDİ.

Ama bir ihtiyaç varsa bunun pratik çözümü bence şu olabilir. 8KW lık yükümüz varsa ve 380 volt isteniyorsa ( açık değil ama sanırın 3 Faz) ve bunu aküden sağlamak gerekiyorsa: trifaze girişli asenkron  motor hız kontrol cihazı alınır. Bu cihaz 380x1.41=535 volt civarında Dc voltaj ile de çalışabilir. %15 + / - tolerans ile . Bu Dc gerilimi cihaza verebilirsen pratık olarak cihaz çalışır ve çıkış frkansını 50 HZ e ayarlarsan sana 380 volt 3 faz gerilim üretir. Bunun için aküleri seri bağlaman gerekir. Zaten 8KW için 12 voltluk aküden çekecek olduğun gücü hesaplamalısın.( 8KW ne kadar süre ???)
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

cozturk

Not: Pratik olarak akü kapasitesi tamamen kullanılamıyor. Yani 12V/60Ah aküden 30 A çekseniz, tamamen 2 saat  12V /30A veremiyor diye duymuştum. Ayrıca kuru akü tamamen boşalırsa şarj edilemiyor ve de akünün raf ömrü var. Ambalajında 1-2 sene kullanılmadan bekleyen akünün verimi azalıyormuş.

sezgin05

Not: Elinizde kuru akü tabir edilen baz solüsyonlu aküleriniz varsa ve bunun bakımını yapmak için baz soluüsyonunuz yoksa normal akülerde kullanılan sülfirik asit+saf su kullanabilirsiniz.Teknik olarak kuru akü diye bir şey yoktur.Sadece ev veya office cihazlarında kullanılmak üzere yapılmış akmayan kokmayan daha tehlikesiz baz emdirilmiş süngerlerden ve kurşundan oluşan akülere kuru akü diyoruz.Fakat değerlendirmek için asitli aküye kolayca dönüşüyor.

salim ALTIN

Merhaba.
iyide sonra açtığın kapaktan sızdırma yapmıyormu.? Ben sızdırma yapar diye hiç kalkışmadım bu işe. bide ömür sorunu var tabii. ömür durumu nasıl oluyor bu işlem sonunda.?  daha yeni 7ah 12 volt dünya kadar hurdaya verdim.

sezgin05

Salim Ustam belki inanmayacaksın ama bazlı halinden daha verimli oluyor.Tecrübeyle sabit.Sızdırma falan olmuyor.Havalandırma deliklerinin açık kalmasına dikkat edersen sızdırmada olmuyor. ;)

cozturk

Bir de tamamen kapalı akü varmış. Çıkan gaz, kimyasal bir yöntemle yine içeride kalıyor, şarj  ve deşarj esnasında kesinlikle gaz giriş çıkışı olmuyormuş Galiba Yuasa nın böyle aküsü varmış

Ayrıca topkapı civarında yeri olan bir zât varmış. tüm hurda akülere sihirli bir karışım koyuyor, ömür boyu garanti veriyormuş Acaba bu karışım . . . . . olabilir mi :D

salim ALTIN

merhaba.
Hocam sezgin05 arkadaş söylemiş sihri bize yanlız yapmak kalıyor :D  ben bugün deneyeceğim sonuçları bildiririm.